Každý dvacátý člověk má nadpočetné bradavky. Muži sice mají obvykle jen dvě, přesto je otázkou proč vlastně

„Kluci mají penis, holky zase vagínu,“ to je prakticky zlidovělá hláška ze snímku Policajt ze školky. Rozdíly mezi pohlavími jsou tedy poměrně jasně dány. I v oblasti prsou se pak ženy v mnohém od mužů liší. Ovšem jedno mají společné – bradavky. Z jakého důvodu je ale muži vůbec mají a jsou jim vlastně k něčemu?

Jen pokud zadáte do googlu „proč muži mají bradavky“, dočkáte se statisíců odpovědí. Jako by lidé neměli na práci nic lepšího, než se zabývat právě tím, proč vůbec mužské bradavky existují, když neslouží ke kojení. Navzdory pátrání po jejich „původu“ jsou klasicky označovány jako zbytečné – podobně jako třeba slepé střevo. Ovšem i přesto si rozhodně svou pozornost zaslouží. Ostatně – na rozdíl od těch ženských mohou být v médiích zobrazovány naprosto bez omezení, a tak je „potkáváme“ prakticky na každém kroku. A tak je namístě zamyslet se i nad jejich významem.

Udělejte tento rok něco pro své tělo – zbavte se klasických cigaret. Vzdát se nikotinu přitom není třeba15. 1. 2021

Jak muži k bradavkám přišli…

Pokud chceme vědět, proč se bradavky vyvinuly u žen i mužů, je třeba mít jasno v biologii. Tedy, lidé získávají genetickou výbavu jak od matky, tak i od otce, přesně díky tomu pak vykazují děti znaky obou rodičů, a to bez ohledu na pohlaví. Ovšem je třeba říci, že všechna embrya se začínají vyvíjet jako ženy (např. mužský penis se vyvíjí z klitorisu). Až přibližně v pátém týdnu těhotenství vstupují do hry různé hormony způsobující odlišení mezi dívkami a chlapci, a tedy i vývoj vnějších pohlavních orgánů. „Problém“ s bradavkami ale je, že jejich základ vzniká ještě před tím, než dojde diferenciaci embrya na jedno či druhé pohlaví. Vlastně by se tak dalo říci, že muži mají bradavky proto, že je mají ženy…

Ještě při narození přitom bradavky chlapců a dívek vypadají v podstatě totožně – mění se až v pubertě, opět pod vlivem hormonů. Zvětšují se sice v případě obou pohlaví, ale ženské bradavky se přeci jen zvětšují více. Zároveň se také v případě chlapců zmenšují mléčné žlázy. „Bradavky jsou klasicky součástí těla savců a nesouvisí s pohlavím. V důsledku pohlavních chromozomů mají ale ženské bradavky schopnost později dorůst do struktur, které produkují mléko. Protože ale mužské hormony neindukují stejný chemický signál, zůstávají malé podobně jako u dalších savců mužského pohlaví,“ vysvětluje dermatoložka Tanya Kormeli.

Poměrně překvapivé tak může být, že za určitých okolností jsou i muži schopni produkovat mléko podobně jako ženy. Nejčastěji tento stav souvisí s určitou hormonální nerovnováhou příp. medikací. V každém případě je ale mléko, které muži v takových situacích produkují, velmi podobné mléku mateřskému. Bez ohledu na to však podle vědců v podstatě neexistuje evoluční důvod, proč by bradavky měli mít i muži. Ovšem ačkoliv z nich nemají žádný prospěch, nejsou pro ně ohrožující, a tak přirozeně nevymizely.

Proč se i mužům bradavky „hodí“?

Pokud bychom tedy měli skutečně pátrat po nějakém důvodu, proč muži mají bradavky, mohli bychom zamířit do oblasti sexuální.  I když bradavky se klasicky neřadí mezi erotogenní zóny, někdo si sex právě bez dráždění bradavek vůbec nedokáže představit. I v tomto případě ale platí poměrně překvapivý stereotyp. Jak totiž upozorňuje socioložka a sexuoložka Carol Queen, „někteří muži jsou natolik ovlivněni genderovými stereotypy, že si myslí, že je zženštilé mít citlivé bradavky. Tak to ale není. Nervy v těle má každý a přitom ne každý nutně musí mít bradavky citlivé, což ostatně platí jak pro ženy, tak i pro muže“ upozorňuje.

Určitý sexuální podtext pak samozřejmě může mít i piercing bradavek (údajně jej jako první začali používat námořníci, rozhodně však ne kvůli sexu, piercing značil, že při plavbě překročili rovník), který může sexuální prožitek zvýšit, nezřídka i v rámci BDSM aktivit. Existují ale také vědecké důkazy, že nadpoloviční většina mužů zažívá zvýšené sexuální vzrušení, pokud jsou jim stimulovány právě bradavky. Existuje dokonce i lékařská zpráva o muži, který si přál zvětšit prsa, aby zvýšil sexuální funkci bradavek. V tomto případě je ale třeba dodat, že stále častější problémy s tzv. gynekomastií, tedy růstem mužských prsou nejčastěji v důsledku nahromadění tuku či hormonální nerovnováhy, rozhodně nijak žádoucí nejsou. A co se týká sexuálního prožitku, spíše jej snižují – muži, kteří se s gynekomastií potýkají, totiž kvůli tomuto stavu trpí nízkým sebevědomím a nezřídka i depresemi.

Třetí bradavka

Podobně jako je tomu i v případě jiných částí těla, také při vývoji bradavek se může sem tam něco pokazit. Přibližně každý dvacátý člověk má např. nadpočetné bradavky, ty se ale obvykle podobají jen drobným pigmentovým znaménkům a prakticky nikdy nejsou „funkční“. Jak potom naznačuje věda, přibližně 1 - 2 % mužů má třetí bradavku. A jen čistě pro zajímavost – nejvyšší počet bradavek, který byl doposud u muže zaznamenán, je sedm…

Mužské bradavky ovšem mohou i krvácet – dokazuje to např. běžecká praxe, citlivé bradavky při intenzivním tření mohou jednoduše reagovat podrážděním i krvácením. Právě proto tak někteří maratonští běžci dokonce aplikují na bradavky náplasti nebo lubrikant, aby krvácení zabránili.

Míra sebevražd roste, většímu riziku i v době pandemie čelí muži. Jejich mužství je totiž ohroženo více než kdy dřív8. 1. 2021

Zbytečná fascinace mužskými bradavkami…

Ačkoliv tedy objektivní důvod pro to, aby muži měli bradavky, neexistuje, přinejmenším lze najít situace, kdy i mužům mohou přijít vhod. I když tedy evolučně mužské bradavky stále nevymizely (a nezdá se, že by k tomu mělo v dohledné době dojít…), zmizet by mohla alespoň související bádání, proč je vůbec muži na těle mají.

Podle Carol Queen je ale jedním z důvodů, proč mají lidé neustálou potřebu pátrat po tom, z jakého důvodu mají muži bradavky, jednoduše kulturní víra, že muži a ženy jsou mnohem více odlišní, než ve skutečnosti jsou. A mnozí prostě odmítají akceptovat, že muži mají bradavky jen proto, že je mají ženy. Mužské bradavky jsou přitom důkazem, že lidské bytosti jsou si více podobné, než aby byly odlišné, a to bez ohledu na pohlaví samotné.