Příliš pijete, berete drogy nebo trpíte migrénami? Na vině může být vaše odlišná sexuální orientace

Migrény mívá v Česku asi jeden milión lidí. Její příčiny nejsou dodnes zcela probádané, ale obvykle souvisí s genetikou. Migrénu často spouští různé aspekty života v moderní civilizaci – stres, chronické nevyspání, hlučné či prašné prostředí, špatná strava, kouření nebo alkohol, antikoncepce. Výzkum z Kalifornské univerzity nyní zjistil, že pokud trpíte migrénami, může to mít ještě jiný důvod – jste gay, lesba nebo bisexuální.

Migrénu má v USA každý třetí LGB člověk

Gayové, lesby a bisexuální lidé mají oproti heterosexuálům o 58 % vyšší šanci, že se u nich objeví migréna. Zjistil to výzkum, jehož výsledky zveřejnil na konci září profesor Jason Nagata z Kalifornské univerzity v San Francisku. Je to vůbec poprvé, co se výzkum na migrénu podíval optikou sexuální orientace. Dosud byla tato nemoc studována pouze podle rasy a podle pohlaví.

Do výzkumu se zapojilo deset tisíc lidé ve věku 31 až 42 let. Přitom 86 % účastníků studie se identifikovalo jako heterosexuální, 10 % jako většinou heterosexuální a 4 % jako LGB (lesby, gayové, bi). Bylo zjištěno, že LGB lidé mají vyšší pravděpodobnost vzniku migrény než heterosexuálové. Ti, kdo se označili za „většinou heterosexuální“, vykazují podobný výskyt migrény jako LGB lidé.

Proč tomu tak je? Profesor Jason Nagata to vysvětluje tím, že osoby s menšinovou sexuální orientací jsou vystaveny homofobii a diskriminaci, což vede ke stresu, a ten spouští migrénu. Nagatovu domněnku podporuje fakt, že jeho studie migrény probíhala mezi lety 2016 a 2018 – tedy v době, kdy byl prezidentem USA zvolen Donald Trump a v první fázi své vlády intenzivně útočil na LGBT+ občany. Americká FBI potvrzuje, že počet zločinů z nenávisti proti LGBT+ lidem se v posledních letech zvýšil.

Na vině je menšinový stres

To, co Jason Nagata navrhuje jako vysvětlení výsledků svého výzkumu, známe pod označením menšinový stres. Je to druh stresu, který mají LGBT+ lidé naložený na svých bedrech ještě navíc k ostatním druhům stresu, jimž jsme vystaveni všichni bez ohledu na sexuální orientaci nebo genderovou identitu. Ke stresu z nezaplacených účtů, nefungujících vztahů nebo přehnaných nároků tak LGBT+ lidé dostávají ještě speciální nálož stresu vyplývající z jejich menšinového postavení ve společnosti. Tomuto stresu se nelze vyhnout meditací nebo lepším uspořádáním vlastního života. Aby zmizel, musela by se změnit okolní společnost.

Život v naší společnosti ničí LGBT+ lidem zdraví. Unikátní výzkum popíše jak přesně12. 8. 2020

Menšinový stres způsobují například zákony a další pravidla, která dávají LGBT+ lidem menší práva než heterosexuálům. Nemožnost uzavřít manželství, pouhý den volna na registraci oproti třem dnům na hetero sňatek, zákaz darování krve – to všechno jsou momenty, které LGBT+ člověk vnímá jako signály, že je oproti heterosexuální většině podřadný. Menšinový stres ale posilují i projevy homofobie a transfobie, šikana, urážky vyslechnuté na ulici. Ale patří sem i to, že LGBT+ lidé už dopředu předpokládají, že se k nim ostatní budou chovat s despektem, a podle toho své jednání upravují. Nevezmou se na ulici za ruce, nepolíbí se před domem. Neustále se kontrolují, aby nepřekročili nepsanou hranici.

Všechny zmíněné faktory jsou důvodem toho, proč se u LGBT+ osob ve větší míře vyskytují deprese a úzkostné stavy, sebevražedné tendence nebo zneužívání alkoholu, drog a dalších látek. LGBT+ lidé nemají více duševních problémů kvůli své identitě, ale kvůli tlaku, jemuž je vystavuje zbytek společnosti.

Anna Wintour v teplákách, vítr v šatníku a módní přehlídky bez diváků i modelek – tak koronavirus změnil módní svět18. 1. 2021

Češi si migrénu stále pletou s obyčejnou bolestí hlavy

V České republice trpí migrénami asi milión lidí a 300 tisíc jich zažívá víc než pět záchvatů měsíčně. Nedávno proběhl výzkum mezi pacienty s migrénou v devíti evropských zemích a ukázal, že v Česku má 91 % lidí s migrénou pocit, že je ostatní neberou vážně. O migréně stále panují představy, že je to bolest hlavy, které se lze zbavit procházkou nebo doplněním tekutin. Přitom je to problém s prokrvením mozku a vede k závratím, problémům s viděním, ztrátě orientace, zvracení.

Přes 60 % Čechů a Češek s migrénou přiznává, že svou nemoc tají před partnerem i dětmi. „Pacienti se před svým okolím stydí nebo si připadají neschopní. Jiní se zase setkávají s nepochopením a zlehčováním svého stavu. Přitom ve chvíli, kdy prožívají deset a více celodenních záchvatů každý měsíc, je kvalita života výrazně narušená,“ vysvětluje Rýza Blažejovská z organizace Migréna-Help. Výskyt migrény v souvislosti se sexuální orientací v Česku zatím zkoumán nebyl. Nicméně i u nás by lékaři měli věnovat pozornost příznakům migrény u svých LGB pacientů.

Zdroj: Bohdana Rambousková