Sperma jako ukazatel mužského zdraví – co vše můžete zjistit z ejakulátu i sami doma?

Lidské tělo je v podstatě „zázračné“. Dokáže nám vysílat signály, že je s námi něco v nepořádku, a to nezřídka ještě dlouho před tím, než se problém skutečně rozvine a projeví. Člověk ovšem musí svému tělu rozumět a vědět, nač se zaměřit. I když by se mohlo zdát, že sperma je předmětem diskusí jen a pouze kvůli kvalitě spermií (a nezřídka i zlepšení chuti…), faktem je, že i z něj lze zjistit netušené věci…

V prvé řadě je třeba říci, že to, čemu se lidově říká „sperma“, je poměrně bohatý „koktejl“ z mužských pohlavních buněk (spermií) a semenné plazmy (výměšky pohlavních žláz), který je správně označován právě jako ejakulát. Aby se spermie v mužském těle utvořily, je třeba, aby v těle byla dostatečná hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu, přičemž v samotném ejakulátu tvoří spermie přibližně 10 % celého objemu. Nemusíte mít přitom odborné lékařské vzdělání, abyste z ejakulátu poznali, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Jaká je tedy správná barva, konzistence a také množství (vyprodukované v rámci „jedné akce“)? A čím obecně ke kvalitě spermatu přispět?

Anna Wintour v teplákách, vítr v šatníku a módní přehlídky bez diváků i modelek – tak koronavirus změnil módní svět18. 1. 2021

Jen bílá to může být

Tím, co je na první pohled viditelné, je samozřejmě barva. Zdravý ejakulát by měl být mléčně bílý, a to vzhledem k bílkovinám, které přítomné sekrety obsahují (ale i s ohledem na to, že bílé jsou také spermie). Faktem ale je, že může být i nažloutlý, či nahnědlý, stejně tak může být čirý nebo zakalený – to vše je ale známkou problému. Nažloutlá barva tedy nejčastěji naznačuje, že v těle probíhá zánět (tehdy navíc ejakulát nezřídka zapáchá – správně by měl být cítit po kaštanech), v případě ejakulátu sytě žlutého pak může být důvodem infekce močového měchýře (pak dochází i k pálení při močení) a je rozhodně namístě vyhledat lékaře.

Podobné je to i s barvou nahnědlou, ta totiž signalizuje přítomnost krve, a to může být bohužel i signálem závažnějších onemocnění, od infekce prostaty přes infekci močového měchýře, cysty, ledvinové kameny až po onkologická onemocnění – rakovinu prostaty či varlat. Proto platí, že v tomto případě je okamžitá lékařská kontrola nezbytná. Stejnou příčinu (tedy krev) má pak i ejakulát narůžovělý, tehdy však může krev souviset např. s prasklou cévkou, zvětšenou prostatou či infekcemi močových cest, ovšem ani tehdy byste neměli lékařskou prevenci zanedbat. Totéž platí i pro ejakulát červený – tehdy je však namísto krve sražené přítomna krev čerstvá.

Kromě barevného spektra je ale samozřejmě důležitá i konzistence. Pokud je ejakulát čirý, v základu to znamená, že neobsahuje dostatek spermií. To je sice běžné např. u dospívajících, mladí muži by již však měli mít ejakulát mléčně bílý. Nutno ale dodat, že další z možných příčin čirého ejakulátu může být také příliš dlouhá sexuální stimulace, v takovém případě je totiž v ejakulátu obsažen i preejakulát, který jej „naředí“.

Negativně se pak do barvy a zápachu ejakulátu může podepsat i alkohol, cigarety, ale třeba i sexuálně přenosné nemoci. Jednoduše řečeno – není-li ejakulát mléčně bílý, rozhodně byste se měli zamyslet nad tím, v čem konkrétně by mohla být chyba. V popsaných případech pak s návštěvou lékaře neváhejte.

Na „sperma“ se lžičkou

Nejen barva ejakulátu je ale důležitým ukazatelem mužského zdraví. Důležité je také jeho „vyprodukované množství“. Podle urologů se přitom muži nezřídka obávají, že objem jejich ejakulátu není dostatečný nebo je jednoduše abnormální. Pokud bychom tedy měli zvolit řeč čísel, vše v pořádku je tehdy, pokud se množství ejakulátu pohybuje od 1,5 do 5 mililitrů (kdy 1 ml ejakulátu zdravého muže obsahuje cca 50 milionů spermií). Pokud ale nemáte po ruce zkumavku :-), v základu platí, že zdravý objem ejakulátu by měl vydat na jednu čajovou lžičku. Plus – mínus. Ovšem je-li ejakulátu méně než třetina tohoto množství, nastává chvíle začít pátrat po tom, co je v nepořádku.

„Pokud ejakulát dosahuje hladiny pod 1,5 ml, příp. dojde k výrazné změně v jeho uvolněném množství, znamená to, že v těle může být nějaký skrytý problém,“ konstatuje tak urolog Daniel Williams. Nutno ale říci, že množství ejakulátu se snižuje s narůstajícím věkem, nejvíce patrné je to pak u mužů nad 55 let (ovšem k jistému průběžnému poklesu může dojít již mezi 20. a 30. rokem věku). Tehdy tedy není třeba se znepokojovat. Znepokojivá by měla být změna náhlého charakteru.

A jaké mohou být příčiny nízkého objemu vylučovaného spermatu? V prvé řadě se samozřejmě může jednat o nízkou hladinu testosteronu. S ní se pak pojí také zvýšená únava, slabost, ale i potíže se soustředěním, snížení sexuální touhy nevyjímaje. Co hned každého nenapadne, je ale také cukrovka – pokud je hladina cukru v krvi narušena, může poškodit nervy a cévy, což ztěžuje přenos nervových signálů a v důsledku vede k erektilní dysfunkci a obtížím s ejakulací. Lidé s diabetem nezřídka trpí také tzv. retrográdní ejakulací, kdy sperma proudí zpět do močového měchýře. Snížení objemu ejakulátu pak ale může souviset také se zvětšenou prostatou, léky na vysoký krevní tlak či obtížemi s močovým systémem. V některých případech může být na vině i medikace (zejména antidepresiva).

Jiřina Hofmanová během práce u policie vyšetřovala nejzávažnější trestné činy. Kvůli výhrůžkám musela změnit svůj způsob života a získala i policejní ochranu14. 12. 2020

Jak zlepšit kvalitu spermatu?

Pokud bychom začali chutí a vůní, prim samozřejmě hraje strava. Vzdání se masa (alespoň nárazové) je ku prospěchu, o účincích konzumace ananasu snad není třeba více se rozepisovat. Samotnou produkci spermatu pak lze zvýšit konzumací většího množství tekutin, vyhýbáním se alkoholu a příliš sladkým potravinám a samozřejmě i zdravým životním stylem. Několik studií již také prokázalo, že na kvalitu ejakulátu (a zejména množství spermií) má pozitivní vliv princip ketodiety, tedy diety s vysokým obsahem tuku a naopak nízkým obsahem karbohydrátů. Podle odborníků jsou pak nízkosacharidové diety obecně přínosné pro sexuální zdraví. Pokud ale zrovna po restriktivních dietních omezeních netoužíte, vězte, že již bylo doloženo, že v podstatě jakákoliv pozitivní změna v jídelníčku na sexuální zdraví působí pozitivně. A tak nezbývá než zkusit to v praxi…