Ruská baňa dobývá Česko! V čem se liší od klasického saunování, proč je tak oblíbená a kde ji u nás najdete?

V době, kdy se z cestování do zahraničí stává téměř nedosažitelná kratochvíle, je třeba hledat odpovídající alternativy doma, v Česku. Benátky tak najdete nad Jizerou, Švýcarsko (to č/České) podél řeky Labe a Sibiř pouhých 25 kilometrů za Prahou, v lesním městečku Kersko. V něm (kromě tzv. sibiřské bani) najdete skrytý celý saunový svět Relax club Kersko, který vám dá zapomenout na starosti všedního dne…

Odpočinek a regeneraci organismu v dnešní době všichni potřebujeme více než kdy jindy. Zatímco někteří k posilování obranyschopnosti organismu volí vitamíny či pravidelný pohyb, jiní utužují zdraví saunováním. A dobře dělají. Pobyt v sauně podle odborníků skutečně povzbuzuje imunitní systém, podporuje tvorbu bílých krvinek a zároveň přispívá ke snížení hladiny hormonu stresu – kortizolu. Existují dokonce výzkumy, dle nichž má pravidelné saunování vliv na snížení pravděpodobnosti onemocnění chřipkou nebo nachlazením o celých třicet procent. To už je (v době covidové) docela solidní lákadlo. A co teprve když se saunová procedura odehrává v tzv. ruské bani, zahrnuje metličkování, čaj ze samovaru a rozhodně kvůli jejímu absolvování nemusíte překročit hranice!

Muži propadají zvláštnímu online fetiši, nechají cizí ženy ovládnout své finance a nic za to nechtějí26. 11. 2020

Proč vyzkoušet ruskou baňu?

Ruská baňa je ideální varianta odpočinku a regenerace v podstatě pro každého – tedy i ty, kteří mají z klasického saunování obavu či jsou omezeni zdravotním stavem. Pobyt v ruské bani si tak mohou vychutnat i senioři, děti či těhotné ženy – její princip je totiž od klasické finské sauny odlišný, tělo je prohřívané postupně a v prostoru je udržovaná stabilní vysoká vlhkost a také teplota pohybující se mezi 55 a 70 stupni (oproti tomu ve finské sauně je vlhkost minimální a teplota v ní se blíží ke 110 stupňům). Samotný efekt je přitom stejný, tělo vyplaví škodliviny, posílí se kardiovaskulární systém a samozřejmě i imunita.

Určitým „bonusem“ je pak v případě pobytu v ruské bani také tzv. metličkování, tedy speciální masáž prováděná namočenými větvičkami, obvykle z dubu a břízy, ale také lípy, eukalyptu, kopřiv či dalších jehličnatých i listnatých stromů. Nejenže má tato procedura antiseptické a antibakteriální účinky, ale zároveň blahodárně působí na nervový a dýchací systém (jednotlivé účinky pak mohou být posíleny právě výběrem konkrétních větviček). Uvolňující se vonné silice celý zážitek jen umocní. Ryze sibiřskou relaxaci pak podpoří také vynikající černý čaj (samozřejmě připravený v samovaru), který po parní lázni nepochybně přijde k chuti.

A kde že tento odpočinkový ráj najdete? Rozhodně nebudete muset na sibiřskou tundru, bohatě postačí, když se vypravíte do Kerského lesa, necelé tři desítky kilometrů za Prahu. V Relax Clubu Kersko si pak kromě saunování v sibiřské bani můžete vychutnat i pobyt v infrasauně, která regenerační účinky ještě podpoří.  

Karibské pláže, Grand Canyon, Saharu i Benátky – to vše najdete na jediném (Kanárském) ostrově11. 11. 2020

Relaxace, na kterou jen tak nezapomenete

Ačkoliv běžně po návštěvě sauny lidé míří do svých domovů, v Relax Clubu Kersko najdete skutečně unikátní útočiště před světem – dům s baňou s kapacitou šesti osob si totiž lze pronajmout a strávit v něm s přáteli či blízkými např. nezapomenutelný víkend. V případě větší společnosti jsou k dispozici také dva domky, v nichž se pohodlně ubytují další čtyři lidé. Pokud tedy uvažujete, jak si zpříjemnit podzimní plískanice a zároveň udělat něco pro své zdraví, mohl by být pobyt v Kersku přesně tím pro vás…