Světem kulturistiky otřásá nový kontroverzní trend. Místo užívání steroidů pijí muži mateřské mléko

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, chtělo by se říci v souvislosti s tím, že někteří muži aktuálně našli svou „spásu“ v konzumaci mateřského mléka. Kde se tato bláznivá myšlenka vzala a co přesně muže motivuje k tomu, aby nakupovali mateřské mléko doslova na černém trhu?

Lidé chtějí být zdraví, fit a sexy. Není proto divu, že čas od času se v mediálním prostoru objeví přinejmenším kontroverzní tipy, jak těchto cílů dosáhnout „snadno a rychle“. Ačkoliv mnozí vědí, že „snadno a rychle“ obvykle není možné nic s trvalým účinkem (a také průběhem, který tělo doslova „nezhuntuje“), přesto nespočet lidé propadlo konzumaci tzv. „zlatých vajec“ (přípravek jménem Adipex, který sice pomůže člověku zhubnout, ale za velmi vysokou cenu vzniku jiných problémů), našli se i tací, co pili „chlorovou vodu“ (údajně totiž očistí organismus)…a novinkou jsou nyní muži, kteří záměrně pijí mateřské mléko. To nejenže prý zatočí s rakovinou, ale údajně se jedná také o skvělý podpůrný prostředek při budování muskulatury…

Ženská masturbace by neměla být tabu, tvrdí známá zpěvačka a uvádí na trh vlastní sexuální hračku9. 11. 2020

V rámci segmentu fitness mnozí kulturisté (a to nejen ti profesionální, ale i amatérští) praktikují věci, nad nimiž ti, které tělo plné svalů nechává poměrně chladné, jen kroutí hlavou. Ponechme ale stranou hojně propírané téma steroidů a dalších stimulantů – muži totiž našli nový způsob, jak podpořit tělo v tom, aby se dokonale „osvalilo“. Konzumaci mateřského mléka. A díky dokumentární sérii televizní platformy Netflix – (Un)Well, která právě této praxi věnovala celý jeden díl, ví již muži po celém světě, co by rozhodně (ne)měli zkoušet.

„Pokud chci růst a dělat pro sebe jednoduše to nejlepší, co je v mých silách, budu jíst jako dítě,“ tvrdí přímo amatérský kulturista JJ Ritenour.  Ten začal pít mateřské mléko poté, co jeho partnerka porodila jejich první dítě – tehdy si začal do proteinových koktejlů přidávat veškeré mateřské mléko, které jeho potomek nezkonzumovatl. „Říkal jsem si, že je to takové malé extra, které mi rozhodně nemůže ublížit,“ uvedl Ritenour v jednom z dřívějších rozhovorů. Dle jeho názoru mu tento poměrně netradiční „doplněk stravy“ pomohl zbavit se tělesného tuku bez ztráty svalové hmoty.

„Řekl bych, že vitamíny z mateřského mléka mu skutečně pomohly,“ tvrdí pak v dokumentu Netflixu Ritenourův trenér, který zároveň odkazuje na měřitelný pokrok, jenž se po konzumaci mateřského mléka dostavil.

A z mateřského mléka se stal byznys…

Možná jste se při čtení předchozích řádků zamýšleli nad tím, kde zmiňovaní muži mateřské mléko vůbec získávají…Nuž, i v tomto případě platí klasická pravidla trhu – tam, kde je poprávka, je také nabídka. A tak sehnat mateřské mléko je skutečně ten nejmenší problém, mnohé kojící ženy si totiž právě z prodeje vlastního mléko udělaly poměrně solidní byznys (a vydělávají si tak desetitisíce korun) a prodávají jej prostřednictvím online inzerce, a to i na Facebooku. Nutno také dodat, že mateřské mléko se běžně prodává i na černém trhu – např. v USA je ho totiž nedostatek i pro děti v ústavní péči. A podle odborníků je právě mléko, s nímž se nelegálně obchoduje, nezřídka podobně plné bakterií jako třeba voda v kanalizaci…

Je mateřské mléko (kulturistický) všelék?

Nového trendu si samozřejmě již začali všímat i lékaři, nutriční specialisté a dietologové. Podle jednoho z nich, Briana St. Pierra, pak myšlenka konzumace mateřského mléka kvůli růstu svalů jednoduše vzešla z předpokladu, že právě mateřské mléko je vysoce kalorické, výživné a obsahuje množství zdraví prospěšných látek. „Mateřské mléko je spojováno s rychlým růstem dětí, takže lidé možná došli k závěru, že podobný efekt bude mít i na dospělé jedince,“ vysvětluje přímo.

Někteří tak mateřské mléko považují v podstatě za tekuté zlato. Tzv. kolostrum, tedy mléko, které produkují savci ihned po narození potomků, tak vnímají jako nejlepší anabolikum na světě. Přitom právě dosažení tzv. anabolického stavu, kdy se svaly aktivně opravují a budují, to je přímo svatý grál celé kulturistiky. Lidské kolostrum pak obsahuje růstový hormon, o němž se předpokládá, že napomáhá regeneraci svalů, ale také oligosacharidy lidského mléka, které se běžně ve světě kulturistiky prodávají v podobě tablet...

Fakta vs. mýty

Pravdou ale je, že doposud neexistuje jediný důkaz o tom, že by mateřské mléko mělo jakékoliv pozitivní přínosy při uplatnění v kulturistice. Podle Bruce Germana, který je profesorem v oboru potravinářské chemie, je sice mateřské mléko pro vývoj dítěte zásadně důležité, pro dospělé sportovce ale není nijak zvlášť prospěšné. „Nutriční složení mateřského mléka také není ideální kvůli nízkému obsahu bílkovin a naopak vysokým hodnotám nasycených tuků a množství nestravitelné laktózy,“ doplňuje. Nemluvě o tom, že konkrétní složení mateřského mléka se mění prakticky každý den – a snad i hodinu – v souladu s tím, jak dítě roste. Jinými slovy – mléko, které produkuje tělo matky pro novorozence, je svým složením diametrálně odlišné od mléka pro šestiměsíční dítě. S ohledem na to je jasné, že v podstatě neexistuje žádné „univerzální mateřské mléko“, které by zajistilo zázračný nárůst svalů.

Přesto jsou ale mnozí muži přesvědčeni o tom, že některé neověřené informace – tedy že mateřské mléko prospívá sportovcům, a dokonce může pomoci při léčbě rakoviny (což dokládají výzkumy, ovšem realizované jen v laboratorních podmínkách) – jsou pravda. A tak jej pijí nejen kulturisté, ale i onkologičtí pacienti.

Corona-rok byl peklo. Pojďme na něm najít i něco dobrého, v čem stojí za to pokračovat29. 12. 2020

Mateřské mléko jako doplněk stravy?

S rostoucí poptávkou po mateřském mléku se pak nabízí myšlenka, že pro uspokojení potřeb trhu by časem mohlo dojít k jeho distribuci třeba v podobě pilulek, které dnes polykáme kvůli doplnění vitamínů nebo vápníku. Byznys je totiž byznys, bez ohledu na jakékoliv objektivní názory odborníků. Ti ostatně tvrdí, že mateřské mléko vlastně pro dospělé lidi není nijak extra vhodné a z nutričního hlediska jeho konzumace nedává příliš smysl. Kvůli vysokému obsahu laktózy navíc může způsobovat zažívací problémy – nic z toho ale ty, kdo touží po svalech jako skála, jistě nezastaví…