K roušce se chovejte jako ke spodnímu prádlu, radí dermatologové. Zabráníte tak vzniku tzv. „maskné“
Straight friendly
Zdroj: Instagram

K roušce se chovejte jako ke spodnímu prádlu, radí dermatologové. Zabráníte tak vzniku tzv. „maskné“

Zatímco v předchozích letech se módní značky předháněly v tom, jaký nejbláznivější módní doplněk vnutí všem, co milují nejnovější trendy, letos jakákoliv kreativita nebyla třeba. Hitem jsou totiž rozličné designové roušky, které ladí ke kravatám, sukním, kabelkám apod. Ovšem ani ta sebevíc designová rouška nedokáže zabránit problému, který se vyskytl právě v důsledku jejího nošení – tzv. „maskné“…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
21. 8. 2020

Nový normál, to je nejen podle našeho ministra zdravotnictví povinnost pohybovat se prakticky všude se zakrytým nosem a ústy. A přesně tato praxe má také nespočet různých dalších zdravotních důsledků – zatímco podle některých dokáže až pětkrát snížit potenciální riziko nákazy novým typem koronaviru, podle jiných negativně působí na dýchací systém. A jak se ukazuje, i pleť dostává zabrat. Proto se stále více lidí potýká právě s dermatologickými problémy v oblasti (rouškou zakrytého) obličeje. „Maskné“, tedy akné způsobené nošením roušky (z anglického mask + acne či acne mechanica, tedy mechanické akné), souvisí s podrážděním pleti a póry zanesenými mazem a odumřelými kožními buňkami. Klasicky (pomineme-li akné, které má hormonální příčiny) se s podobnými obtížemi potýkali sportovci, kteří nosí dlouhodobě např. přilby a helmy, nyní se ale „maskné“ šíří populací s podobnou razancí jako koronavirus sám :-).

<Path> Sója a rostlinná strava prý oslabují mysl i tělo. A muži, tzv. soy boys, proto ztrácí mužnostZdroj:

Rouška = Petriho miska v praxi

Pod rouškou, pod níž se hromadí teplo, pot a vlhkost je totiž naprosto ideální mikroklima pro růst bakterií. Póry se tak mnohem snadněji zanítí a vznikají klasické hnisavé pupínky, ale i mediálně známé „černé tečky“, o celkových zánětech nosu a perorální oblasti ani nemluvě. Není proto divu, že se maskné stává jedním z hlavních témat, kterým se začínají zabývat jak kosmetické firmy, tak i lékaři. Právě jejich pomoc totiž v poslední době vyhledává stále více lidí, kteří si již se svými kožními problémy sami nevědí rady. „Konzultace týkající se akné v mé praxi dosahují nyní rekordních výsledků, je to proto, že roušky skutečně mohou zásadně zhoršit nejen již existující kožní problémy, ale také způsobit problémy zbrusu nové. Sečtěte teplo a vlhkost a máte z roušky Petriho misku jako na dlani,“ tvrdí tak americká dermatoložka Whitney Bowe, která v rozhovoru pro New York Times přiznala, že má i e-mailovou poštu a profil na Instagramu doslova zasypané dotazy týkajícími se problémů s pletí.

Jak maskné předcházet?

I když pleť samozřejmě nošením roušek velmi trpí, lékaři se shodují v tom, že negativní důsledky je možné s troškou snahy omezit. Prvním krokem v boji proti maskné je tedy výběr správné roušky, resp. vhodného materiálu, z něhož je rouška zhotovena. Vhodný je len, stoprocentní bavlna a nebo rovnou hedvábí – to by měli volit lidé, kteří trpí chronickým akné a mají citlivou pokožku. Na syntetiku, jako je polyester nebo nylon pak rovnou zapoměňte – tyto materiály jsou méně prodyšné, a proto způsobují větší podráždění. Důležité pak je látkovou roušku denně vyvařit (což je ostatně třeba i kvůli samotnému koronaviru). „S rouškou je třeba zacházet vlastně jako se spodním prádlem – denně ji měnit a prát,“ shrnuje pak přímo odbornice na dermatologii Candice Heath z Lékařské fakulty Temple University.

Vhodná péče o pleť = žádný make up a pravidelné čištění

Zatímco si společnosti, které se zaměřují na výrobu kosmetiky určené k péči o pleť, nemohou aktuální situaci vynachválit (poptávka po různých produktech určených k hloubkovému čistění pleti totiž raketově roste), firmy zaměřující se na kosmetiku dekorativní, zaznamenávají rapidní pokles prodeje. Nejenže více lidí pracuje z domova a líčení tak není třeba, ale jak upozorňují dermatologové, právě kvůli rouškám je třeba začít o pleť pečovat zcela jinými způsoby než obvykle – jedním ze základních pravidel pak je právě omezení make-upu. Candice Heath tak doporučuje užití make-upu minimalizovat a příp. ho nahradit tónujícími hydratačními krémy. Právě proto, že make-up není v případě nutnosti mít tvář zakrytou rouškou zrovna ideální, již vznikají dokonce tutoriály, jak jeho aplikaci omezit a (v případě žen) zvýraznit např. jen oči apod. Na kosmetickou rutinu by ale měli zapomenout i muži, kteří se např. pomocí různých krycích přípravků běžně snaží zakrýt pleťové nedostatky.

Zdroj: Giphy

Základním pravidlem prakticky pro každého by zejména v následujících měsících mělo být také důkladné čištění pleti. Dermatologové ale varují před častým mytím obličeje, které má paradoxně zcela opačný efekt, než by člověk čekal – voda pleť vysuší a přiměje ji, aby začala produkovat více mazu, což způsobuje ještě větší výskyt akné. Proto je ideální po sundání roušky pleť ošetřit např. micelární vodou nebo jemným odličovačem. Rozhodně je ale třeba vyvarovat se intenzivnímu „drhnutí“ pleti, peelingům a násilné exfoliaci – tyto postupy totiž mohou pleť zbavit přirozených ochranných vrstev a způsobit další podráždění.

<Path> Trendy mužem roku 2020 je „shipster“. Vousáč, který si hraje s módou a vypadá, jako by šel omylem na ryby v oblekuZdroj: moms.com, esquire.com

Opomenout pak samozřejmě nelze ani péči o pleť, která je již nošením roušky negativně poznamenaná – tehdy je vhodné užití benzoyl peroxidu (resp. produkty, které jej obsahují), a to přímo na vzniklé zanícené pupínky. Benzoyl peroxid má totiž antiseptické účinky a zároveň umožňuje větší přístup kyslíku do pórů. Díky tomu se z nich uvolní nežádoucí látky a póry se tak pročistí. Pro redukci kožních obtíží je však třeba aplikovat přípravky, ve kterých je benzoyl peroxid obsažen (mýdla, krémy, gely, čisticí tonika apod.), pravidelně. Při výběru konkrétního produktu pak dbejte na to, v jaké koncentraci se benzoyl peroxid vyskytuje (klasicky se tato hodnota pohybuje v rozmezí od 2,5 % až do 10 %), platí pak přímá úměra – čím vyšší je koncentrace, tím více stoupá také riziko nežádoucího podráždění.    

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko

E-Shop