Co všechno s naším tělem dokáže testosteron?

Jestliže ztrácíte zájem o sex, máte potíže s erekcí, začal se vám ukládat tuk na břiše, pociťujete občas deprese a třeba dokonce pozorujete zhoršující se paměť, určitě byste měli zpozornět. Tohle všechno má totiž svůj důvod. Tím důvodem může být nedostatek testosteronu v těle, jehož produkce se fyziologicky s věkem snižuje. Tento problém se vyskytuje stále častěji i u mladších mužů. Jaké jsou příznaky? A jak testosteron v těle podpořit?

Mužské pohlavní hormony jsou androgeny. Testosteron je hlavní a nejznámější představitel androgenů. Jedná se o steroidní hormon, který produkují Leydigovy buňky nacházející se ve varlatech. U mužů se menší část těchto hormonů tvoří i v nadledvinách, ale dvě třetiny ve varlatech.

Co všechno testosteron ovlivňuje a proč je tak důležitý?

Tento hormon působí na mužské pohlavní žlázy a je nepostradatelný během embryonálního vývoje. Zodpovídá za sekundární pohlavní znaky muže, jako je růst chlupů v podpaží, v pubické oblasti a způsobuje prohloubení hlasu. Dále má vliv na mužské pohlavní chování, tvorbu spermií a preventivně chrání před rozvojem osteoporózy.

Mimo tyto účinky má testosteron také anabolický vliv (zvyšuje biosyntézu bílkovin). Stimulací tvorby bílkovin buduje růst svalové tkáně. Je nepostradatelný například i pro spalování podkožního tuku, sílu kostí, dobré psychické rozpoložení a má na svědomí třeba i touhu po úspěchu, agresivitu a chuť riskovat.

Pro své účinky bývá testosteron zneužíván ve sportu, protože dokáže svým působením pomoci rychle vybudovat svalovou hmotu. Užívání umělého testosteronu je ve sportu zakázáno jako nepovolený doping.

„Andropauza?“

Tvorba testosteronu s věkem klesá, úbytek začíná u mužů starších 30 let. Nedostatek může způsobit rozvoj stavu, který se nazývá „syndrom nedostatku testosteronu – TDS“. V minulosti se tento stav označoval také jako „andropauza“ nebo zkratkou „ADAM“. Kromě fyziologického úbytku testosteronu, mohou být příčinou i jiné faktory nebo nemoci – například nádor či obezita.

Jak ropoznat nízkou hladinu testosteronu?

Příznaky nedostatku jsou poměrně široké. Mohou postihovat nejen sexuální život, ale také fyzický vzhled nebo psychické zdraví a rozpoložení.

Navštivte pravou Itálii přímo pod pražským Petřínem19. 5. 2021

Mezi příznaky nedostatku testosteronu patří:

·      potíže s erekcí

·      snížená chuť na sex

·      vývoje spermií a jejich schopnost oplodnění

·      pokles sexuální vzrušivosti

·      úbytek svalové hmoty

·      osteoporóza

·      ukládání tuků

·      utlumení bojovnosti, agresivity

·      deprese

·      zhoršení paměti

·      zvýšená podrážděnost

·      ztráta vitality

Symptomy nedostatku testosteronu v těle mohou být ze začátku nepatrné a bohužel se tento problém týká stále mladších mužů. Určité množství testosteronu se však nachází i v těle ženy. V ženském těle může hladina testosteronu ovlivňovat početí, nízká hladina způsobovat ukládání tuků a taktéž nechuť na sex a naopak jeho vysoká hladina způsobovat nežádoucí ochlupení nebo hrubnutí hlasu.

Jak si můžete pomoci?

Naštěstí existuje řada doporučení a doplňků stravy, kterými můžeme tvorbu tohoto důležitého hormonu v našem těle podporovat. V horším případě je důležitá léčba, která může nedostatek hormonu v těle odvrátit. Nízká hladina se dá zjistit laboratorním vyšetřením krve, které vám doporučí váš lékař na základě odebrané anamnézy. Také je možné nechat si stanovit hladinu testosteronu v laboratoři na vlastní žádost a na vlastní náklady.

Vše začíná změnou životního stylu

Důležité je změnit svůj životní styl, snažit se vyhýbat stresu, alkoholu a samozřejmě také zanechat kouření cigaret. Nezbytný je kvalitní spánek, který zároveň napomáhá snižování stresu. Opravdu žádoucí je věnovat se pravidelně oblíbené fyzické aktivitě a odbourat přebytečná kila. Vhodný je trénink s vysokou intenzitou, při kterém se zvedají těžké váhy, tato cvičení napomáhají zvyšovat testosteron.

Maďarsko zemí zapovězenou pro LGBT+ komunitu. České organizace vyzývají k zastavení útoků na svobodu slova a LGBT+ lidi16. 6. 2021

Základem všeho je úprava stravy, která by měla být bohatá na kvalitní a zdravé tuky a cholesterol, vitaminy D, A, B a C, dostatek zinku i hořčíku. Samozřejmě i dostatek sexu má na hladinu testosteronu v krvi znatelný vliv.

Mohou pomoci i přírodní doplňky stravy

Další možnost, jak podpořit hladinu testosteronu v těle, je užívání kvalitních a přírodních doplňků stravy s dostatkem vitamínů a minerálů, které přispívají k udržení normální hladiny mužských hormonů v těle a tím napomáhají udržovat vitalitu a sílu.

Pokud ovšem trpíte výrazným nedostatkem testosteronu, který ovlivňuje kvalitu vašeho života, lze tento problém vyřešit pomocí léčivých přípravků v různých formách, které vám může předepsat pouze váš lékař.

Zdroj: Jan Witek