
Holení jako byznys aneb Proč se z hladkého těla stal moderní trend
Za vším hledej chlup
Standardy krásy jsou omezující – přesně na to upozorňovaly již feministky v 60. a 70. letech minulého století. A v roce 1968 tak na slavném pochodu předcházejícím konání soutěži krásy Miss America v Atlantic City protestující ženy odhodily podprsenky i jehlové podpatky. Mnoho žen zároveň udělalo rychlý proces s břitvami a pinzetami. V létě 1972 pak v americkém časopisu Ms. Magazine vyšel článek s názvem Body Hair: The Last Frontier, který holicí normu kritizoval kvůli tomu, že jako by kultura udržovala ženy v jakémsi stavu nevinnosti tím, že jim podsouvá vzhled preburtálních dívek. Kde se ale znovuobjevená vášeň pro zarostlá (nejen) podpaží žen vzala dnes, ve století 21.?
Zatímco během zmiňovaných let 60. a 70. ženy houfně chtěly skoncovat s ideálem krásy jako takovým, dnes je situace jiná. Neoholené ženy, které se svým ochlupení nezřídka chlubí (chlupí? :-) ) i na sociálních sítích, totiž jinak aktuální kritéria přijímané ženské krásy obvykle splňují – mají výrazně vyrýsované obočí, perfektní make-up a třeba i sexy spodní prádlo – pyšně přitom ovšem ukazují i ochlupení. Mnohé si začaly dokonce ochlupení v podpaží barvit výraznými barvami…
A po podpaží následovaly chloupky po celém těle. Poměrně velký poprask pak vzbudila např. Suraiya Ali, která se na Twitter vyfotila ve spodním prádle a s břichem pokrytým výraznými chlupy. Ostatní šíleli – někteří nadšením, jiní odporem. Proč se ale z holení stal nejen trend, ale všeobecně přijímaná norma? Podle některým za vším stojí peníze – a holení (či jakýkoliv způsob odstraňování ochlupení) je prostě byznys. Jiní podotýkají, že ochlupení si lidé (tedy nejen ženy, ale i muži) z těla odstraňovali i dávno v minulosti – a to z důvodů hygienických (což platilo dokonce i pro vlasy). A chlupy jsou vlastně i sexy. Pro změnu u mužů.
Chlupy dělají muže
Zatímco ženy se tedy snaží ochlupení odstraňovat a za rebelky jsou ty, které si chloupky hýčkají, v případě mužů je situace zcela opačná. Za „exoty“ jsou tak nezřídka ti, kteří se ochlupení zbavují. Správný muž je přeci zarostlý jako opičák! Nebo ne? Ne. I v tomto případě je třeba říci, že představa o tom, co je přitažlivé a sexy, se prostě mění. Třeba v 70. letech byl idolem Tom Selleck s výrazným knírem a hrudí zarostlou kudrnatým porostem. Naopak úhledný, vyrýsovaný a vyholený hrudník se stal hitem díky Arnoldu Schwarzeneggerovi – právě ten odstartoval zájem o holení i mezi muži. Mnozí si tak dnes kromě podpaží holí i nohy (a to nutně nemusí jít o cyklisty…).
Válka o chlup
Podle Katie Warfield, odbornice na vizuální média a utváření obrazu vlastního já, pak lidstvo vždy bylo – a stále je a bude – jednoduše posedlé tělesnými úpravami. Právě holení chlupů i vlasů má dle jejího názoru skutečně dlouhou historii přímo související s genderovými normami. „Není to jen holení, ale i práce s tělesnou hmotností, úpravy barev vlasů, používání make-upu, ale i další typy úprav těla, jako jsou piercingy či tetování,“ doplňuje s tím, že lidé v každé době hledali způsoby, jak své tělo upravit a zkrášlit. Jestli jsou zrovna obarvená ženská podpaží krásná a zda jsou naopak oholené mužské nohy sexy, je na posouzení každého. Každopádně „chlupaté ženy rebelky“ jsou dnes podobně trendy jako naopak s žiletkami v ruce proti chlupům bojující muži…