Tejpování není jen pro sportovce, může pomoct i bolavým zádům po celodenním sezení v kanceláři

Také jste už narazili na někoho, kdo měl část těla oblepenou barevnou náplastí, a vy jste netušili, o co se vlastně jedná? Dříve jsme něco podobného mohli vidět především u sportovců, dnes ale kineziologické pásky (tzv. tejpy) vyhledávají pro výsledný efekt i lidé pracující v kanceláři či se špatným držením těla nebo dalšími, nejen zdravotními, potížemi.

Kineziologické tejpování se poprvé objevilo v sedmdesátých letech minulého století v Japonsku a Koreji a vychází z toho, že ke zdraví je důležitý pohyb a svalová aktivita. Svaly totiž nejsou důležité pouze pro pohyb těla, ale také pro prokrvení a lymfatický oběh nebo udržení tělesné teploty. Pokud svaly dobře nefungují, ať už v důsledku přetížení, zhmoždění či následkem oslabení, může to vést k celé řadě poškození a onemocnění.

Roman (22): „Nelituji toho, že jsem přišel o nohu. Abych byl upřímný, jsem za to vlastně vděčný“24. 5. 2020

Nejedná se o náplasti, ale o kineziologické pásky

Barevné kineziologické pásky jsou vyrobeny z vysoce kvalitního bavlněného podkladu a z hlediska elasticity vykazují vlastnosti podobné lidské kůži, roztažitelnost tejpů dosahuje je 130 až 140 %. Nejčastěji jsou vyráběny z bavlny, nylonu a rayonu.

V případě výběru tejpů je třeba dbát na jejich správné vlastnosti, jako je například adheze, tedy jak moc je materiál přilnavý a odolný proti mechanickému opotřebení i na místech kde se více potíme. Důležitá je i elasticita umožňující přiložení na jakoukoliv část těla, a to bez toho, aby byla omezena volnost pohybu.

Bez podráždění kůže

Pásky jsou pokryté akrylem, který redukuje riziko podráždění kůže. Lepicí vlastnosti lepidla se aktivují tělesným teplem. Tejpovací pásky zároveň nejsou napuštěny žádnými dalšími látkami. Struktura tejpu umožňuje dobrou prostupnost vzduchu, je zároveň voděodolná a díky těmto vlastnostem může být nošena i několik dní.

„Aby tejpovací pásky správně fungovaly, záleží i na jejich druhu. Pásky, které mají pozitivní vliv na správné fungování svalů, tělních tekutin a dalších, jsou právě ty kineziologické. Existují ale i pásky fixační, jejich funkcí je pouze zpevnění,“ vysvětluje fyzioterapeut Richard Jisl.

Důležité je správné umístění tejpovacích pásek

Jak to celé funguje?

Terapie je založena na přikládání elastických pásek na kůži, svaly, klouby, šlachy, vazy a další části těla. Účelem je nastolení opětovné rovnováhy organismu, a to jak v oblasti rovnováhy funkce svalů, tak cirkulace tělních tekutin či správného držení těla. Nanesení lepicí pásky způsobuje kontrakci postižených svalů a zlepšení krevního oběhu. Díky tomu je postižení vyléčeno.

Jedna ze základních teorií říká, že působením na kůži je možno vyvolat reakci svalů a vnitřních orgánů. Všechny tkáně v těle obsahují smyslové receptory, i na ně působí snížení tlaku způsobené nadzvednutím kůže pomocí tejpů.

Kdy je vhodné využít tejpování

Nejblíže mají k tejpům sportovci. „Úlevu v nich hledají při regeneraci přetížených tkání, rekonvalescenci po náročných závodech, zápasech, zraněních. Tejpy ale mohou pomoci i k ochraně svalů před přetížením, urychlení hojení drobných úrazů a poranění, oddálení únavy svalů, odstranění bolesti přetížených svalů, ochraně před chladem apod. Možná vás překvapí, že úlevu přinesou tejpovací kineziologické pásky i při migréně,“ říká fyzioterapeut Richard Jisl.

Hojně se ale začínají uplatňovat i ve zdravotnictví. Nejčastěji při doléčování úrazů, v rámci pooperační péče, pro posílení oslabených svalů, při zmírňování otoků, napravení vadného držení těla, zmírnění nebo odstranění bolesti, skoliózy, zlepšení cirkulace ve tkáních apod.

U kloubů přináší úlevu nejčastěji v oblasti ramen a kolen. Aplikací kineziologického tejpu se totiž zvětšuje prostor v kloubu, a tak se snižuje riziko jeho opotřebení. Stejně dobře budou pásky působit na lepší cirkulaci krevního oběhu a lymfatických tekutin.

„Správná funkce lymfatickéko systému je opravdu důležitá. Zjednodušeně lze říci, že má na starost obranyschopnost organismu, má čisticí a regenerační funkci a mnohdy rozhoduje právě tento systém o tom, zdali onemocnění proběhne či nikoliv, špatná funkce může být dokonce i příčinou rozpuku nemoci. Funkci lymfy můžete podpořit správným stravováním, ale rozproudíte ji právě i aplikací kineziologických tejpů podle cest lymfatického systému. Princip je stále stejný. Páska nadzvedne kůži, tak dojde k otevření kapilár, sníží se tlak na cévy a lymfa v dané oblasti může lépe proudit,“ dodává zkušený fyzioterapeut Richard Jisl.

Tejpování ale neberte pouze jako způsob léčby. Poslouží i jako prevence před možným zraněním při sportu ale i jako “doping“ pro zdravý sval, který se díky tejpu aktivuje a zvýší se jeho výkon.

Marek Matoušek (21) je přes den chemikem. V noci vystupuje s make-upem a na podpatcích jako Laylla Riel22. 5. 2020

Poprvé raději navštivte odborníka

Tejpování nespočívá jen v tom nalepit barevnou pásku na bolavé místo. Tejpy sice nakoupíte na e-shopu a „správný postup“ si osvojíte z videí na internetu, je tu ale jedno velké „ale“. Klíčem ke správnému provedení je znalost lidského těla, jeho anatomie. Musíte vědět, kde jsou jaké svaly, úpony, šlachy.

Pokud o tejpování uvažujete, vždy zohledněte svůj zdravotní stav a stav kůže. Aplikace se nedoporučuje při kožních potížích, melanomech, onkologických onemocněních, jemné či jinak problematické kůži, ale i trombóze, diabetu, alergiích, pochopitelně u otevřených či nezahojených ran a dalších. Vždy raději zvažte návštěvu odborníka, který s vámi první aplikaci tejpů dopodrobna projde.

Zdroj: Richard Jisl, Foto: iStock.com