Podpora imunity je důležitá i na jaře a v létě

Imunita a její podpora je nejčastěji zmiňována během podzimních a zimních měsíců, kdy za okny řádí chladné počasí a všude poletují bacily. Obranyschopnost je však nutné podporovat i během jarních a letních měsíců. I v těch nejkrásnějších dnech na nás totiž mohou číhat různé nástrahy.

Zvlášť v poslední době jsme svědky toho, že i na jaře a v létě mohou naši imunitu potrápit různé pasti, mezi které můžeme zařadit například prudké střídání teplot – v těch nejteplejších měsících např. i kvůli stále častěji užívaným klimatizacím nejen ve firmách a obchodních domech, ale i autech či domácnostech. 

Čeští LGBT se spojili s Jaromírem Jágrem a Zalandem, aby motivovali Česko k pohybu. Zapoj se i ty a vyhraj poukazy na oblečení23. 7. 2020

Pečujte o zdraví v průběhu celého roku

Jen pokud budete v podpoře imunitního systému skutečně důslední, můžete se dočkat těch nejlepších výsledků. Důsledností v tomto případě myslíme pravidelnou péči a podporu imunity v průběhu celého roku. Díky tomu si na vás různé chřipky a virózy, které se nejčastěji objevují na podzim, tak snadno nepřijdou.

Nejlepší způsob péče? Pravidelná konzumace vitamínu C

Jedním z nejúčinnějších bojovníků za naši obranyschopnost je vitamín C. Kromě toho, že zvyšuje odolnost vůči nachlazení a infekčním onemocněním, přináší našemu tělu i spoustu dalších benefitů, které s imunitou úzce souvisí.

Jednou z nejúčinnějších forem vitamínu C je tzv. Ester-C

Mladá a pružná pokožka

S přibývajícím věkem klesá v našem těle hladina kolagenu a právě to je důvod, proč se na pokožce tvoří vrásky. Vitamín C výraznou měrou pomáhá k syntéze kolagenu, tedy i k udržení pružnosti pokožky a pojivových tkání. Souvisí s tím i větší pevnost cévních stěn, především vlásečnic, a zvýšená pevnost vazivového aparátu zubů. Váš chrup tak bude pevný doslova jako skála.

Zlepšení funkce mozku

Vitamín C je klíčový i pro správnou funkci mozku. Mimo to, že je nezbytný pro biosyntézu některých neurotransmiterů, pomáhá přeměňovat aminokyselinu tryptofan na serotonin, což je všem dobře známý hormon dobré nálady a štěstí.

Významný antioxidant

Céčko omezuje poškození buněk volnými radikály. To jsou nestabilní atomy (případně skupiny atomů) zodpovědné za poškození buněk, které může vést k rozvoji nejrůznějších onemocnění – například nemocí srdce či rakoviny. Antioxidanty (mezi které patří i vitamín C) jsou schopny volné radikály v těle ničit.

Rychlejší hojení ran a jizev

Důležitá role vitamínu C je doložena i v případě hojení nejrůznějších zranění. Poškozená kožní tkáň se díky němu hojí lépe. Klasicky by jako příklad bylo možné zmínit třeba kurděje – nemoc způsobenou dlouhodobým nedostatkem vitamínu C, která se projevuje krvácením dásní, anémií, zhoršeným hojením ran apod.

Ve kterých potravinách najdeme dostatek vitamínu C?

Velké množství vitamínu C můžeme najít například v šípku, rakytníku, citrusech (limetka, citrón, pomeranč, grapefruit), bramborách, rajčatech, paprikách, brokolici, černém rybízu, jahodách, květáku či špenátu.

„I v bibli najdete několik queer úseků,“ říká Veronika Dočkalová z Logosu, jednoho z nejstarších LGBT+ spolků v Česku3. 8. 2020
Zpracováním potravin se však obsah vitamínu C redukuje a abyste měli pod kontrolou nejen to, že ho tělo bude mít dostatek, ale zároveň byste chtěli zabránit jeho přebytku (který s sebou také přináší problémy), je vhodná konzumace v podobě doplňků stravy. Ty zajistí pravidelné doplnění vitamínu C ve správném množství, které je dle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) 90 miligramů za den pro dospělého zdravého muže a 80 mg pro dospělou zdravou ženu.
Zdroj: Foto: iStock, Naturamed Pharmaceuticals Podpora