Pivo může léčit. S jeho konzumací byste to ale neměli přehánět

Existuje mnoho vědeckých studií, které potvrzují příznivé účinky alkoholu. Nic se však nemá přehánět a málo je v tomto případě více. Kardiovaskulárnímu systému prospívá například červené a bílé víno, ale několik pozitivních účinků má na naše tělo i pivo.

Češi jsou ve světě známí jako národ pivařů. Vždyť jen v konzumaci v počtu litrů na osobu většinou obsazujeme první příčky. Dle Českého svazu pivovarů a sladoven jsme se loni pohybovali někde okolo 140 litrů vypitých piv na osobu. „Do čela celoevropského žebříčku jsme se dostali v roce 1971 se specifickou spotřebou 160 litrů, nejvyšší spotřebu 167 litrů jsme zaznamenali v roce 1992,“ připomíná výkonná ředitelka ČSPS Martina Ferancová.

Dejte vale hektickému životu a „zmizte“ na jižní Moravu9. 7. 2020

Na co je potřeba dávat pozor?

„Pro zajištění správného účinku na organismus je třeba dát si pozor, aby dávka alkoholu byla malá (u piva je doporučována třetinka) a pravidelná. Příliš velká dávka má spíše opačný efekt,“ radí výživová poradkyně Alena Balíková Přídová. K nejprospěšnějším pivům se řadí to plzeňské, které má navíc díky své hořkosti příznivý vliv na zažívání a působí proti překyselení žaludku.

Pivo a cvičení

Pokud cvičíte, případně držíte nějakou dietu. Zlatavému moku byste se měli raději vyhnout. Dopřát si jej můžete pouze v omezené míře, například k jídlu. Pokud přeci jen hořké chuti nemůžete odolat, dejte si skleničku piva hned po sportovní aktivitě. V ten moment vám může posloužit jako skvělý iontový nápoj.

Pročistí cévy

Umírněná konzumace piva dokáže snížit ukládání LDL, tzv. zlého cholesterolu v cévách, a zároveň podporuje tvorbu HDL, tzv. hodného cholesterolu. Jedno malé pivo je tak k pročištění cév zcela ideální.

Zastaví řídnutí kostí

Řídnutí kostí neboli osteoporóza je způsobeno nedostatkem vápníku v kostech. Nejčastěji k tomuto jevu dochází spolu s přibývajícím věkem. Účinnou léčbou může být doplňování křemíku, který se ve velké míře objevuje například v celozrnných cereáliích nebo pečivu. Optimální množství křemíku však můžeme najít také v pivu, jehož pití pomáhá v boji s touto nemocí.

Zdroj vitamínu B

Nedostatek vitamínu skupiny B (souhrnně B-komplex) v těle se může projevovat především vypadáváním vlasů, nekvalitním spánkem, špatnou náladou, zvýšenou tvorbou ekzémů, akné a aftů. Vitamín B můžeme do těla dostat i díky konzumaci piva. Nejvíc se ho nachází v nefiltrovaných a kvasnicových pivech.

Svět surfařů není stvořen pro ekologii. Jak to změnit?30. 6. 2020

Podpoří trávení

Pokud si jednou za čas (dobrá, možná i víckrát) dopřejete těžký a vydatný oběd, zapijte jej malým pivem. To totiž působí velmi pozitivně na lidské trávení. Příčinou je obsah chmele, který podporuje tvorbu trávicích enzymů. Pivo navíc pomáhá snižovat i překyselení žaludku.

Sníží riziko onemocnění cukrovkou

Pivo může minimalizovat pravděpodobnost vzniku cukrovky. Umírnění konzumenti piva mají dle studií až o 30 procent menší pravděpodobnost, že touto nepříjemnou nemocí onemocní. Důvodem jsou látky zvané humulony, které obsahuje chmel.

Ochrání před infekcí a zánětem

Pravidelným pitím piva v menším množství můžete zabránit bakteriálním infekcím. Příčinou je opět chmel, který oplývá výkonnými antimikrobiálními a antivirovými vlastnostmi, což se v aktuální situaci jednoznačně hodí. Přiměřená konzumace piva tak snižuje riziko onemocnění infekčními chorobami, a to včetně nachlazení a chřipky. Sloučeniny v chmelu chrání mimo jiné také před zánětem.

Dodá tělu antioxidanty

Zdraví prospěšné je i tmavé pivo, které ve větší míře kromě vitamínů obsahuje i antioxidanty. Ty chrání před oxidačním stresem tím, že v těle odbourávají volné radikály. Právě oxidační stres má velký vliv na nevyléčitelná onemocnění, jako je rakovina a diabetes.

Závěrem

Je důležité nezapomínat, že pozitivní účinky bude mít pivo pouze v případě, že jej budete pít pravidelně v malém množství. Když s přáteli vyrazíte na dvě (ve skutečnosti na šest), může mít pivo účinky přesně opačné.

Zdroj: ČSPS, Naturhouse, ABP, Foto: iStock