Svět bude brzy čelit další potenciální zdravotnické krizi. Scházet budou kondomy

Ekonomické změny, propouštění, ale i zastavení výroby – to jsou dopady pandemie koronaviru. Již nyní si jsou výrobci prezervativů jisti, že v nejbližší době hrozí v tomto odvětví výpadek. Pokud by se ale někdo nad touto situací jen pousmál, měl by ji nejprve domyslet do důsledku. Kvůli přerušení produkce prezervativů může svět zasáhnout další zásadní krize.

Koronavirová pandemie nesporně ovlivňuje chování lidí. Člověk by tak tipoval, že poptávka po prezervativech je enormní, a právě proto ji nebude možné uspokojit. Ovšem to je pravda jen z části. „Kondomový byznys“ je totiž většinově soustředěn do Asie a specificky do Číny. A tamní výroba se na docela zásadní období zastavila...

Ano, poptávka po kondomech se skutečně napříč celým světem navýšila (mnozí mají čas, kdy nevědí, co si počít, ale zrovna počít nechtějí...), většina světové výroby kondomů je ale soustředěna do Asie. Tamní továrny však byly kvůli koronaviru uzavřené. Jako první výrobu pozastavila Čína, následovala ji ale i Malajsie, Indie či Thajsko. Podle největšího světového producenta prezervativů bude velmi obtížně nastartovat továrny tak, aby dokázaly stávající zájem uspokojit. Ačkoliv výpadek trval po dobu 10 dnů, v praktické rovině to bude znamenat, že na trhu bude scházet až 200 milionů prezervativů. Čínské i malajské továrny sice již znovu spustily výrobu, fungují ale v omezeném režimu – např. jen s polovinou zaměstnanců. Ovšem problémem nebude jen to, že si lidé nebudou moci bezbřehým způsobem užívat…

Je „přátelství s výhodami“ opravdu výhoda? Nezávazné sexuální vztahy mohou končit velkým průšvihem3. 6. 2020

„Bude nějakou dobu trvat, než dokážeme celý byznys nastartovat. Přesto se budeme snažit i s poloviční výrobní kapacitou snažit držet krok s poptávkou,“ uvedl Gof Miat Kiat, šéf společnosti Karex, která je největším výrobcem prezervativů na světě a produkuje jich celou pětinu, a to včetně těch pod značkou Durex. Dle názoru Gofa Miata Kiata je však již nyní zřejmé, že nastane globální nedostatek kondomů.

„Mám obavy, že např. v případě mnoha humanitárních programů v Africe nebudeme schopni pokrýt potřeby,“ dodal s tím, že nedostatek prezervativů nebude jen krátkodobý v řádu týdnů, ale může trvat i dlouhé měsíce, a to nejen kvůli nedostatku zboží jako takového, ale také proto, že nyní jsou omezené i distribuční cesty. To vše ovšem může v součtu zejména v afrických zemích znamenat další krizi spojenou pro změnu s šířením nebezpečných pohlavních chorob (a to opomíjíme nežádoucí populační růst).

„Sebepartnerství“: ke štěstí a spokojenosti není třeba protějšek. Vztahem se sebou se lidé vyrovnávají s tlakem společnosti23. 5. 2020

I když tedy nyní lidé po celém světě bojují s nemocí COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, v mnoha zemích je žitou realitou i masivní šíření HIV/AIDS. Právě tam jsou kondomy nezbytnou nutností. S tím se ostatně ztotožňuje i Světová zdravotnická organizace, dle níž jsou právě prezervativy zcela zásadním produktem pro světové zdraví. Podle Organizace spojených národů pak bude mít výpadek v produkci „devastující důsledky“.  „Nedostatek kondomů nebo jakýchkoliv antikoncepčních prostředků by mohl vést k nárůstu nezamýšlených těhotenství, což by mohlo mít devastující zdravotní a sociální důsledky zejména v nejchudších zemích, které jsou v tomto směru nejzranitelnější. Také by mohlo dojít k nárůstu nebezpečných potratů a zvýšenému riziku šíření sexuálně přenosných infekcí a HIV,“ uvedl mluvčí Populačního fondu OSN.

Další producenti prezervativů tak již začínají zvažovat, jak nedostatek vykrýt. A to nejen zvýšením výroby, která je v dané situaci o to komplikovanější, ale také navýšením exportu. 

Zdroj: reuters.com, lgbtnation.com, channelnewasia.com