5 kroků, které zajistí čistý vzduch i u vás doma

Zhluboka se nadechněte, současnou krizi určitě brzo překonáme. Ještě než se ale k nadechnutí odhodláte, seznamte se s pěticí tipů, jak vyčistit vzduch ve vašem bytě či domě, aby byl hluboký nádech opravdu příjemný.

V současné době pandemie koronaviru trávíme doma daleko více času než obvykle. Lékaři a epidemiologové bojují s virem, který představuje neviditelnou hrozbu a může na nás číhat doslova kdekoliv, nicméně spousta škodlivin, které jsou pouhým okem nezachytitelné, se pohybuje i v jednotlivých domácnostech.

Objevujte krásy Plzeňského kraje (nejen) prostřednictvím pivní turistiky15. 7. 2020

Vaření, čištění, uklízení, parfemace (vyvonění, chcete-li) a další běžné aktivity, které vykonáváme na každodenní bázi, mohou v našich domovech vytvořit „domácí smog“, který je dobré pravidelně odstranit.

Více života a energie, méně nemocí

Vzpomeňte si, jak vás vždy probere procházka na čerstvém vzduchu. Ano, čistý vzduch má na náš mozek skvělý vliv. Nejen, že má člověk více energie, ale také mu to lépe myslí. Proto je například důležité pravidelně větrat i v kanceláři a ve školách. Špatné ovzduší a nedostatečné větrání však ovlivňuje i kvalitu spánku.

Vysoká úroveň znečištění vzduchu je spojována s mnoha různými chorobami. Patří mezi ně například onemocnění dýchacích cest, včetně rakoviny plic, astma, ale třeba i srdeční choroby. I z těchto důvodů je dobré bojovat za lepší vzduchu i ve vašich domovech.

1. Vyčistěte vzduch u vás doma

Znečištěný vzduch v domácnostech je způsoben nejrůznějšími částicemi – prachu, pylu, chlupů z vašich mazlíčků – ty všechny souvisí s astmatem a alergiemi. I když těmito nemocemi netrpíte, je dobré pořídit si domácí čističku vzduchu. Když už nějakou budete hledat, ujistěte se, že disponuje tzv. HEPA filtrem (vysoce účinný filtr) a že je dostatečně výkonná vzhledem k velikosti místnosti, ve které ji hodláte využít.

2. Pozor na kouř

Velkým zdrojem pevných částic, které se uvolňují do ovzduší, je i kouř. Pokud necháte hořet svíčku, nebo se vám podaří něco spálit, je určitě dobré pořádně vyvětrat. To platí především pro ty, kdo používají plynový sporák. Pokud můžete, použijte některé elektrické spotřebiče jako například vařič rýže a snažte se tak co nejvíce vašemu sporáku ulevit.

3. Nepřehánějte to s osvěžovači vzduchu

Pozor byste si měli dávat i na osvěžovače vzduchu, ale také na jakékoliv další chemické přípravky užívané v domácnosti. Vyhýbat byste se měli přípravkům, které obsahují perfluorované sloučeniny (nachází se často v různých odstraňovačích skvrn), pesticidům či častému používání bělidla, místo kterého můžete raději užít jiný univerzální čisticí prostředek. Osvěžovače vzduchu raději vyměňte za otevřené okno. Voňavý vzduch totiž neznamená čistý vzduch.

Města proti venkovu, sociálně slabí proti vzdělaným. Volba prezidenta dělí polskou společnost, nejistá budoucnost čeká média, soudnictví i LGBT lidi15. 7. 2020

4. Omezte kouření

Ať už z první, druhé nebo třetí ruky, výrazně byste měli omezit i kouření. Nejen, že ulevíte vzduchu vašeho domova, ale pomůžete tím i vašim plicím. Nekuřáci by se měli vyhýbat třeba i bytům a domům, kde dříve kuřáci žili. Chemické látky totiž ve vzduchu zůstávají déle než nájemníci a absorbují například i do zdí a všech dalších povrchů, ze kterých se následně postupně uvolňují.

5. Bojujte za čistší ovzduší

Ačkoliv se budete snažit doma dělat cokoliv, je téměř nemožné udržet dokonale čistý vzduch v interiéru, pokud nebude vzduch čistý i venku. Podporujte politiky, kteří berou životní prostředí opravdu vážně a snaží se znečištění vzduchu potlačit. Sami se snažte v tomto směru jít příkladem – méně jízd autem, využívání obnovitelných zdrojů energie apod.

Zdroj: Foto: iStock