I „gay krev“ se v korona-krizi hodí. Roční celibát gayů není najednou pro darování krve nutný
Pro muže mající sex s muži doposud v USA platilo, že aby mohli darovat krev, musí dodržet 12měsíční sexuální abstinenci. Toto nařízení z roku 2015, jež zavedla Obamova administrativa, přitom nahradilo jiný předpis pocházející z dob epidemie AIDS, který dokonce gayům a bisexuálním mužům darování krve zcela zapovídal. Až doposud však bylo podle názoru FDA pro zajištění bezpečnosti nutné, aby muži mající sex s muži tento sex rok neměli, pokud by chtěli krev darovat. Ale časy se mění. Ne proto, že by se Amerika rozhodla následovat názory dalších světových odborníků, ale proto, že v zemi je krve nedostatek. A tak se i krev od gayů jednoduše hodí…
Zatímco třeba v Izraeli již v loňském roce zavedli pravidlo tzv. dvojího testování, díky němuž požadavek sexuální abstinence jinak po gayích vynucovaný, padá pod stůl, v Česku platí stejné pravidlo jako ve Státech (a většině dalších evropských zemí). K odůvodnění je užíván klasický argument o rizikovosti análního sexu (tedy ne přímo odlišná sexuální orientace, na druhou stranu ale nikdo nemyslí na heterosexuály/ky, kteří anální sex také praktikují). Je přitom také třeba říci, že sexuální abstinenci konkrétně u nás zjišťuje dotazník, jehož vyplnění je jen tzv. „na vědomí a svědomí“ každého jednotlivce.
Aktuální vyjádření americké FDA však ukazuje, že s oněmi obavami o bezpečnost, jež jsou obvyklým důvodem, proč by gayové měli žít kvůli darování krve v celibátu, to není zase tak žhavé. „Dospěli jsme k závěru, že politiku týkající se určitých kritérií způsobilosti dárců krve lze změnit, aniž by to ohrozilo bezpečnost krevních dodávek,“ stojí v oficiálním prohlášení FDA k tomu, že limit pro sexuální abstinenci je změněn z jednoho roku na tři měsíce. Ačkoliv toto nové pravidlo je zavedeno právě kvůli koronavirové krizi, podle vyjádření FDA by limit tří měsíců měl v pravidlech dárcovství zůstat i po jejím skončení.
„Je to vítězství pro všechny z nás, kteří se vyslovili proti diskriminačnímu zákazu darování krve napříč skupinou homosexuálních a bisexuálních mužů. Rozhodnutí FDA je krokem k většímu souladu s vědou, ale i tak zůstává nedokonalé. Budeme pokračovat v boji, dokud se s gayi a bisexuálními muži stejně jako se všemi LGBT lidmi nebude zacházet stejně jako s ostatními,“ uvedla prezidentka lidsko-právní organizace GLAAD, Kate Ellis.
Změna v nařízení FDA je však důležitá ještě z jednoho zásadního důvodu – gayové, kteří již koronavirovou nákazu prodělali, mají v krevní plazmě protilátky. Právě ty jsou nyní žádaným „zbožím“ – krevní plazma vyléčených totiž může být v případě podání nemocným i formou léčby, ta již byla schválena i českým SÚKLem. I proto k výše zmiňované revizi FDA vyzvala také Americká lékařská asociace vyzvala. „Americká lékařská asociace doporučuje odstoupit od politiky, která systematicky odmítá dárcovství krve od určitých kategorií a nahrazení zaměřením se na jednotlivé dárce na základě posouzení rizik založených na konkrétních důkazech,“ stojí v prohlášení.
Ke zkrácení doby od posledního sexuálního (análního) styku mezi dvěma muži a darováním krve pak vyzval i Americký červený kříž, ke změně ze 12 na 3 měsíce tak kromě USA již přistoupili také v Kanadě nebo Velké Británii.