Jak se vyhnout bolavým zádům, když u počítače prosedíte téměř celý den?
Straight friendly

Jak se vyhnout bolavým zádům, když u počítače prosedíte téměř celý den?

Kancelářská práce se ve srovnání s manuálním zaměstnáním může na první pohled zdát jako něco pohodlného a nepříliš rizikového. Opak však může být pravdou, a to zejména v případě, že situaci "pomáháte" ještě špatnou životosprávou, nedostatečným pohybem, nadměrným stresem a příliš dlouhým a špatným sezením u počítače.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
10. 3. 2020

Všechny tyto faktory přispívají k nejrůznějším zdravotním obtížím, přičemž nejčastějším kamenem úrazu jsou záda, která bývají ztuhlá, namožená a bolavá. Jak se bolesti zad vyvarovat?

<Path> Spojení sexu a příjemné bolesti je hlubší, než si myslíte. Pokud vás láká erotický výprask nebo tvrdší praktiky, má to svůj důvodZdroj: nature.com, wikipedia.org, ncbi.nlmh.nih.gov, springer.com, pubmed.ncbi.nlmh.nih.gov, medicalnewstoday.com, youtube.com

Zaměřte se na prevenci

S bolavými zády je nejlepší bojovat ještě dříve, než se objeví první příznaky. Pokud strávíte osmihodinovou směnu pouze vsedě za počítačem, není divu, že vaše tělo bude ztuhlé a časem přijde i bolest. Je proto doporučeno sezení prokládat pravidelnými pauzami o délce minimálně pěti minut alespoň jednou za hodinu. Během této přestávky se doporučuje procházka a protažení svalů.

Prevencí jsou také dechová cvičení do břicha, která zlepšují břišní peristaltiku. Ta totiž může mít na záda velký vliv. „Aby bylo možné tato dechová cvičení provádět, doporučuji upravit i stravu. Dechová cvičení se neprovádějí dobře s plným žaludkem, proto je vhodné jíst po menších porcích a častěji. Určitě je lepší spíše lehčí strava, která zabrání i únavě při trávení. Dechová cvičení posilují zádové svaly a pomáhají zásobovat tkáně kyslíkem. Celkově zlepšují cirkulaci krve,“ doporučuje fyzioterapeut Richard Jisl.

Vhodné jsou taktéž rotační cviky, které pomáhají páteři a vyrovnávají dysbalance při sezení u počítače. Nezapomínejte ani na horní končetiny a občas je celé rozhýbejte.

Základem je správné sezení

V extrémních případech mohou sedavá zaměstnání vést až k vyhřezlým ploténkám, ale i degenerativním změnám páteře, chronickým bolestem krční páteře nebo i problémům se zažívacím traktem.

Smutné je, že si na bolest zad mnoho lidí již zvyklo a berou ji jako běžnou součást svých životů, nicméně na nic podobného a nepříjemného si zvykat nemusíme. Stačí se jen svému tělu trochu věnovat. Velmi pomůže ergonomicky zařízené pracovní místo, které těmto problémům dokáže přecházet. Níže najdete několik tipů, jak si takové pracovní místo zařídit.

5 tipů pro správné sezení v kanceláři

Výška desky stolu by se měla pohybovat od 72 do 78 centimetrů. Výšku vždy volte tak, aby lokty svíraly pravý úhel a deska stolu netlačila do předloktí.

Na stole by měl být dostatek místa pro monitor i klávesnici. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 centimetrů a hloubku pracovní desky tomu přizpůsobte. Její rozměr by se měl pohybovat od 80 do 100 centimetrů.

Monitor by měl být umístěn ve výšce očí, aby nedocházelo k hrbení.

Abyste předešli syndromu karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši bude stačit gelová podložka, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen.

<Path> Vědomé dýchání je snadná cesta k psychické pohodě. Funguje lépe než meditace, prokázala věda, a stačí vám 5 minut jednoduchého cvičení denněZdroj: psypost.org, nature.com, nevypustdusi.cz,

Správná židle by měla být nastavitelná a umožňovat dynamické sezení, přizpůsobit se pohybům těla a podepřít páteř na správných místech.

Čemu byste se měli jednoznačně vyhnout?

Především dlouhému sezení bez pravidelných přestávek, špatné výšce pracovní plochy, sezení s nohou přes nohu, hrbení se ve snaze přiblížit se monitoru, dlouhé nepřerušované práci na klávesnici, která může vést k syndromu karpálního tunelu, velkému množství těžkého jídla bez následného pohybu a nadměrnému stresu. Kromě zdravých zad si tak zachováte i zdravého ducha a budete v práci produktivnější než kdy dříve.
Zdroj: Healthy-Life, Richard Jisl, iStock

Populární
články

Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser

E-Shop