Strach z koronaviru nutí lidi kupovat „obličejové“ masky i pro čtyřnohé mazlíčky

Speciální masky pro čtyřnohé mazlíčky. Vypadají roztomile, ale dokážou pomoci? Mají naši mazlíčci vůbec šanci se koronavirem nakazit?

Koronavirus se během chvíle stal světovou hrozbou. Počet nakažených neustále stoupá a není dne, kdy by se o něm nehovořilo ve zprávách a nepsalo v tisku. V lidech po celém světě to samozřejmě vyvolává paniku. Mnohdy až takovou, že kromě sebe se snaží důkladně chránit i své mazlíčky.

Ulovila jsem zajíčka a dělám mu matku: starší žena (34) s mladým partnerem (19) budí údiv, proč to tak není i naopak?23. 5. 2020

Dle serveru Daily Mail jdou v posledních dnech v Číně na dračku nejen obličejové masky pro lidi, ale stále více i jejich varianta pro psy. Lidé se tak před koronavirem snaží ochránit své mazlíčky.

Pekingský prodejce „obličejových“ masek pro psy Zhou Tianxio, který nabízí masky pro psy z důvodu často špatné smogové situace v regionu, se serveru Daily Mail zmínil, že dříve prodával okolo 150 masek za měsíc, nyní je to asi 50 za den.

Masky pro psy však netrhají prodejní rekordy pouze v Číně. Také americká společnost Good Air Team zaznamenala 300procentní nárůst prodeje svých „obličejových“ masek K9 pro psy, ačkoliv bylo v Americe zaznamenáno zatím jen pár případů lidí s koronavirem.

Mohou se psi koronavirem nakazit?

Dle Americké veterinární asociace se psi mohou nakazit určitými typy koronavirů, a to například psím respiračním koronavirem (CRCoV) či jiným typem enterického koronaviru, který může způsobit průjem. Lékaři však zatím nevěří, že současný koronavirus 2019-nCoV by pro domestikovaná zvířata mohl znamenat nějakou hrozbu.

Podle Světové zdravotnické organizace v současné době nebyly hlášeny žádné případy problémů domácích zvířat s koronavirem a ani neexistuje důkaz, že by domácí zvířata, jako jsou psi nebo kočky, měla možnost být koronaviry infikována.

Zástupce čínské Národní zdravotní komise přesto varoval majitele domácích zvířat, aby byli ostražití nejen ohledně svého vlastního zdraví, ale i zdraví svých domácích mazlíčků: „Pokud se domácí mazlíčci dostanou do kontaktu s infikovanou osobou, mají šanci se nakazit. Zvířata by měla zůstat izolovaná.“ prohlásil dle China Daily epidemiolog Li Lanjuan.

Osvojte si originální styl díky módním kouskům Karla Lagerfelda, pořídit si je můžete i z pohodlí domova13. 5. 2020

Další odborníci však hovoří o tom, že stále není jasné, jak přesně se nový koronavirus přenáší a obličejové masky u lidí či domácích mazlíčků tak můžou být zcela zbytečné.

Zdroj: Metro, Health, Daily Mail