
Správné dýchání náš učiní šťastnější a zdravější. Dýchejte podle pravidel
Málo z nás si dýchání jako takové uvědomuje, což může být chyba. Špatné dýchání neprospívá našemu tělu ani mysli. Technika dýchání je přitom velmi jednoducha a lze se ji naučit pomocí pár dechových cvičení.
Dechová cvičení vás navíc během chvíle dokážou zkoncentrovat a zbavit stresu či strachu z blížící se krizové situace. Ne nadarmo se ve vypjatých situacích říká: „Pomalu a zhluboka se nadechni.“
Na pár minut se zastavte
V dnešním uspěchaném světě občas nemáme šanci se ani na chvíli zastavit. Chcete-li si však osvojit správné dýchání, bude to nutné. Můžete začít tím, že se nadechnete nosem a vydechnete ústy. Ocení to i vaše tělo, jelikož tímto způsobem můžete odfiltrovat případné bakterie a viry.
Při nádechu nosem se navíc vzduch ohřeje a zvlhčí, což je pro tělo příjemnější. Samotný dech by měl směřovat do bránice (brániční dýchání), která se s nádechem zvedá a s výdechem klesá. Takový relax byste měli provádět nejlépe každý den – na chvíli se zastavit, klidně si lehnout a zhluboka se nadechnout. Uvidíte, jak stoupne vaše energie a koncentrace.
Jak zjistíte, že dýcháte správně?
Zda vaše brániční dýchání probíhá správně, můžete zjistit pomocí jednoduchých technik. Vleže si položte jednu ruku na horní část břicha a druhou na hrudník. Dýcháte-li správně, hrudník by měl zůstat nehybný.
Správné dýchání je půl zdraví
Ačkoliv dechová cvičení vás mohou na chvíli zklidnit a dodat potřebnou energii, daleko důležitější je jejich dlouhodobý dopad. Dýchání ovlivňuje okysličení krve, činnost srdce, trávení, ale i obranyschopnost našeho imunitního systému. Správné dýchání však dokáže také zmírnit nemoci a bolesti, a to například u namáhaných svalů. Při důkladném „prodýchání“ se svaly nejen okysličí, ale i uvolní – a pak také méně bolí.