
Muži by měli raději malý penis, než aby byli plešatí
„Jako mladý jsem vypadal skvěle, mám modré oči, ostře řezanou bradu a také jsem měl hustou vlnitou hřívu. Říkali mi Hoff – s odkazem na ikonického Davida Hasselhoffa,“ popisuje jeden z mužů, kterého vypadávání vlasů stihlo naprosto nepřipraveného. „Najednou jako by kus mé osobnosti začal mizet. Když jsem si nakonec zbytek vlasů kompletně oholil, dostal jsem mnohem méně lichotivou přezdívku Grant Mitchell,“ vzpomíná dne 44letý Spencer, který se kvůli ztrátě vlasů potýkal s úzkostmi a depresemi. Jeho zkušenost nakonec vyústila v to, že se rozhodl pomáhat ostatním mužům, kteří prochází stejnou „krizí“ jako on.
Vlasy jako symbol mužství
Dnes Spencer provozuje webovou stránku, která mužům pomáhá vyrovnat se s postupným plešatěním, a spolupracuje také na mnoha aktivitách se Spencerem Kobrenem, který založil Americkou asociaci pro vypadávání vlasů. Jejich společným záměrem je změnit vnímání ztráty vlasů jako něčeho negativního a traumatizujícího. „K utrpení všech mužů, kteří postupně přicházejí o vlasy, přispívá ohrožení jejich identity a sebeúcty, ale i všeobecné stigma, které se k plešatění pojí,“ doplňuje Spencer. To ostatně potvrzuje i výzkum realizovaný mezi více jak 10 000 muži napříč celou Evropou. „Byli jsme skutečně překvapeni, kolik mužů uvádělo, že by mělo raději malý penis, než aby přišli o vlasy,“ tvrdí kadeřnice, která celou akci iniciovala. Jak navíc doplnila, muži ve velkém počtu přiznávali, že bez vlasů se cítí méně mužné, méně atraktivně, méně úspěšně a také méně silně…
Vlasový byznys
Není proto divu, že nespočet společností se začalo zaměřovat na produkci mnoha rozličných přípravků, které mají vypadávání vlasů zpomalit, ale příp. i stimulovat jejich opětovný růst. Něteří zoufalí muži, kteří se se ztrátou vlasů těžko vyrovnávají, se pak ani nezdráhají vydat obrovské částky za vlasové transplantace, jiní volí např. i velmi populární nalepovací příčesky.
Jak se ale muži, kteří stojí za hnutím usilujícím o pozitivní náhled na plešatost, shodují, všechny tyto produkty v důsledku jen posilují stigma, které dopadá na muže, kteří vlasy nemají. „Transplantace vlasů je skutečně ten poslední možný krok. Muži by předtím měli jednoduše zkusit zbytky svých vlasů oholit. Je to mnohem méně náročné časově, finančně a nakonec i emocionálně,“ tvrdí.
Ačkoliv mnozí muži se stávají ohledně ztráty vlasů otevřenějšími a učí se žít jednoduše s ohledem na běžné tělesné procesy (vypadávání vlasů v případě mužů totiž souvisí s přirozeně se měnící hladinou hormonů), vlasový průmysl je stále na vzestupu. „Bez ohledu na snahu o osvětu a také mnoho pozitivních příkladů mužů, kteří již o vlasy přišli, je pravdou, že většina mužů udělá pro zachování své hřívy prakticky cokoliv,“ dodává Spencer. I proto vytvořil také vlastní řadu vlasové kosmetiky a snaží se dát mužům také možnost, aby o sebe a své ustupující vlasy mohli pečovat. To vše ale v pozitivní rovině, jednoduše tak, aby se posílilo jejich sebevědomí.
„Souhlasím s tím, že svět by byl mnohem lepším místem, bychom všichni uměli být spokojení s tím, co máme. A pravděpodobně by to bylo mnohem méně výnosné místo pro ty, co se z podobných lidských nejistot snaží udělat byznys. Jsem přesvědčen o tom, že moje žena by se na mě nedívala jinak s vlasy, nebo s pleší, ale muži se nesnaží zachovat si vlasy pro okolí, ale jednoduše pro sebe,“ uzavírá Spencer, který sám za vlasové transplantace utratil přes 30 tisíc liber...