Muž, který byl šikanován kvůli své váze, se stal plus-size modelem

Existuje mnoho lidí, kteří se kvůli své postavě stávají terčem každodenní šikany. 31letý John Savoia se však jednoho dne všem nelichotivým řečem postavil a dnes je uznávaným plus-size modelem, který šíří myšlenku „body positivity“.

Po několika letech šikany, která se týkala jeho nadměrné váhy, se cítil jako tlustá ošklivá troska. John Savoia se potýká s nadváhou téměř celý svůj život, a nejen na ulici a ve škole, ale dokonce i mezi přáteli se často stával terčem urážlivých řečí.

Temné kapitoly Oscarů, aneb co předcházelo vydání nových pravidel pro filmy, které se chtějí ucházet o zlatou sošku17. 9. 2020

Urážek a nelichotivých poznámek bylo nakonec tolik, že John, který dnes váží okolo 115 kilogramů a nosí velikost XL, dospěl až k sebepoškozování a byl přesvědčen o tom, že je ztracenou existencí, která je navždy odsouzena žít o samotě.

„Má velikost byla zdrojem nízkého sebevědomí. Když jsem byl dítě, byl jsem šikanován nejen kvůli své váze, ale i neschopnosti vykonávat nejrůznější fyzické věci. V ten moment jsem si uvědomil, že jsem trochu jiný než všichni ostatní. Myslel jsem si, že nikdy nebudu nikým milován a považován za atraktivního,“ řekl John během jednoho z rozhovorů pro média.

Jednoho dne se však všechno změnilo. John poznal svou nynější manželku Lucy a jeho život se obrátil o 360 stupňů. To, co ho však přivedlo k přijetí sebe samotného, byla záliba ve fotografování. Z pozice fotografa se po chvíli objevil dokonce přímo před objektivem.

Bylo to někdy v roce 2006, když John zůstal upoután na lůžko kvůli zlomenině nohy. V tu dobu se začal zajímat o focení. Ze začátku fotil fotky okolí, ale nakonec obrátil objektiv i proti sobě. Bylo to vůbec poprvé, kdy podobným způsobem čelil vlastnímu tělu, nicméně vedlo to k tomu, že se naučil mít rád sám sebe takového, jaký je. Fotky totiž jeho tělo zachytily zcela jiným způsobem než pohled do zrcadla. Dle jeho slov ve snímcích bylo něco hlubšího.

Těžce se dýchá ve společnosti rozeštvané nenávistí vůči všem, kdo jsou jen trochu „jiní“. Přitom by bohatě stačilo, pokud bychom si každý zametl před vlastním prahem10. 6. 2020

„Díky fotografiím jsem začal cítit, že jsem konečně v něčem dobrý,“ říká John. Lidé ho sice často odsuzují za to, že propaguje nezdravý způsob života, on se však brání tím, že propaguje především štěstí, nic jiného. Dle Johnových slov totiž neexistuje nic důležitějšího než být opravdu šťastný.

Co myslíte vy? Mělo by docházet k propagování myšlenky „body positivity“? Podělte se s námi o váš komentář níže.

Zdroj: John Savoia