Domácí triky na odstranění zubního kamene, díky kterým docílíte krásných zubů bez kazů

Krásný a zářící úsměv je k nezaplacení. Zuby jsou jedna z prvních věcí, které si na vás ostatní lidé všimnou. Dokonalé zuby však vyžadují každodenní péči, která se nesmí zanedbávat. V opačném případě je to začátek opakovaných návštěv u zubaře, které vás mohou přijít na pořádný majlant. Ovšem na krásných zubech můžete velmi snadno zapracovat sami doma.

Jednou z největších hrozeb pro naše zuby je zubní kámen. Samotný zubní kámen sice nebolí, ale na drsných plochách zubů se hromadí mikroorganismy, které zapříčiňují další možné problémy. V nejhorších případech kvůli němu můžete přijít o celý chrup.

Zachránění psi z útulků zachraňují vězně. Unikátní projekt páruje ty, které společnost odepsala21. 4. 2020

Tato zažloutlá až nahnědlá minerální usazenina na zubech může postupně vést ke vzniku kazů nebo až k paradontóze. Je proto dobré jednou za čas navštívit odborníka – v tomto případě dentální hygienu, během které dojde k profesionálnímu odstranění zubního kamene. Existují však možnosti, jak zubní kámen odstranit i v pohodlí vašeho domova a tím udržovat chrup v pořádku mezi jednotlivými návštěvami zubních hygienistů.

Peroxid vodíku a teplá voda

Vytvořte si vlastní směs z peroxidu vodíku a teplé vody (smíchání hrnku peroxidu vodíku s polovinou hrnku teplé vody). Touto směsí si propláchněte ústa, a to alespoň po dobu jedné minuty. Poté vypláchněte ústa studenou vodou a je hotovo.

Sezamová semínka

Žvýkejte sezamová semínka, ale nepolykejte je. Poté zuby lehce vyčistěte suchým zubním kartáčkem. Semínka zajistí odstranění všech nečistot usazených na zubech. Nevyvíjejte však přílišný tlak.

Jedlá soda a sůl

Další zajímavou směs připravíte smícháním jedné polévkové lžíce jedlé sody s půlkou čajové lžičky soli. Poté stačí vzít zubní kartáček opláchnutý pod teplou vodou a ponořit jej do připravené směsi. Následně si touto směsí vyčistěte zuby. Po pěti minutách celý proces opakujte. Opět byste neměli na kartáček moc tlačit, abyste si nepoškodili zubní sklovinu.

Přírodní antiseptická voda

V boji se zubním kamenem pomáhá také přírodní antiseptická ústní voda, kterou byste si měli ústa vyplachovat každý druhý den.

Konzumujte sýry

Je prokázáno, že čedar a sýry švýcarského typu napomáhají neutralizovat kyseliny, které stojí za vznikem zubního kamene.

„Chovám se jako ženská, ale nejsem gay.“ Proč jsou zženštilí muži terčem posměchu a jak svou situaci vnímají?18. 6. 2020

Jahody a rajčata

Obě suroviny jsou bohaté na vitamín C, kromě toho však také napomáhají bělení zubní skloviny a změkčují zubní kámen. Můžete je tak vetřít i přímo do zubů a nechat chvíli působit. Poté si zuby vyčistěte.

Správné čistění je základ

K čištění zubů byste měli používat jemný zubní kartáček a vertikální pohyby. Důkladně byste se měli věnovat i místům mezi dásněmi a zuby. Jen každodenním důkladným čistěním můžete zabránit usazování zubního kamene.

Zdroj: Pinterest, iStock