Holit, či neholit? Vousy vůbec nejsou tak sexy, jak se muži domnívají. Čistotou je totiž předčí i psi

Diskuse o tom, zda vousy jsou, nebo nejsou „sexuální magnet“, je poměrně dalekosáhlá a dalo by se říci, že jednoznačná odpověď na tuto otázku ani neexistuje. Průběžně se ale objevují rozličné výsledky výzkumů a studií, které vždy pohnou miskami vah na jednu či druhou stranu. A minimálně pro tentokrát se zdá, že pánové by se plnovousu měli raději zbavit.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: theguardian.com, health.com / 23. 1. 2020

Tisíc lidí, tisíc chutí, chtělo by se říci. Totéž jistě platí i pro zhodnocení toho, zda jsou muži s vousy přitažlivější než ti, kteří jsou dohladka oholeni. Ačkoliv jeden z předchozích výzkumů upozornil na to, že muže s vousy jejich partnerky/partneři považují za vhodnější pro dlouhodobě soužití (a to i proto, že péče o plnovous vyžaduje trpělivost a pravidelnou péči, což je samozřejmě v obecnějším slova smyslu třeba i v souvislosti se vztahem), nyní se zdá, že vousy mohou fungovat i jako solidní „vztahový odpuzovač“.

Stručně a jasně řečeno – vousy jsou problém především pro ty lidi, kteří mají obavu, že by husté strniště kromě vousů samotných obsahovalo i nějaká další „překvapení“…

22. 1. 2020Designové obličejové masky pro celou rodinu. Módní doplněk má ochránit lidstvo před znečištěným vzduchem

Ačkoliv výzkum mapoval názory žen na muže a míru jejich mužství, a to i s ohledem na to, zda jejich tvář byla vousatá, či nikoliv, jedním z dílčích zjištění bylo, že pro někoho mohou být vousy doslova odpudivé. To se týkalo zejména respondentek, které zároveň vyjadřovaly vyšší míru znechucení z parazitů. Obávaly se totiž toho, co všechno by potenciálně v plnovousu mohlo žít…A obava je to bohužel docela oprávněná.

Vousy vs. psí srst

Ať už si o obavách z čistoty plnovousu myslíme cokoliv, nesporným faktem je, že podle drobné studie žije v plnovousech více bakteriálních zárodků než ve psí srsti. A aby bylo jasno, mluvíme o srsti psů, kteří běžně na procházce očuchají a sežerou prakticky cokoliv. To pro vousaté pány zrovna příznivě nevyznívá.

Ale jak již bylo řečeno v úvodu, studií zabývajících se vousy jako možným faktorem mužské (ne)atraktivity vznikla velká spousta – a tak lze zároveň citovat i výsledky další z nich, která naopak tvrdí, že plnovousy v případě zdravotnických pracovníků fungují jako jistý bakteriální filtr. A pak si vyberte…

V každém případě lze ale říci, že pokud si muži pěstují vousy, měli by o ně také náležitě pečovat (a to i proto, aby ani v nejmenším nevyvolali dojem, že mají pod bradou bakteriální hnízdiště).

27. 1. 2020Naučte se užívat života od králíka. Ušák Coco cestuje letadlem, popíjí šampaňské a přikusuje croissanty

Jak na „vousovou péči“?

Náležitou péči svým vousům by měl každý muž věnovat de facto při každém sprchování. A jak radí odborníci, pokud si umýváte vlasy, umyjte i vousy – přitom i pro vousy by mělo platit užití odpovídající kosmetiky, tedy šamponu i kondicionéru. Ačkoliv kosmetika na vlasy vousům neublíží, vhodnější je ta, která je určena právě na péči o vousy. Kromě toho je ale třeba dát pozor na to, abyste vousy přílišnou péčí nevysušili (umývání je tedy vhodné v intervalu dvou až tří dnů). I proto byste měli vousy pravidelně zvlhčovat buď k tomuto účelu určeným olejem nebo balzámem.

Stejně tak není od věci občasné použití speciálních peelingů, které zamezí tomu, aby se v oblasti vousů tvořily lupy. Tento problém je pak častější v případě, že vousy jsou delší.

Zdá se vám mytí, balzamování, zvlhčování či česání vousů jako příliš přehnaná péče? Pak by vás mohlo potěšit alespoň to, že vědci zjistili, že některé bakterie z vousů by bylo možné kultivovat a užít je jako antibiotika…