Akné vám nemusí zničit život. Vhodnou péčí mu řekněte sbohem

Minimálně jednou za život se s ním setká 85 až 100 procent lidí. Řeč je o akné, jednom z nejčastějších chronických onemocnění kůže. Kromě toho, že nehezky vypadá už samo akné, nevzhledné jsou hlavně jizvy, které po něm zejména na obličeji zůstávají.

Autor: Jana Nováková / Zdroj: fashionbeans.com / 25. 2. 2020

Jizvy, které lidem zůstávají jako nepěkná památka na kdysi prodělané akné, se dělí na tři typy. Prvním jsou takzvané atrofické jizvy, které jsou nejzávažnějším a nejobtížněji léčitelným typem jizev po akné. K tvorbě těchto jizev dochází, když se rána nehojí správně, nebo v případě, že se v ní vytvoří málo vazivové tkáně. Pod okolní tkání se tak vytvoří jizva a v místě, kde byla rána, se kůže viditelně propadne a vytvoří jakousi jamku.

Zbylé dva druhy jizev, hypertrofické a keloidní, jsou méně závažné. Prvně jmenované se projevují vyvýšením kůže či zjizvením tkáně. Ke vzniku keloidních jizev zase dochází v případě, že hypertrofická jizva roste a rozšiřuje se do dalších oblastí. Tento typ jizev po akné však není příliš častý.

Čím déle, tím hůře

Akné za sebou zanechává nemilé stopy v podobě jizev zejména v případě, že jde o dlouhotrvající problém „Čím déle je přítomna aknoidní léze a čím je rozsáhlejší, tím větší je pravděpodobnost, že zanechá jizvu,“ říká renomovaný dermatolog Robert Finney.

Ani v případě vzniku nevzhledných jizev po akné není třeba panikařit. V dnešní době lze léčit téměř vše a stopy po akné nejsou výjimkou. Lidé mohou využít například dermální výplně jizev nebo jejich laserového ošetření.

28. 2. 2020„Stoprocentní gay život jsem začal žít až v Nizozemí,“ říká David Trávník pocházející z Havířova

Při laserové terapii se kůže záměrně poškozuje, aby se v ní aktivoval přirozený proces hojení. V případě, že plánujete tento typ ošetření podstoupit, věnujte dostatek času výběru vhodného a zkušeného dermatologa. Mějte také na paměti, že aby bylo dosaženo viditelných a hlavně dlouhodobých výsledků, je nutné laserové ošetření podstoupit opakovaně.

Krystalky, či jehličky?

Kromě laseru mohou pacienti využít i metodu takzvané dermabraze. Při ní se pomocí malých krystalků odstraňují svrchní vrstvy pokožky. Tento zákrok je vhodný nejen při potížích způsobených akné, ale například i při problémech se suchou kůží či jinými než aknoidními jizvami.

Dalším způsobem, jak zatočit s jizvami způsobenými akné, je peeling. Dermatologové a kosmetičky, kteří jej provádějí, k němu používají ovocné kyseliny, například kyselinu salicylovou. Díky peelingu dojde k odstranění nejsvrchnější vrstvy kůže. Po jejím zhojení by jizvy měly být výrazně méně viditelné. Pleť celkově by pak měla vypadat mladší.

Zajímavou metodou odstranění stop po akné jsou ale i takzvané mikrojehly, které zvyšují produkci kožního kolagenu. Činí to navíc velmi účinným způsobem – jde o malé jehličky s délkou maximálně půl milimetru. Ty propíchávají svrchní vrstvu kůže a vytvářejí na ní velké množství miniaturních ranek. Ty pak stimulují přirozenou reakci těla na hojení ran. Již brzy po tomto ošetření pleť bývá pevnější a vypadá mladší a svěžejší.

1. 2. 2020Válka skladů: kóje k pronájmu dorazily do Česka a nabízí praktické uskladnění věcí na pár dní i let

Nechcete-li kvůli akné navštěvovat dermatologa či jiného odborníka, ale přesto vás jizvy, které vám na obličeji či krku zanechalo, trápí, můžete sáhnout po některém z volně prodejných léků. Na trhu je také celá řada přípravků, které jizvy způsobené akné umí vyhladit.

A jak se říká, nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. Platí to i u akné. Odborníci potvrzují, že kromě léčivých metod a přípravků je nejlepším lékem čas. „Trvá i rok, než se jizva ´uzdraví´. Po dvou měsících tak často vypadá hůř než po dvanácti,“ uklidňuje dermatolog Dhaval G. Banusali.

Nevymačkávat, prosím!

Vůbec nejlepší "léčbou" je ale vzniku samotných jizev předcházet. Podle odborníků je nejdůležitějším bodem prevence nevymačkávat si pupínky. Vymačkávání sice na první pohled vypadá jako dobré a rychlé řešení, pravdou ale je, že tímto aktem člověk postižený akné naopak své pleti uškodí. Když totiž pupínek vymáčkne, vlastně si poškodí pokožku. Tím může poškodit i infikovaný folikul (váček, pozn. red.) a zhoršit probíhající zánět. A právě intenzivnější zánět způsobuje jizvy. Rada závěrem tedy zní: nemačkat a vydržet...