Hubnout byste měli i v nečekaných partiích, například na jazyku

Odborníci přišli na nový zajímavý objev. Lidé, které trápí porucha spánku, by své problémy mohli vyřešit tím, že odbourají přebytečný tuk v jazyku. Ano, čtete správně.

Autor: Jan Witek / Zdroj: US Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, Pinterest / 17. 1. 2020

Obstrukční spánková apnoe bez ohedu na komplikovaný název znamená běžnou poruchu spánku, kterou trpí miliony lidí po celém světě. Dochází při ní k opakovanému přerušení dýchání během spánku. Ačkoliv se tento problém nezdá až tak vážný, neustálé přerušování spánkového cyklu ovlivňuje naši energii. Tělo si zkrátka neodpočine tak, jak by mělo. Kromě špatného duševního výkonu pak dlouhodobě působí i na naše zdraví. V jednom z průzkumů z roku 2018 bylo dokonce zjištěno, že spánková apnoe může v našem mozku vyvolat podobné změny jako Alzheimerova choroba, čímž hrozí její propuknutí.

23. 3. 2020Natočili jsme nejznámější místa Prahy. Liduprázdná Náplavka, pražský Hrad či Václavák na unikátních záběrech

Díky studii, v rámci které byli sledováni obézní lidé, kteří poruchami spánku trpí, došlo k již zmíněnému objevu, že za obstrukční spánkovou apnoe může i přebytečný tuk v jazyku.

Těla obézních lidí byla sledována po dobu šesti měsíců, během kterých se všichni snažili svou váhu redukovat. Účastníkům se podařilo zhubnout v průměru okolo 10 procent jejich počáteční tělesné váhy a kromě ostatních částí těla se snížil i tuk v jejich jazycích, což mělo zásadní vliv na jejich problémy se spánkem.

Obezita je obecně jedním z nejhorších předpokladů pro obstrukční spánkovou apnoe, avšak ne vždy ji musí způsobovat. Během průzkumu bylo zjištěno, že obézní pacienti s větším množstvím tuku v jazyku měli se spánkem daleko větší problémy než ostatní obézní lidé. A to byl také důvod, proč se odborníci zaměřili právě na jazyk.

Tuk v jazyku se tak stal novým sledovaným cílem pro léčbu poruchy spánku, na který by se lékaři mohli zaměřit. Je to jistě daleko lepší volba než léčba pomocí přístroje CPAP (Continuous Positive Airway Pressure). Tento přístroj udržuje během spánku prostřednictvím masky, která je vzduchotěsně nasazená na nos, trvalý přetlak v dýchacích cestách. I když je tato léčba velmi účinná, nese s sebou jistý diskomfort, který způsobuje samotná maska, hlučnost přístroje, vysychání úst a nosu a podráždění kůže maskou.

28. 2. 2020Ani s koronavirem Češi neztrácí humor: výběr toho nejlepšího na téma nesmyslné paniky

Ti, kteří trpí poruchou spánku, by se měli snažit zhubnout a procvičovat horní dýchací cesty. Tímto způsobem se mohou zbavit i přebytečného tuku v jazyku. Nejrůznější dechová cvičení lze najít například na internetu, případně je možnost poradit se se svým lékařem.