Trápí vás odlišná velikost očí nebo varlat? Asymetrií se nemusíte obávat

Zahleděli jste se někdy do zrcadla a propadli hrůze, že váš obličej nebo jiné části těla nejsou souměrné? Nemusíte hysterčit, určitá asymetrie je zcela normální a objevuje se téměř u každého z nás. A pokud to ostatním vyloženě neřeknete, často si toho ani nevšimnou.

Kdysi jsme tato témata řešili například v Bravíčku, dnes jsou podobných dotazů plná internetová fóra: „Zaregistrovala jsem, že má Toník jedno oko větší než druhé, co s tím mám dělat?“ Jeden z typických dotazů maminek, které se bojí, že se s jejich dětmi děje něco špatného. Mnoho podobných dotazů se však objevuje i z úst teenagerů a dospělých, kteří mají strach sami o sebe.

K nové super-heterosexuální orientaci se hlásí miliony lidí. Být super-hetero ale není super, podstatou je totiž odpor k trans lidem12. 4. 2021

Jak už bylo řečeno, není se čeho bát, ale přeci jen se mohou objevit důvody, kdy byste s podobnou asymterií měli zavítat k lékaři. A to především ve chvílích, kdy k určité nerovnoměrnosti došlo náhle a doprovází ji nějaké další problémy.

Jedno oko větší než druhé

Asymetrie mezi oběma očima je zcela běžná, stejně tak jako mezi oběma polovinami obličeje. U někoho může být větší, u jiného menši, pokud ji však nedoprovází zhoršení zraku, mělo by to být zcela v pořádku. Na internetu se dokonce objevují i návody, jak se líčit a asymetrii alespoň trochu zahladit. A muži? Ti mají holt smůlu. Nezapomínejte však, že i úchvatná Marilyn Monroe jednoho dne prohlásila: “Nedokonalost je krása.”

Poněkud jiná situace je, pokud je jedno oko více přivřené. Může se jednat o tzv. pokles horního víčka (ptóza). V tomto případě je možné věc řešit operativně.

Nesouměrné uši

Jedno ucho větší a druhé menší. Jedno více do kulata a druhé špičaté. Také uši patří mezi části těla, které jsou často asymetrické. Někdy může jít i o odlišnosti v řádech centimetrů. Pokud by vás tato nesouměrnost trápila opravdu hodně, je v tomto případě možné nechat si uši upravit na plastické chirurgii.

Asymetrická chodidla

Neustále vás v botách tlačí jedno z chodidel a vy nevíte, z jakého důvodu? Může za tím být vzácný syndrom, který způsobuje, že je jedna polovina těla větší než druhá. V takovém případě je dobré přeměřit kromě nohou i ruce a prsty na nich. Následně je nutné podstoupit důkladné ortopedické vyšetření. Pokud je však odchylka měření jen v řádech milimetrů, opět si z toho nedělejte těžkou hlavu. Mírná asymetrie do 1 centimetru postihuje až třetinu populace.

Nesouměrná varlata

A teď k věci, kterou mladí muži řeší nejčastěji. Je to různá velikost a posazení varlat. Pohlaví každého muže se vyvíjí až do 18 nebo 19 roku života. Určité velikostní rozdíly obou varlat jsou zcela běžné, stejně jako jejich posazení výš či níž. Pokud však dojde k neobvyklému zvětšení varlat během krátké doby, je dobré navštívit urologa, který je vyšetří a případně určí diagnózu.

„Manželství pro gaye a lesby v Česku vidím nejpozději za tři roky. Současná Sněmovna neudělala svoji práci,“ říká Czeslaw Walek ze Jsme fér6. 5. 2021

V případě náhlých nesouměrností se může jednat například o tzv. hydrokélu (vodní kýlu), kdy se mezi obaly varlete hromadí tekutina. Nejde o nic vážného, ale kýla se může zvětšovat a být dosti nepříjemná. O daleko horší stav se může jednat, pokud si na varlatech nahmatáte bulku, může se totiž jednat o nádor. Nejen z toho důvodu byste se pravidelně měli věnovat samovyšetření šourku, a to nejlépe během každodenní hygieny. Po teplé koupeli nebo sprše je vyšetření nejlepší, šourek je totiž vláčný a uvolněný.

Větší sklon k žárlivosti

Na konec musíme přidat jeden zajímavý průzkum, který byl proveden kanadským výzkumným týmem pod vedením Williama Browna. Z výsledků vyplynulo, že lidé, kteří mají některé části těla nesouměrné, mají daleko větší sklony k tomu být žárliví než jejich souměrní kolegové. Co na to říkáte?
Zdroj: Ulekare, Facebook, Pinterest