Každý muž může velmi snadno snížit vlastní riziko vzniku rakoviny prostaty. O celých 51 %, prokázal rozsáhlý výzkum

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším typem rakoviny, kterým muži celosvětově trpí. Podle odhadů amerického Národního centra pro rakovinu pak do konce roku přibyde dalších téměř 180 000 nově diagnostikovaných (a to jen v USA). I proto by každý muž měl svému zdraví věnovat patřičnou pozornost. A jelikož nyní vědci přišli s poměrně zajímavou možností, jak riziko onemocnění mohou muži efektivně snížit, určitě stojí za zvážení, zda jejich doporučení neuvést do praxe.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: health.com, askmen.com / 20. 12. 2019

Statistiky pojednávající o růstu počtu pacientů s rakovinou prostaty jsou docela alarmující. Zatímco např. rizikové faktory z kategorie vyššího věku a rodinné anamnézy rozhodně nijak ovlivnit nelze, podle vědců existuje jeden modifikovatelný faktor z oblasti životního stylu, který může významně změnit prevenci této velmi rozšířené nemoci. Podle odborníků z University of Bristol a Imperial College London totiž existuje průkazné spojení mezi nižší úrovní fyzické aktivity a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prostaty…

14. 3. 2020Na těchto elitních designérských školách se tvoří podoba téměř všech automobilů světa

Celému výzkumu je přitom třeba přikládat adekvátní váhu – rozhodně totiž nebyl prováděn na omezeném populačním vzorku. Naopak. Lékaři analyzovali lékařské informace od téměř 80 000 mužů, kteří trpí rakovinou prostaty, a dalších 61 000 mužů, kteří jsou zdraví, ti posloužili jako kontrolní skupina. „Naše studie je vůbec největší svého druhu a používá relativně novou metodu, která doplňuje současný observační výzkum, aby odhalila, co způsobuje rakovinu prostaty,“ uvedla Sarah Lewis, spoluautorka výzkumu. Ten byl proveden za užití tzv. mendelovské randomizace, která se zaměřuje na studium genetických variací a objevuje kauzální vazby mezi potenciálními rizikovými faktory a vývojem rakoviny prostaty. A analýza nakonec odhalila, že jedinci s genetickou variací, která zvyšuje pravděpodobnost jejich fyzické aktivity, mají nižší riziko rozvoje rakoviny prostaty.

Fyzická aktivita – o více jak polovinu nižší riziko…

Zatímco doposud neexistoval dostatek důkazů, které by mohly prokázat vliv fyzické aktivity na vznik rakoviny prostaty, nová studie mnohé mění. „Studie zkoumala účinek celkem 22 rizikových faktorů na vznik rakoviny prostory. Výsledky pro fyzickou aktivitu však byly nejvýrazněji – pohyb riziko snížil o 51 %,“ uvedla Anna Dian Font, která vede jedno z oddělení výzkumné organizace World Cancer Research Fund International.

A je třeba zdůraznit, že fyzickou aktivitou rozhodně není míněn žádný náročný či specifický pohyb. Studie jednoduše prokázala, že fyzická aktivita ve všech svých podobách (a tedy nejen cvičení, jako je intenzivní posilování či běh do roztrhání těla) dokáže riziko vzniku rakoviny prostaty snížit o více jak polovinu. Stačí přitom jakýkoliv pohyb těla, který vyžaduje energii. Jak vědci dodávají, bohatě postačí, pokud např. vyměníte výtah za pravidelné chození po schodech nebo do svého programu zařadíte každý den kratší procházku.

25. 2. 2020Běh v zimě: Je dobré jej absolvovat? Jaká pravidla je potřeba dodržovat?

Pokud tedy uvažujete o nějakých novoročních předsevzetích, zvažte, zda právě troška pohybu není ideální – zejména když i díky minimální námaze zvýšíte své šance na pevné zdraví.