Binge drinking: problematické pití alkoholu, kterého se na Silvestra dopustíte i vy. Víte, co dělá s vaším tělem?

Binge drinking: problematické pití alkoholu, kterého se na Silvestra dopustíte i vy. Víte, co dělá s vaším tělem?

Pořádnou party pravděpodobně někdy zažil každý. Zejména v době před- a mezivánoční, kdy četnost podobných akcí rapidně roste. S blížícím se koncem roku je však třeba říci, že nárazová nadměrná konzumace alkoholu s naším tělem dokáže provést mnohem více než jen způsobit nevolnost, bolest hlavy či citlivost na světlo.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
30. 12. 2019

Probuzení s kocovinou jsou obvykle hrozná. Intenzivní bolest hlavy doprovázená vlnami nevolnosti nezřídka vede k tomu, že se člověk zapřísáhne, že se alkoholu bude vyhýbat velkým obloukem (obvykle však toto rozhodnutí bere za své hned při další party…). Ale v těle se toho po nárazové konzumaci nadměrného množství alkoholu (klasicky označované jako binge  drinking) děje mnohem víc než naznačuje váš pocit „žaludku na vodě“. A možná si po stručné rekapitulaci všech průvodních efektů nějaký ten drink i na Silvestra odpustíte.

<Path> „Chceš rychle zestárnout? Dej si skleničku!“ Odborník řekl, jaký vliv má alkohol na pleťZdroj: Alkohol-skodi.cz, Vogue.com, Gq.com, Insider.com, Goodto.com

V prvé řadě je třeba říci, že kocovina vlastně není způsobena samotným alkoholem, ale spíše vedlejšími produkty, jež souvisí se zpracováním alkoholu v těle. Při rozkladu všeho alkoholického totiž vzniká toxin acetaldehyd (ten je mimochodem karcinogenní a zároveň způsobuje některé docela bolestivé symptomy), na jehož vyplavení tělo intenzivně pracuje. Na plné obrátky makají také ledviny, proto člověk musí častěji na toaletu. Tím se však odvodňuje, což pro změnu vede k dehydrataci (ano, to je onen slavný „sušák v ústech“). Podtrženo sečteno, kocovina jsou vlastně příznaky dehydratace, která je výsledkem toho, jak se tělo snaží zbavit toxinů. Zkrátka však nepřijde ani žaludek. Jak lékaři upozorňují, alkohol dráždí žaludeční výstelku a zpomaluje vyprazdňování žaludku, což způsobuje nevolnost, zvracení a také žaludeční křeče.

Na frak ale dostává i lidská psychika. Studie již prokázaly, že u některých lidí může konzumace alkoholu vést ke zvýšeným úzkostem. Kromě toho nadměrné pití (a zde stále hovoříme o binge drinking, tedy nárazové konzumaci velkého množství alkoholu) také snižuje náladu, narušuje spánek a vyvolává následující den ráno příznaky na úrovni fyzické i psychické . A konečně – podle výzkumu z roku 2015 mnozí pijáci po vystřízlivění také cítí stud, vinu a rozpaky…

Pokud za sebou máte již nějaký ten propitý pátek či sobotu, možná na sobě také pozorujete, že klesá vaše tolerance alkoholu a zvyšuje se čas k regeneraci. I to je zcela přirozené. S přibývajícím věkem totiž klesá schopnost těla vypořádat se s většími dávkami alkoholu (zajímavé na tom je, že zatím nikdo přesně neví, proč tomu tak je). „Kocovina se zhoršuje s tím, jak stárneme, protože pokaždé, když pijeme, vyčerpáváme z našeho těla životně důležité zdroje, které pomáhají rozkládat a zpracovávat alkohol,“ tvrdí např. Christopher Roselle, odborník na buněčnou biologii. A podle Leigh Renwick, dietoložky z Vancouveru, v lidském těle spolu s věkem klesá koncentrace jaterních enzymů, což v důsledku zhoršuje nejen průběh kocoviny, ale i dobu jejího trvání.

<Path> Američan trpí vzácnou nemocí. Opil se jídlemZdroj: askmen.com

Jak kocovinu eliminovat?

Pokud se alkoholu nedokážete zcela vzdát, v prvé řadě sledujte, co a v jakém množství pijete. Rozhodně platí, že čím méně budete alkohol míchat, tím lépe. Držte se také „jedné barvy“. „Vyvarujte se především tmavších alkoholických nápojů, a to včetně whiskey a červených vín. Lehčí nápoje, jako je gin a vodka, obsahují méně alkoholových složek, jako jsou kongenery a metabolity metanolu, které mají tendenci příznaky kocoviny zhoršovat,“ tvrdí Lantie Jorandby z centra pro závislé. Stejně tak se vyplatí vyhýbat se sladkým nápojům a koktejlům, které mohou zatočit s hladinami cukru v krvi a také dráždit žaludek.

Protože zásadní roli v případě kocoviny hraje také dehydratace, základem úspěchu je i dostatečná konzumace vody během alkoholového popíjení. Ideálně po každé dávce alkoholu tělu dopřejte sklenici vody. Tělo i hlava vám záhy poděkují…A kromě pití nezapomínejte ani jíst – ideálně potraviny bohaté na bílkoviny, tuky a sacharidy.

Přesto jste se probudili s kocovinou? V tom případě si hlavně nedávejte „panáka na spravení“…

Zdroj: health.com, huffpost.com

Populární
články

Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser

E-Shop