Lékaři provedli úspěšnou transplantaci varlat. Unikátní zákrok mění pohled na „otcovství“ a dává nové možnosti i trans-lidem

Medicína jde neustále kupředu, lidé již poměrně úspěšně podstupují např. změnu pohlaví, před nedávnem se do historie vepsaly lesbické partnerky, které obě v děloze nosily jedno dítě. Nyní lékaři překonali další metu, když muži, který se narodil bez varlat, transplantovali varlata jeho bratra. Díky tomu začne mužovo tělo produkovat vlastní testosteron a také spermie. Otevírají se tak ovšem zároveň nové otázky týkající se definice otcovství a vznikla i nová naděje pro lidi procházející změnou pohlaví.

Varlata jsou nedílnou součátí mužského pohlavního ústrojí. Právě ona produkují mužský hormon testosteron, který je stěžejní nejen pro vývoj mužských pohlavních orgánů, ale také druhotných pohlavních znaků. Ve varlatech také dozrávají spermie a jsou tedy nepostradatelná pro reprodukci. Šestatřicetiletý Srb se však narodil bez varlat a jejich absence jej logicky celý život omezovala. Nakonec se mu rozhodl pomoci jeho bratr – identické dvojče – a tým specializovaných chirurgů. Jejich šéf, Dr. Miroslav Djordjevic, má přitom zkušenosti také s transplantacemi dělohy – úspěšně tento zákrok provedl mezi sestrami – dvojčaty, příjemkyně následně mohla otěhotnět a porodit. Díky práci Djordjevice se nyní rodičem (otcem) může stát i jeho mužský pacient, který díky bratrovi získal zcela funkční varle.  Jak lékař dodal, zákrok lze užít v případě všech mužů, kteří z jakéhokoliv důvodu funkční varlata nemají, stejně jako u lidí, kteří mění pohlaví.

Muži objevili pletací jehlice a spolu s nimi a klubkem vlny šíří světem novou uklidňovací techniku23. 11. 2020

Komplikovaný zákrok transplantace varlete, který zahrnul napojení cévního zásobení, a to včetně sešití žil, které jsou široké méně než 2 milimetry, skončil úspěchem. Každý z bratrů má nyní jedno varle a hladina testosteronu příjemce se již po operaci stačila dostat do přirozené hladiny. Dokonce ani nemusí užívat žádné léky na potlačení imunitní reakce organismu, jelikož darované varle má díky příbuzenskému vztahu stejný genetický základ. Jednalo se přitom teprve o třetí zákrok daného typu na světě. Jak chirurgové uvedli, bylo by možné využívat jej také v případě mužů, kteří o varlata z jakéhokoliv důvodu přišli.

„Transplantace varlat by mohla být aplikována na oběti nehod, zraněné vojáky či pacienty s rakovinou,“ uvedl lékař. Specifickou skupinou, pro kterou by transplantace varlat mohla být řešením problému, který zatím žádná metoda nebyla schopna postihnout, jsou potom trans-lidé. V jejich případě by mohla být varlata odebraná muži podstupujícímu změnu v ženu užita pro ženy, které se mění v muže. Tato metoda by přitom nevyřešila „jen“ otázku možného početí, ale především by mohla FtM translidi (někdejší ženy, které prošly změnou v muže) zbavit nutnosti polykat hormony, jejich tělo by totiž začalo produkovat testosteron. Djordjevic však v tomto případě zatím nadšení brzdí s tím, že je třeba brát v potaz také rizika pojící se transplantací (a tedy nutnost pomoci tělu k tomu, aby transplantované varle neodmítlo). Na druhou stranu zároveň oznámil, že vyvinul chirurgický plán pro transplantaci penisu na ženské tělo, tyto operace chce začít realizovat již během příštího roku.

Smýšlení ninjů by si měl osvojit každý. Životní styl asijských bojovníků nabízí řešení mnoha současných problémů8. 12. 2020

Bez ohledu na konkrétní případ však společně s tímto medicínským pokrokem vyvstal nový právní (a do jisté míry také etický) problém, tedy otázka otcovství. Dítě počaté ze spermatu dárce varlat by totiž stále mělo jeho DNA, nikoliv DNA příjemce (to se netýká jen případu dvojčat). V případě, že by se tak muži s transplantovaným/i varlaty/varletem rozhodli počít dítě, s největší pravděpodobností by museli žádat o souhlas dárce (příp. jeho blízké, pokud by se jednalo o dárcovství po smrti).  

Zdroj: lgbtnation.com, nytimes.com