Inženýři vytvořili prodyšnou a voděodolnou sádru, která je i zajímavým módním doplňkem

Mnoho z vás pravděpodobně někdy v životě prodělalo zlomeninu. Ačkoliv počáteční bolesti jsou často velké, mnohem větší trápení později přinese samotná sádra, která má zlomenou kost fixovat, dokud se nezahojí. Tomu by mohl být brzy konec. Skupina amerických inženýrů totiž vynalezla prodyšnou a voděodolnou „sádru“, která vás všech problémů doprovázejících klasickou sádru zbaví.

Nepohodlí, svědění, pocení a zápach. To jsou jen některé nepříjemné věci, které doprovázejí zlomeninu končetiny „obalené“ v klasické sádře. Hojení zlomenin trvá v řádech několika týdnů až měsíců a s klasickou sádrou přicházejí nejen výše zmíněné problémy, ale obtížně se také sprchuje a člověk musí dát na nějakou chvíli sbohem i všem vodním radovánkám. Ačkoliv i na českém na trhu jsou dnes k dostání tzv. „plastové sádry“, které jsou voděodolné, stále zakrývají končetinu celou svou plochou, takže se pacient nevyhne všem ostatním problémům, jako je svědění a nadměrné pocení zakryté oblasti.

Právě z těchto důvodů se skupina amerických inženýrů z chicagského startupu Cast21 rozhodla udělat život lidem se zlomeninou příjemnější. Vynalezli nejen funkční, ale také designovou sádru, která je navíc daleko hygieničtější. Její vrstva totiž není celistvá, ale nabízí mnoho otvorů, díky kterým může pokožka volně dýchat.

Zvířecí voyeuři aneb Odborníci vysvětlují, co si asi mazlíčci myslí, když své pány přistihnou při sexu20. 11. 2020

Chicagský startup Cast21 vsadil na tekutou pryskyřici, ze které se vytváří odlitek přímo na ruce, jež následně ztuhne a drží zlomenou kost ve správné poloze, aby se co nejlépe a nejdříve zahojila. Celý proces přitom trvá jen asi deset minut. Navíc si můžete vybrat i svou nejoblíbenější barvu. Napadlo by vás někdy, že se i sádra na zlomenou ruku může stát zajímavým módním doplňkem?

 

Zdroj: Cast21