Vědci sestrojili kolegyni budoucnosti. Jak (děsivě) budeme vypadat už za 20 let kvůli pracovnímu vypětí?

Uspěchaná doba, nadužívání technologií, sedavá práce, nedostatek času na pohyb – to je jen pár negativních aspektů, s nimiž se dnešní zaměstnanci potýkají. Málokdo však domýšlí, jaké na nás bude mít dopady v dlouhodobější perspektivě podobný pracovní styl, potažmo i styl života. Nic hezkého to ale nebude. To naznačuje vědci sestavená „pracovnice budoucnosti“ Emma. Zrovna zdravím překypující vizuálně atraktivní osoba to totiž skutečně není…

Sedíte zrovna u svého pracovního stolu? Emma by byla ráda, kdybyste se urychleně zvedli. Emma je totiž prognózou toho, jak budou během následujících dvaceti let vypadat všichni administrativní pracovníci, a to v důsledku dlouhodobého vystavení negativnímu fyzickému a duševnímu nasazení, ale také kvůli nadměrnému sezení u obrazovek počítačů. Emma vznikla jako součást letošní zprávy, kterou sestavila společnost Fellowes Brands zaměřující se na produkci kancelářského vybavení, a to ve spolupráci s behaviorálním futuristou Williamem Highamem a dalšími odborníky. Ti všichni vytvořili predikci zdravotních dopadů, které v následujících dvaceti letech pocítí každý z nás, pokud nedojde k radikálním změnám, a zhmotnili je právě do podoby Emmy. Jakými problémy tedy tato kolegyně budoucnosti trpí?

Vypravte se na výlety do jižních Čech: K Čertově stěně, za kýchajícím trpaslíkem nebo přímo po stopách Švejka8. 7. 2020

Higham také sepsal zprávu o tom, jaký je nejhorší scénář, který by mohl nastat – a tedy jak konkrétně by Emma mohla vypadat. Právě dle této zprávy byla Emma sestrojena. Pracovnice zítřka přitom rozhodně nepůsobí zdravě. Má povislou a nezdravě vypadající pokožku kvůli trávení velkého množství času v umělém kancelářském osvětlení. Trpí také ekzémem, který souvisí se stresem. Špatná kvalita vzduchu způsobila oteklé dutiny, ale také zvýšené ochlupení v nose a uších (to má vniknutí prachu bránit). Neustálé sezení pak způsobilo problémy se zády, jež vyústily v „hrb“. Stejně tak i její zápěstí a kotníky jsou neúnosně oteklé. Nezaslouží si ale Emma přeci jen víc? A my lepší pracovní i zdravotní vyhlídky?

„Emma je zhmotněním toho, jak by se člověk mohl v následujících dvou dekádách změnit, kdyby dělal všechno skutečně velmi špatně,“ shrnul Higham s tím, že záměrem „sestavení“ Emmy je přimět lidi, aby si lépe dokázali představit zdravotní rizika, kterým se sami vystavují. „Myslím, že lidé se s možnými problémy dokáží mnohem lépe identifikovat, když si řeknou - bože můj, tohle bych mohl být já a vypadat úplně stejně, “ doplňuje Higham.

Feminismus zašel příliš daleko, ohrožuje naše mužství a náš úspěch, myslí si generace dospívajících mužů4. 9. 2020

Je tedy jasné, že ne každý bude mít za dvacet let hrb jako Zvoník od Matky Boží, přesto je na čase uvědomit si, že celodenní sezení (navíc ve špatné poloze), jednoduše tělu nesvědčí. I když Emma jistě nezastupuje úplně každého/každou administrativní/ho pracovníka/ci (samozřejmě, že všichni nejsme hnědovlasé bělošky…), ale je hmatatelnou (a do jisté míry extrémní) ukázkou toho, jak moc se na nás stresující sedavý životní styl podepisuje. Čerstvý vzduch, dostatek denního, přirozeného světla, ergonomická židle, to vše jsou základní předpoklady pro vaše zdravé oči, záda, ale obecně i celkovou kondici. Ostatně, jak již naznačily i související studie, pokud každý týden nesplníte alespoň 150 minut pohybové aktivity, i vaše riziko předčasného úmrtí úměrně s tím stoupne…

Jak Emma vznikala? Podívejte se na video níže. 

 

Zdroj: huffpost.com