Kuřáci, zbavte se e-cigaret. Škodí více než ty klasické a tzv. vaping ohrožuje nejen plíce, ale i srdce

Kouření škodí zdraví, to ví dnes každý. Zatímco klasické cigarety ale běžně spojujeme s respiračními problémy a příp. také rakovinou plic, cigarety elektronické, které byly donedávna vydávány za méně škodlivou alternativu, se ukazují jako ještě větší zlo, než by kdo čekal…

E-cigarety mohou zejména srdci kuřáků škodit více než tradiční cigarety s tabákem – to je závěr nejnovějšího výzkumu zdravotnického centra Ceda-Sinai z Los Angeles, který vědci na počátku týdne odprezentovali na konferenci American Heart Association. Podle dr. Floriana Radera, spoluautora studie a kardiologa, „e-cigarety způsobují v lidském těle abnormality, které brání regulaci průtoku krve v srdci.“ A to je podle odborníků varující, jelikož zatímco většina lidí (správně) spojuje klasické cigarety s rakovinou plic, ve skutečnoti každoročně mnohem více kuřáků stojí život různá srdeční onemocnění.

A také řeč čísel je poměrně jasná. Jak naznačují statistiky zaměřené na USA, rakovina plic ročně připraví o život kolem 140 000 Američanů. Srdečním onemocněním souvisejícím s kouřením jich však ročně podlehne kolem 210 000.  Pokud tedy budou výsledky stávajícího výzkumu potvrzeny také na větším vzorku lidí a bude definitivně podloženo, že e-cigarety jsou pro lidské zdraví více devastující než ty s tabákem, důsledky budou nedozírné.

Jak se žije bezdomovcům v Praze? Andrej (62) si s dalšími bezdomovci vybudoval útulné místo pod Hlávkovým mostem, které vás možná překvapí20. 6. 2020

I když podle Radera byla studie zatím příliš malá na to, aby poskytla definitivní odpovědi¨, a některé hodnoty týkající se průtoku krve byly jak u klasických kuřáků, tak i těch, kdo preferují e-cigarety, obdobné, i tak je odborná veřejnost novými zjištěními znepokojena. A to i proto, že „průměrné hodnoty testu srdečních funkcí se u kuřáků e-cigaret velmi lišily ve srovnání s průměrnými hodnotami kuřáků cigaret tabákových.“ Z toho důvodu výzkumný tým dospěl k závěru, že se jedná o další varující data týkající se e-cigaret a je třeba věnovat tomuto tématu další výzkumnou pozornost.

Ačkoliv tato zmiňovaná studie je navíc jedna z prvních, které se zaměřují na dopady e-cigaret na zdraví srdce (přičemž i některé observační studie již upozorňují, že tzv. vaping je spojen s vyšším rizikem srdečního infarktu), jedná se o jeden z mnoha výzkumů, které před mnoha negativními dopady e-cigaret na lidské zdraví varují. Přitom obtížím, které s jejich kouřením souvisí, donedávna nebyla věnována pozornost, a to proto, že nikoho nenapadlo, že by mezi nimi a právě e-cigaretami mohla existovat souvislost.

„Jezdit jsem začal na památníku Koněva a první triky jsem studoval z VHSky. Mým snem je teď uspět na olympiádě,“ říká přední český skateboardista Maxim Habanec1. 6. 2020

Jak se nyní postupně ukazuje, některé látky, které jsou obsaženy v tzv. e-liquidech, mohou mít na lidské zdraví fatální dopad.  Zaznamenány již byly četné záněty plic, které dle lékařů s největší pravděpodobností souvisí s chemikáliemi obsaženými v náplních e-cigaret. V současné době přitom není známo, kolik lidí po celém světě tzv. hypersenzitivní pneumonitidou vyvolanou vapingem (či jinými souvisejícími problémy) trpí, a to proto, že teprve nyní se na možné souvislosti začínají lékaři zaměřovat. Velkým otazníkem jsou také dlouhodobé účinky vapingu. „Jednoduše nevíme, co se stane za takových 20, 30 let s lidmi, kteří pravidelně vapují, a to proto, že tyto výrobky samozřejmě tak dlouho vůbec nebyly testovány,“ upřesňuje dr. Brandon Larsen, specialista na plicní onemocnění a patolog.

V jednom z odborných příspěvků publikovaném minulý měsíc v New England Journal of Medicine pro změnu lékaři došli k závěru, že zánět plic způsobený inhalovanými toxiny je častým problémem u lidí, u kterých se následně vyvine také závažnější plicní onemocnění související s vapingem. Dosud však není jasné, které konkrétní chemikálie jsou nebezpečné, ačkoliv některé výzkumy již naznačují, že problematická by mohla být aditiva obsahující vitamin E. Doktro Larson pak uzavírá, že v současné chvíli rozhodně není možné tvrdit, že by e-cigarety byly jakkoliv „zdravější“ alternativou k tabákovým výrobkům.

Zdroj: time.com