
Průlom v léčbě HIV/AIDS? Unikátní buněčná terapie slibuje kompletní zbavení se viru HIV
Vysoce aktivní antiretrovirová terapie, která byla na trh uvedena v roce 1995, znamenala pro HIV pozitivní doslova kompletní změnu pravidel hry. Tyto léky totiž snížily úmrtnost a nutnost hospitalizace pacientů s HIV/AIDS o téměř 80 %. Krátce na to se léčba, která v počátku byla koktejlem tří přípravků, změnila v jedinou pilulku, kterou pacienti nakažení virem HIV začali užívat jednou denně.
S HIV/AIDS dnes po celém světě žije téměř 38 milionů lidí, z nichž kolem 19,5 milionu užívá antiretrovirovou léčbu. Zatímco v roce 1995 byl tento způsob léčby obrovským krokem kupředu, který pacientům s HIV/AIDS změnil (a zachránil) život, za posledních téměř 25 let se na poli výzkumu skutečného léku, který by virus v těle dokázal zcela zničit (antiretroviry totiž jen brání v jeho šíření v organismu nakaženého), mnoho nezměnilo. Společnost American Gene Technology však nyní předložila americkému úřadu Food and Drug Administration rozsáhlý dokument, který naznačuje, že řešení by konečně mohlo být na obzoru.
Řešení vidí odborníci sdružení do skupiny American Gene Technology (AGT) v tzv. autologní buněčné terapii, tedy speciální kultivaci a expanzi buněk mimo tělo pacienta a následném vložení těchto upravených buněk zpět do organismu. Cílem této unikátní imunoterapie je zastavení progresu viru HIV/AIDS a vybudování adekvátní imunity, a to prostřednictvím geneticky upravených buněk. Principielně jde vědcům o to, aby se tělo naučilo s virem HIV zacházet jako s jakoukoliv jinou nemocí (což aktuálně není možné, neboť buňky, které toto mají za úkol, jsou již virem napadeny). Jedná se zároveň o zcela nový přístup k řešení tohoto onemocnění, jelikož se zaměřuje na klíčové imunitní buňky odpovědné za katalyzování silné imunity vůči viru HIV a snaží se je chránit.
„Chceme všechny pacienty s HIV dostat z vězení jejich nemoci zpět do normálního života. To považujeme na kriticky důležité. Musíme tyto lidi zbavit antiretrovirové léčby a nastolit v jejich organimsu trvalou imunity vůči viru. Myslíme si zároveň, že náš projekt to dokáže,“ tvrdí v oficiálním prohlášení generální ředitel společnost AGT, Jeff Galvin.
Vývoj léku na HIV by pak miliony pacientů zbavil všech vedlejších dopadů, které antiretroviry mají, ale také eliminoval závažné problémy v kvalitě života těch, kteří antiretroviry užívají dlouhodobě. Nyní tedy záleží na závěrech úřadu Food and Drug Administration – pokud zaujme k plánu pozitivní postoj, ještě letos by mohli odborníci z AGT dostat zelenou ke klinickému testování. V takovém případě by pak nábor pacientů do klinického výzkumu mohl být zahájen již na počátku roku 2020.