Modroocí lidé mají podle vědců nespočet příbuzných po celém světě. Kvůli mutaci genů jim také hrozí mnohá rizika

Že lidé mají různou barvu očí, je nezpochybnitelné. Co by pro někoho mohlo být překvapující, je fakt, že přirozená barva očí každého z nás je hnědá – za barvu oči je totiž zodpovědný melanin, pigment, který je hnědý. Modré zbarvení očí je pak genetickou mutací, která množství melaninu omezila. Co to znamená pro modrooké? To, že všichni další modroocí jsou vlastně jejich příbuzní.

Podle profesora kodaňské univerzity Hanse Rudolfa Litchoffa Eiberga bylo lidstvo vždy hnědooké. Rozšíření barevného spektra duhovky je pak spojeno s genetickou mutací, která omezila množství melaninu, jež ji za normálních okolností zbarvoval do hněda. Díky tomu se duhovka nedobarvila do hněda, ale zůstala modrá. Vědci v této souvislosti ale dospěli ještě k jednomu zásadnímu zjištění - jelikož modré oči jsou výsledkem genetické mutace, všichni modroocí lidé mají jednoho společného předka. Vědci se dokonce zaměřili na vysledování této modrooké linie a jejího původce našli v Dánsku.

Ženy mohou nosit kalhoty, pánům jsou sukně zapovězeny. Módní pravidla ale boří muž, jemuž lodičky vybírá manželka11. 11. 2020

„Analýzou vazeb jsme zmapovali modrou barvu očí. Identifikovali jsme skupinu genů, které pocházejí od jediného člověka – rodiče. Nalezený haplotyp, jak je tato genetická skupina nazývána, jsme objevili u 155 dalších Dánů, ale také u pěti modrookých Turků a dvou modrookých Jordánců,“ uvedl tým vědců v oficiální zprávě publikované v časopise Human Genetics. Odborníci se také zaměřili na vzorce genetické mutace tak, aby bylo možné vystopovat předky žijící v dávné minulosti. Vznik „modrookosti“ se pak prý datuje do období před 6 – 10 tisíci lety.

„Změny v barvě očí od hnědé až k zelené lze vysvětlovat množstvím melaninu v duhovce, modroocí lidé však přímo vykazují nízké hladiny melaninu v jejich očích. Z toho lze usuzovat, že všichni modroocí lidé mají jednoho společného předka, kterým jim předal stejný ´přepínač´ na přesně stejném místě jejich DNA,“ tvrdí dr. Eiberg, který výzkum vedl. Přitom jedinci s hnědýma očima vykazují nespočet variací v oblasti DNA řídící produkci melaninu.

Doteky kvůli koronaviru nejspíš skončí v propadlišti dějin. Mnohé společenské zvyky se dočkají i netradiční „náhrady“27. 10. 2020

Podle dr. Eiberga jsou pak modré oči důkazem toho, že příroda s lidským genomem neustále pracuje a utváří tak unikátní genetický koktejl lidských chromozomů. Jak však vědci dodali, barva očí rozhodně není jediný „průvodní efekt“, který se k dané mutaci pojí. Pokud tedy máte modré oči, jste vystaveni vyššímu riziku vzniku melanomu, naopak vám s menší pravděpodobností hrozí vitiligo a po stránce osobnostních charakteristik budete soutěživí.

Jelikož melanin zároveň oko chrání, modroocí lidé jsou více citliví na světlo. Proto by také měli své oči důkladně chránit před UV zářením (a nezanedbávat nošení kvalitních slunečních brýlí).

Zdroj: rd.com