
Místo dětských hřišť začínají ve světě vznikat hřiště pro seniory. Najdete je i v Česku
Zábava pro starší a pokročilé
Zatímco americké studie donedávna tvrdily, že zájem o workoutová hřiště má jen mizivé procento seniorů, čínské výzkumu naznačily, že zájem o venkovní cvičení a zábavu mezi seniory rozhodně je, a to v celých 50 % této starší populace. Hlavní brzdou je však pro seniory fakt, že na hřištích pro děti a ani ve workoutových parcích pro dospělé se necítí příliš dobře. A tak se odborníci tento problém rozhodli efektivně řešit a začali cíleně zřizovat hřiště určená specificky seniorům. To je ostatně v souladu s koncepcemi, jež se zabývají stárnoucí populací a způsoby, jak udržet seniory co nejdéle vitální a fit. Hřiště pro seniory tedy začínají růst jako pověstné houby po dešti a najdete je tak např. v Torontu, Londýně, Berlíně, Malaze, ale i v Praze.
Po čem senioři touží
Samozřejmě, že seniorská hřiště musí být věku svých návštěvníků přizpůsobena, měla by tedy být dostupná a zároveň nabízet cvičení vhodné pro starší generaci. Mezi nejoblíbenější venkovní cvičební prvky tak patří především ty, které jsou určeny na zdokonalování udržení rovnováhy a procvičování obratnosti. Jak praxe ukázala, vhodné je také adekvátní znázornění způsobu cvičení na každém ze strojů, a to ideálně jasným piktogramem.
Zatímco trend seniorských hřišť dorazil i do Česka (v Praze bylo první takové cvičiště otevřeno v roce 2008 a dnes jimi disponují mnohé městské části, cvičit mohou ale senioři i v jiných částech republiky - v Brně, Hradci Králové, Sušicích ad.), největší síť seniorských hřišť v Evropě se pak nachází ve španělské provincii Malaga, kde jich aktuálně fungují již více jak čtyři stovky. Jak ale poznamenává Rafael Merino-Marbán, profesor tělesné výchovy na tamní univerzitě, mnoho z nich je málo využívaných. „Vláda nestudovala ani správné umístění takovýchto hřišť a ani se nezabývala výběrem správných druhů cvičebních strojů,“ upřesňuje. I proto aktuálně v dané oblasti probíhá podrobná studie o potřebách uživatelů v rámci projektu EU, který se zaměřuje na podporu pohybových aktivit mezi starší populací.
Pozornost je ale třeba zaměřovat nejen na umístění z hlediska dostupnosti (např. londýnské hřiště pro seniory, které se nachází v Hyde Parku, bylo zároveň umístěno do blízkosti několika stanic metra a také nedaleko „sídliště“), ale také z hlediska potřebného klidu. Senioři, kteří mají problémy s pohybem, se totiž nezřídka stydí „vystavovat“ před ostatními – čínská hřiště jsou proto obvykle umístěna do různých hájů tak, aby senioři měli ke cvičení potřebné soukromí.
Seniorská hřiště jako součást městského designu
„Pokud starší lidé cvičí, jsou zdravější. Stále více studií ukazuje, že senioři ale nepotřebují jen cvičení, ale také sociální kontakt a přírodu. Cvičební parky pro seniory jsou tak nízkonákladovou investicí, která všechny tyto tři požadavky naplňuje,“ konstatuje Jay Maddock, profesor v oblasti veřejného zdraví na Texas A&M University. Pro podobné projekty pak hovoří také zdravotnické statistiky, které ukazují, že se zvyšuje míra obezity a diabetu v populaci, ruku v ruce s nárůstem městského obyvatelstva je pak jasné, že bude podobných hřišť potřeba stále více.