Vzniká první světová databáze lidských výkalů. Přispět svým vzorkem může každý, i vy

Informace o lidském zdraví lze získávat z různých zdrojů. Vždyť mnohé projevy lidského těla – struktura a barva nehtů, barva jazyka, vzhled pokožky a nespočet dalších – dokáže nezřídka vypovědět více, než by člověk čekal. Důležité informace samozřejmě nese i lidská stolice. Proto nyní vzniká první světová databáze exkrementů, ty by měly posloužit k identifikaci mnoha chorob, se kterými se lidstvo potýká. A skvělá zpráva na konec – přispět svou troškou do mlýna může skutečně každý…I vy!

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: cnn.com, seed.com / 29. 10. 2019

Nová foto-výzva?

Iniciátoři odvážného projektu s nadsázkou říkají, že až příště půjdete na toaletu, předtím, než spláchnete, měli byste pořídit fotografii toho, co vaše útroby vyprodukovaly. Vlastně by se skutečně mohlo jednat o novou foto-výzvu. Faktem ale je, že tentokrát je záměr ryze vědecký. O fotografie ze dna toalety totiž žádá dvojice společností Auggi a Seed Health, které se spojily v rámci bohulibé aktivity s cílem sestavit první obsáhlou fotodatabázi lidských výkalů. Společnost Auggi se přitom zabývá zdravím střev a zároveň vytváří mobilní aplikaci pro všechny, kdo trpí gastrointestinálními problémy, a firma Seed Health se pro změnu věnuje vlivu mikrobů na lidské zdraví a obchoduje s probiotiky. A právě jejich zástupci nyní začali online shromaždovat fotografie exkrementů, to vše v rámci poměrně pregnantně nazvané kampaně „Give a sh­*t“

31. 10. 2019Filmový hit ožívá v pražské Hybernii. Vyhrajte vstupenky na unikátní představení „The Greatest Show“

Služba vědě

I když kampaň je to poměrně kontroverzní, její iniciátoři upozorňují, že jejich cílem je posloužit lidem. „Rádi bychom zdůraznili, že nám jde především o shromáždění adekvátní sady dat – ideálně kolem 100 000 fotek toho, co lidé denně spláchnou a čím by zároveň mohli výrazně přispět vědeckému poznání,“ upřesnil generální ředitel společnosti Seed Health.

A s ohledem na to, že obě firmy se zažívání a vylučování ve svém byznyse skutečně odborně věnují, je tvrzení o celospolečenském prospěchu poměrně uvěřitelné. Ostatně, jen syndrom dráždivého tračníku postihuje podle statistických dat kolem 15 % celé lidské populace.

„Hovínko z plastelíny“ jako trénink…

Firma Auggi zároveň plánuje získanou databázi využít k vytvoření aplikace, která dokáže automaticky klasifikovat různé druhy stolice, což minimálně ulehčí život všem, kdo trpí chronickými střevními potížemi a podobné informace musí shromažďovat a zapisovat (a srovnávají je s tzv. bristolskou stupnicí, která stolici klasifikuje do sedmi kategorií dle její barvy a konzistence). Firma Auggi přitom k tomuto záměru přistupuje velmi zodpovědně, doposud se totiž věnovala obrazové analýze „umělých hovínek“ – ta vědci sami vytvořili z plastelíny Play-Doh a následně pořídili jejich snímky.  A počítačová inteligence se na těchto obrázcích trénovala. Kromě vývoje aplikace by pak shromážděné fotografie měly být poskytnuty také vědcům, kteří se zabývají souvisejícími výzkumy.

28. 11. 2019Růžové Vánoce v Kolíně nad Rýnem: vyrazte na jedinečný vánoční trh určený (nejen) LGBT lidem

Zapoj se, kdo můžeš

A jelikož projekt je celosvětový, přispět fotografií svých výkalů může opravdu každý, sběr snímků totiž probíhá elektronicky. Stačí jen v mobilním telefonu vyhledat adresu seed.com/poop/, kde prostřednictvím formuláře může fotografii nahrát naprosto kdokoliv. Protože jak stránky uvádějí – „každý kaká, každý vyhrává“. Šířit informace o tomto projektu lze také pod příslušným hashtagem #Give a sh­*t. Protože prostě a jednoduše, jak tvrdí iniciátoři kampaně, „na četnosti vylučování záleží, stejně jako je důležitý tvar, barva a konzistence stolice, všechny tyto informace totiž vypovídají něco o vašem zdraví.“ Tak směle do toho!