Zapomeňte na posilovnu či běhání. Skvělou kondici lze mít i díky obyčejnému švihadlu

Skákání přes švihadlo je klasicky oblíbenou dětskou kratochvílí. Ačkoliv většina dospělých právě na švihadlo zapomněla, faktem je, že zejména v případě snahy o zlepšení kondice se vyplatí vytáhnout tuto dětskou „hračku“ ze dna skříně. Vždyť 10 minut skákání přes švihadlo dokáže efektivně nahradit celou půlhodinu běhu! Co vše lze se švihadlem procvičit a jaké jsou výhody tohoto cvičení?

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: askmen.com, health.com / 25. 10. 2019

Zlepšení kondice i shozená kila

I když skákání přes švihadlo mnozí považují maximálně za náplň středoškolského tělocviku, ve skutečnosti se jedná o jednu z nejlepších forem kardio cvičení. Díky dostupnosti švihadla, jeho skladnosti a obecně možnosti užívat jej prakticky všude, je skákání přes švihadlo perfektním cvičením, které navíc i v začátcích vyžaduje minimální dovednosti.

Zatímco tedy mnozí denně míří do posilovny nebo se vydávají na několikakilometrové kolečko kolem sídliště, pravdou je, že kardiovaskulární kondici a tělesnou koordinaci lze rozhodně významně zlepšit i za užití švihadla. Skákání přes něj navíc posiluje svaly i kosti a přispívá také k nárůstu síly a zdatnosti. A kromě komplexního posílení samozřejmě skákání přes švihadlo vede také ke spalování nadbytečného tuku. Během 15minutové série tak člověk spálí kolem 200 kalorií, za hodinu je to pak 720 kalorií. To vše s minimální finanční i časovou investicí. Skákání přes švihadlo je navíc vhodné prakticky pro každého, pokud začne pozvolna a s respektem k vlastní tělesné schránce.

29. 10. 2019Vzniká první světová databáze lidských výkalů. Přispět svým vzorkem může každý, i vy

Jak začít?

Pro začátečníky, kteří konkrétně s kardio cvičením nemají žádné zkušenosti, platí, že zpočátku by měli trénovat dokonce úplně bez švihadla – tak, aby si tělo na nový pohyb navyklo. Důležité jsou také drobné pauzy během cvičení – pro ty, kteří začínají, je ideální skákat maximálně půl minuty a tutéž dobu odpočívat. Celý trénink by pak měl trvat cca 10-15 minut, kdy je samozřejmě možné po čase tuto dobu navýšit.

I když byste ke cvičení samozřejmě mohli použít nějaké staré švihadlo pohřbené někde na dně skříně, zejména pokud chcete maximalizovat svůj trénink, můžete se zaměřit na výběr speciálního švihadla (se zátěží, počitadlem apod.) pro konkrétní cíle, kterých chcete dosáhnout. To se však týká zejména těch, kteří budou chtít plnit nějaký cvičební plán. Jinak opravdu postačí i úplně obyčejné švihadlo za pár korun.

Důležitá je však jeho správná délka – lidé vysocí 160-170 cm potřebují švihadlo o délce 250 cm, ti, kteří měří mezi 170-180 cm, by měli mít švihadlo o 25 cm delší. Všichni, jejichž výška se pohybuje mezi 180-190 cm, by měli skákat přes švihadlo o délce 285 cm, pro dlouhány je pak vhodné švihadlo třímetrové. Pozitivem je, že většina dnes dostupných švihadel umožňuje individuální nastavení délky. Správnou délku pak poznáte také tak, že když švihadlo uprostřed přišlápnete, měly by vám rukojeti dosahovat cca k podpaží.

Pro adekvátní výsledky cvičení je dále třeba zvolit vhodnou obuv, ideálně tenisky na aerobic či běh, a také skákat na měkčím povrchu (lino, dřevo, koberec). V případě, že budete cvičit doma, nezapomeňte také ze své blízkosti odstranit všechny překážky, které by mohly přijít k úhoně.

13. 12. 2019Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je 80. nejvlivnější ženou světa

Skákejte správně

Skákání přes švihadlo si většina lidí pamatuje právě z dětství. Ovšem v případě, že toto cvičení chcete využít ke zlepšení své kondice, určitě byste neměli opominout ani správnou techniku. Klíčový je odpovídající postoj – s patami u sebe a mírně přikrčenými koleny, ale také uchopení švihadla – to byste měli držet lehce, paže by měly být uvolněné, lokty těsně u těla, rukojeti švihadla pak svírejte ve dlaních s palci směřujícími vzhůru. Pro samotné skákání není třeba vyskakovat „metr ke stropu“, naopak, poskoky by měly být velmi nízké, švihadlem je pak vhodné pohybovat prostřednictvím otáčením rukou v zápěstí. A teď už směle do toho! Hop, hop!