Jak žili a vypadali lidé ve středověku? Byli malí a nečistili si zuby. Vědci zrekonstruovali i tvář typického středověkého muže
Straight friendly
Zdroj: AOC Archeology Group/se svolením

Jak žili a vypadali lidé ve středověku? Byli malí a nečistili si zuby. Vědci zrekonstruovali i tvář typického středověkého muže

Standardy lidské krásy se v čase proměňují, stejně tak se proměňuje i vzhled lidské populace. Ta samozřejmě reaguje na komplexní vývoj společnosti a změny životního stylu. Když archeologové nalezli nedaleko skotského Aberdeenu množství lidských pozůstatků, netušili, jak cenným materiálem nakonec budou. Jeden z kosterních nálezů nakonec posloužil i k sestavení podobizny středověkého muže.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
4. 11. 2022

Když v roce 2015 začali v Aberdeenu přebudovávat svou uměleckou galerii, rozhodně netušili, jaký nález je čeká. V půdě bylo totiž objeveno 60 kompletních lidských koster a také více než 4 000 dalších kosterních fragmentů patřících minimálně 380 lidem. Kvůli tomuto nálezu byly stavební práce dokonce na nějaký čas zastaveny – musely ustoupit činnostem archeologů. Ti samozřejmě všechny nálezy podrobili důkladnému zkoumání, ovšem jen jedna kostra, označovaná číslem 125, se dočkala detailní pozornosti.

<Path> Ženy vyhlásily válku vysokým podpatkům – přichází hnutí #KuTooZdroj: japantimes.co.jp, reuters.com

Archeologové se ji totiž rozhodli využít ke zjištění informací o životním stylu tehdejších obyvatel dané lokality, ale také k zachycení možné podoby středověkého člověka. Jak uvedla dr. Paula Milburn, „probíhající archeologické práce se podrobně zaměřují na analýzu lidských pozůstatků a poskytují úžasné informace o tehdejším obyvatelstvu, o jejich zdraví i způsobu života.“

Starší muž se zkaženými zuby…

O Skotovi, na jehož pozůstatky se archeologové detailně zaměřili, toho lze nyní říci mnohem více, než by kdo tušil, že je možné odečíst z kosterního nálezu. Zatímco kosterní analýza posloužila ke zjištění informací o věku a zdravotním stavu středověkého muže, k vytvoření jeho podobizny byla využita technologie počítačové rekonstrukce obličeje. Vědci tak o „kostře 125“ již hovoří jako o malém (výškou dosahujícím cca k 1,5 metru, což je údajně méně, než byl v tomto časovém období běžný průměr) muži ve věku kolem padesátky, jehož chrup byl v „otřesném stavu“. Konkrétně postrádal některé zuby, trpěl onemocněním dásní a také chronickým abscesem.

Kromě toho analýza naznačila, že na mužově podlomeném zdraví se významně podepsal věk, trpěl mj. degenerativním kloubním onemocněním, jehož stopy odborníci nalezli ve střední a dolní části zad. Dále je z kostry patrné, že muž, který se s největší pravděpodobností v Aberdeenu nenarodil (což naznačila analýza izotopů síry), ale strávil v něm jen několik posledních let svého života, vedl fyzicky namáhavý aktivní život. Konkrétně rozsáhlé zubní choroby pak analýza prokázala také u dalších kosterních nálezů, mezi nimiž bylo 56 dospělých, jeden adolescent a tři děti. „Kostra číslo 125 nám poskytla první fascinující pohled na jednoho z lidí pohřbených před šesti sty lety v místě, kde se dnes nachází Aberdeen Art Gallery,“ dodala Milbaum.

<Path> Navštívili jsme nejlepší virtuální realitu na světě – a vy můžete takéZdroj: Golem VR

Tajemné místo nálezu

Samotná aberdeenská Art Gallery byla postavena na místě, kde se v minulosti nacházel dominikánský klášter Blackfriars, který byl postaven cca v roce 1230 a v roce 1560 zničen. Veškeré lidské ostatky, jejichž původ archeologové zasazují přibližně do let 1050 – 1400, pak byly nalezeny ve trojici viktoriánských rakví. V jejich blízkosti pak nescházela ani široká škála rozličných zbytků oblečení, osobních ozdob, zvířecích kostí a fragmentů keramiky a skla. Všechny tyto nálezy dále poslouží k rekonstrukci způsobu života ve středověku.

Zdroj: news.sky.com, bbc.co.uk, scotsman.com, scmp.com, aocarchaeology.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop