Jak vypadali muži ve středověku? Vědci díky 600 let staré lebce sestavili mužskou podobiznu

Standardy lidské krásy se v čase proměňují, stejně tak se proměňuje i vzhled lidské populace. Ta samozřejmě reaguje na komplexní vývoj společnosti a změny životního stylu. Když archeologové nalezli nedaleko skotského Aberdeenu množství lidských pozůstatků, netušili, jak cenným materiálem nakonec budou. Jeden z kosterních nálezů nakonec posloužil i k sestavení podobizny středověkého muže.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: bbc.co.uk, dailymail.co.uk, https://stv.tv / 23. 10. 2019

Když v roce 2015 začali v Aberdeenu přebudovávat svou uměleckou galerii, rozhodně netušili, jaký nález je čeká. V půdě bylo totiž objeveno 60 kompletních lidských koster a také více než 4 000 dalších kosterních fragmentů patřících minimálně 380 lidem. Kvůli tomuto nálezu byly stavební práce dokonce na nějaký čas zastaveny – musely ustoupit činnostem archeologů. Ti samozřejmě všechny nálezy podrobili důkladnému zkoumání, ovšem jen jedna kostra, označovaná číslem 125, se dočkala detailní pozornosti.

Archeologové se ji totiž rozhodli využít ke zjištění informací o životním stylu tehdejších obyvatel dané lokality, ale také k zachycení možné podoby středověkého člověka. Jak uvedla dr. Paula Milburn, „probíhající archeologické práce se podrobně zaměřují na analýzu lidských pozůstatků a poskytují úžasné informace o tehdejším obyvatelstvu, o jejich zdraví i způsobu života.“

3. 1. 2020Pánská móda nastaví v roce 2020 zcela nová pravidla. Začne měnit i pohled na to, co je „mužné“

Starší muž se zkaženými zuby…

O Skotovi, na jehož pozůstatky se archeologové detailně zaměřili, toho lze nyní říci mnohem více, než by kdo tušil, že je možné odečíst z kosterního nálezu. Zatímco kosterní analýza posloužila ke zjištění informací o věku a zdravotním stavu středověkého muže, k vytvoření jeho podobizny byla využita technologie počítačové rekonstrukce obličeje. Vědci tak o „kostře 125“ již hovoří jako o malém (výškou dosahujícím cca k 1,5 metru, což je údajně méně, než byl v tomto časovém období běžný průměr) muži ve věku kolem padesátky, jehož chrup byl v „otřesném stavu“. Konkrétně postrádal některé zuby, trpěl onemocněním dásní a také chronickým abscesem.

Kromě toho analýza naznačila, že na mužově podlomeném zdraví se významně podepsal věk, trpěl mj. degenerativním kloubním onemocněním, jehož stopy odborníci nalezli ve střední a dolní části zad. Dále je z kostry patrné, že muž, který se s největší pravděpodobností v Aberdeenu nenarodil (což naznačila analýza izotopů síry), ale strávil v něm jen několik posledních let svého života, vedl fyzicky namáhavý aktivní život. Konkrétně rozsáhlé zubní choroby pak analýza prokázala také u dalších kosterních nálezů, mezi nimiž bylo 56 dospělých, jeden adolescent a tři děti. „Kostra číslo 125 nám poskytla první fascinující pohled na jednoho z lidí pohřbených před šesti sty lety v místě, kde se dnes nachází Aberdeen Art Gallery,“ dodala Milbaum.

24. 10. 2019Mužská antikoncepční pilulka je revolucí v ochraně před neplánovaným početím. Proč ji muži nechtějí?

Tajemné místo nálezu

Samotná aberdeenská Art Gallery byla postavena na místě, kde se v minulosti nacházel dominikánský klášter Blackfriars, který byl postaven cca v roce 1230 a v roce 1560 zničen. Veškeré lidské ostatky, jejichž původ archeologové zasazují přibližně do let 1050 – 1400, pak byly nalezeny ve trojici viktoriánských rakví. V jejich blízkosti pak nescházela ani široká škála rozličných zbytků oblečení, osobních ozdob, zvířecích kostí a fragmentů keramiky a skla. Všechny tyto nálezy dále poslouží k rekonstrukci způsobu života ve středověku.