Chodíte rychle, nebo pomalu? Styl chůze určuje, jak budete stárnout, ale i vaši inteligenci

Možností, jak z lidského těla odečíst rozličné informace důležité pro lidský život, je spousta. Jednou z největších „záhad“ je pak samozřejmě stárnutí, resp. způsoby, jak jej ovlivnit, ale také odhalit jeho průběh v případě každého jednotlivého člověka. Jak se nyní ukázalo, přesně pro tyto případy je ideálním ukazatelem lidská chůze. A dokáže toho o člověku říci ještě mnohem více!

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: healt.com, bbc.co.uk / 22. 10. 2019

Rychlost chůze jako ukazatel blížícího se stáří

To, jak rychle lidé chodí, toho o nich dokáže říci mnohem více, než by kdo čekal. Zatímco klasicky se lékaři lidskou pohyblivostí zabývají obvykle až u pacientů starších 65 let, kdy z rychlosti chůze lze posoudit sílu svalů, plicní funkce, rovnováhu, sílu páteře, ale i zraku, tedy komplexní zdravotní stav, rychlost chůze v případě mladších ročníků doposud stála stranou.  Jako „úžasné překvapení“ tak vědecký tým, který zkoumal, jak rychle lidé chodí po dosažení 40 let, označuje závěr, že právě rychlost chůze (a to dokonce již v dětském věku!) je ukazatelem toho, jak se lidské tělo, ale i mozek budou vyvíjet a stárnout.

10. 12. 2019Ruský trend z Instagramu rozpoutal šílenství – lze populární „chobotnicové rty“ vyrobit pomocí plastické chirurgie?

Pomalá chůze – předzvěst problémů

Do výzkumu bylo zapojeno 1000 obyvatel Nového Zélandu, kteří byli podrobení sledování již od mládí, testy pak vyvrcholily v době dosažení 45 let. Všichni – kromě testování rychlosti chůze – podstoupili také fyzické testy, testy funkce mozku a v dětství každých pár let absolvovali také kognitivní testy. „Naše studie ukázala, že pomalá chůze je problematickým signálem pro lidské zdraví již mnoho let předtím, než člověk začne reálně stárnout,“ tvrdí prof. Terrie E. Moffitt, která působí na londýnské King´s College a také americké Duke University.   

Výsledky pak ukázaly, že pomalejší chodci mají obecně tendenci vykazovat známky zrychleného stárnutí – jak totiž doložila další vyšetření, všichni ti, kdo chodili pomalu, měli v horším stavu plíce, zuby i imunitní systém. Tím nejpřekvapivějším zjištěním se pak ukázalo to, že pomalejší chodci mají také „starší“ mozky.

Ukazatel rychlosti chůze pro další život člověka se navíc ukázal jako zcela funkční již pro malé děti. Ty, které chodily pomalu (chůze o průměrné rychlosti 1,2 m/s), měly během měření o 40 let později v průměru o 12 bodů nižší IQ než děti, které chodily rychleji (1,75 m/s).

Rychlá chůze tedy do jisté míry indikuje nejen budoucí zdravotní stav, ale také inteligenci (kdy navíc snižuje riziko vzniku demence) Již v raném věku tedy existují náznaky toho, kdo v životě bude mít vyšší šanci uspět – ačkoliv samozřejmě rozdíly ve zdraví a IQ sledovaných jednotlivců mohly být do jisté míry ovlivněny také volbou životního stylu či jednoduše lepšího zdraví, které jim bylo dáno „do vínku“. Na druhou stranu – všechny tyto aspekty jsou spojité nádoby.

16. 10. 2019Muži začínají (znovu) objevovat výrazné šperky. Proč pro ně byla náušnice v levém uchu dlouho tabu?

Změna jako řešení

Podle vědeckého týmu je výzkum rychlosti lidské chůze a jejího vlivu na komplexní stav člověka oblastí, která by mohla poskytnout množství zajímavých odpovědí nejen na průběh lidského stárnutí, ale posloužit i jako podklad pro zahájení včasných opatření – či léčby. Jelikož je možné tvrdit, že chůze je určitým ukazatelem zdraví těla i mozku, je zároveň možné říci, že všem, kdo se pohybují pomaleji, by mohla pomoci změna životního stylu. A to ideálně ještě v době, kdy jsou mladí a zdraví.