Zapomeňte na cigarety a tabák, na trh míří nová alternativa kouření bez dýmu a zápachu – diskrétní nikotinové sáčky

Že ve světě roste odpor vůči klasickému kouření, asi není třeba více rozvádět. Kouření prostě a jednoduše škodí zdraví. Ovšem zatímco někteří kuřáci přecházejí z klasických cigaret k těm elektronickým (a moderně „vapují“), jiní – ti co skutečně myslí na zdraví – mohou vyzkoušet úplnou novinku na trhu, tzv. nikotinové sáčky. Ty navazují na tradici užití žvýkacího tabáku a tzv. snusu, jejich hlavní výhodou však je, že tabák neobsahují. Ovšem nabízí plnohodnotný nikotinový požitek.

Od žvýkacího tabáku až po nikotin v sáčku

Užívání tabáku prošlo mnoha etapami, a dokonce bylo považováno za blahodárné! Zejména ve 14. a 15 století tak tabák pěstovali především lékaři, kteří jej užívali jako medicínu na množství nemocí. Ostatně právě působení Jeana Nicota dalo pojmenování účinné látce, již tabák obsahuje, nikotinu. Tabákem pak Nicot mj. léčil Kateřinu Medicejskou. Ačkoliv tato francouzská královna tabák šňupala, nejčastějším způsobem jeho užití bylo žvýkání – a to snad i s ohledem na indiánskou praxi, která se pro Evropany stala inspirací.

I když termín „snus“ nepatří zrovna mezi plošně známá označení, je nástupcem tradičního žvýkacího tabáku. Snus (příp. také orální tabák) je však upraven tak, aby již nebylo potřeba jej za účelem uvolnění kýženého aromatu a nikotinu žvýkat. Jedná se tedy o drobné sáčky plněné vlhčeným tabákem, které si uživatel jednoduše vloží do úst. Háčkem ale je, že v mnoha zemích, není distribuce snusu povolena. Jeho popularita zároveň značně klesla v souvisloti s rozmachem klasických cigaret. 

Mnozí kuřáci však dnes nejen ze zdravotních, ale i praktických důvodů dávají přednost e-cigaretám (ty fungují na principu vaporizéru, tedy přeměňují kapalinu na kouř) či další moderní alternativě, zařízením zahřívajícím tabák jako například glo. Kromě toho je tu ale ještě jedna možnost, jak si vychutnat okamžiky nikotinového štěstí. A to dokonce bez tabáku! 

Čertův vršek v pražské Libni nabídne bydlení v klidu přírody, avšak s rytmem velkoměsta na dosah12. 11. 2020

LYFT: tak trošku jiný snus

LYFT, to je nová alternativa, která se nyní objevila i na českém trhu. Staví sice na principu snusu, ovšem tabák neobsahuje. Přesto nabízí kýženou dávku nikotinu. Nový výrobek, který by mohl v budoucnosti zaujmout pevné místo na trhu, pochází ze Švédska, je distribuován pod názvem LYFT a dokáže i náruživým kuřákům poskytnout poměrně kvalitní nikotinové uspokojení.

V drobných sáčcích, které jsou uloženy v praktické krabičce, je kromě samotného nikotinu obsažena voda, eukalyptus, celulózová vlákna z borovice a také aromatické látky či sladidla (LYFT je dostupný v několika variantách intenzity a v různých příchutích, např. polar mint či berry frost). A jelikož rozhodně není třeba nic zapalovat (a ani nechávat doutnat), je zřejmé, že hlavní nevýhody klasického i e-kouření jsou tímto eliminovány. Užití je přitom naprosto snadné a jednou z dalších předností je, že konzument rozhodně nebude nikoho v okolí obtěžovat dýmem a ani zápachem. Sáček totiž stačí jen vložit pod horní ret a nechat sliznice, aby vstřebaly nikotin (cca 5-10 minut). Jedná se tak zároveň o ideální alternativu pro všechny situace, kdy klasické kouření či užití e-cigarety není možné (v restauracích, MHD, letadle…).  

Dnešek je světovým dnem boje proti AIDS. Ředitel České společnosti AIDS pomoc připomíná, jak se chránit a bojovat s rostoucími čísly nemocných1. 12. 2020

LYFT prostě a jednoduše nabízí kuřákům něco, co doposud žádný výrobce nezvládl. Možnost užívat nikotin, a to bez všech dalších negativních průvodních efektů (pomineme-li samotnou závislost na nikotinu), které se pojí ke kouření i vapování. Žádné zažloutlé zuby, nepříjemný zápach, nutnost zmizet s cigaretou „do vyhnanství“. Ačkoliv se jedná o novinku na trhu a v současnou chvíli samozřejmě nelze říci, nakolik si ji kuřáci oblíbí, s ohledem na všechny výhody je jasné, že potenciál nikotinovým sáčkům LYFT rozhodně neschází. Přeci jen na zdraví dnes už myslí i kuřáci...

Zdroj: British American Tobacco Advertorial