Chcete získat zdraví a parádní postavu díky cyklistice? Samotná jízda na kole nestačí…

Jízda na kole má obrovské množství (nejen) zdravotních benefitů. Cyklistikou posílíte svaly i kosti a zbavíte se také tukové hmoty. K dalším výhodám tohoto sportu můžeme přičíst rychlejší přepravu z jednoho místa na druhé, lepší spánek i sexuální život a k tomu všemu i zvýšení psychické pohody. Ale k tomu, abyste si mohli všech těchto výhod cyklistiky plně užívat při plném fyzickém zdraví, byste měli k samotné jízdě na kole zařadit také kompenzační cviky. Ty vám pomohou nejen uvolnit unavené svaly, ale také zapojit části těla, které nedovedou z jízdy na kole vytěžit maximum.

Nepodceňujte správnou techniku jízdy na kole ani výběr výbavy

Než se pustíme k doporučení konkrétních kompenzačních cviků, povíme si něco málo o správné technice jízdy na kole, která se často zanedbává. A začneme u nohou.

Většina klasických sportovních bot má poměrně kluzkou podrážku – jízda v takových botách je tak hned první chybou, které se velké množství cyklistů dopouští. Pro plynulou a zdravou jízdu je velmi důležitá poloha chodidel. Ta by měla být k pedálu upevněná, a to aktivně.

Stejně tak je pro bezchybnou techniku jízdy důležitý správný výběr jízdního kola na základě vaší tělesné konstituce i toho, na co kolo plánujete primárně využívat. Pokud chcete jezdit především po silnici, horské kolo udělá více škody než užitku…

Potřebujete s výběrem jízdního kola a s technikou jízdy poradit? Nebojte se obrátit na profesionály v oboru. Například Cyklodiskont.cz má i vlastní poradnu, ve které se dozvíte o výběru i technice vše potřebné.

Maďarsko jako lídr v boji za práva LGBT lidí? Země v tichosti umožnila gayům darování krve, a to bez omezení12. 5. 2020

Kompenzačním cvičením k pevnému zdraví

Kromě správného výběru cyklistického vybavení a samotné techniky jízdy je pro cyklisty důležité zařadit také dostatečná kompenzační cvičení. Mezi nejdůležitější patří strečink pro cyklisty, podceňovat byste však neměli ani dostatečné posilování svalů v oblasti horních končetin, trupu, ramen a oblasti krku.

Strečink a posilování pro cyklisty

V první řadě byste se měli zaměřit na dolní část těla, kterou při jízdě zatěžují cyklisté nejvíce. První cvik na protažení hamstringů i lýtek můžete provádět vleže, například s páskem. Jedna noha je pokrčená na zemi. Druhou máte zvednutou a bez zvedání hýždí ji přitahujete co nejblíže hrudníku.

Další klasický cvik vhodný na protažení dolních končetin se provádí ve stoje s chodidly pevně na zemi a rovnými zády. Ruce zvedneme nad hlavu a pomalu se snažíme celé dlaně položit na podlahu. Pro další inspiraci mrkněte na mtbs.cz.

Při žádném protahovacím cviku nechoďte přes sílu a bolest! Protahujte se pouze tak, jak to jde.

Jak se nudným rozcvičkám vyhnout?

Pokud protahování před a po výletě není nic pro vás… zkuste něco jiného. Místo klasických kompenzačních cviků na sílu i na protahování můžete jednou až dvakrát týdně zařadit jógu.

A že jóga není nic pro silné chlapáky? Nenechte se mýlit! Právě z jógy vychází většina dnešních, třeba i kulturistických, rozcviček. Jóga je ideálním kompenzačním cvičením. Nejenže při ní protáhnete celé tělo, ale také posílíte „jádro“, které je pravděpodobně nejdůležitější při jakémkoliv pohybu včetně chůze.

Láska a sex za časů koronaviru aneb Jak na věc bez rizika9. 4. 2020

Pomůže plavání i posilovna

Pokud ani jóga není váš šálek kávy, skvělou možností, jak uvolnit svaly, je například plavání (ideální je kraul či znak, při kterých nenamáháte krční páteř).

Dalším výborným doplňkovým sportem k cyklistice je rozhodně cvičení s vlastní vahou a s velkou činkou, samozřejmě pod dohledem trenéra. To s vaším zdravím, tělem i cyklistickými dovednostmi dovede udělat skutečné zázraky!

Zdroj: PSHK Advertorial