Chcete získat zdraví a parádní postavu díky cyklistice? Samotná jízda na kole nestačí…

Jízda na kole má obrovské množství (nejen) zdravotních benefitů. Cyklistikou posílíte svaly i kosti a zbavíte se také tukové hmoty. K dalším výhodám tohoto sportu můžeme přičíst rychlejší přepravu z jednoho místa na druhé, lepší spánek i sexuální život a k tomu všemu i zvýšení psychické pohody. Ale k tomu, abyste si mohli všech těchto výhod cyklistiky plně užívat při plném fyzickém zdraví, byste měli k samotné jízdě na kole zařadit také kompenzační cviky. Ty vám pomohou nejen uvolnit unavené svaly, ale také zapojit části těla, které nedovedou z jízdy na kole vytěžit maximum.

Autor: Redakce / Zdroj: PSHK / Advertorial / 14. 9. 2019

Nepodceňujte správnou techniku jízdy na kole ani výběr výbavy

Než se pustíme k doporučení konkrétních kompenzačních cviků, povíme si něco málo o správné technice jízdy na kole, která se často zanedbává. A začneme u nohou.

Většina klasických sportovních bot má poměrně kluzkou podrážku – jízda v takových botách je tak hned první chybou, které se velké množství cyklistů dopouští. Pro plynulou a zdravou jízdu je velmi důležitá poloha chodidel. Ta by měla být k pedálu upevněná, a to aktivně.

Stejně tak je pro bezchybnou techniku jízdy důležitý správný výběr jízdního kola na základě vaší tělesné konstituce i toho, na co kolo plánujete primárně využívat. Pokud chcete jezdit především po silnici, horské kolo udělá více škody než užitku…

Potřebujete s výběrem jízdního kola a s technikou jízdy poradit? Nebojte se obrátit na profesionály v oboru. Například Cyklodiskont.cz má i vlastní poradnu, ve které se dozvíte o výběru i technice vše potřebné.

5. 9. 2019Spánkový orgasmus: prožitek, k němuž není třeba doteky, zažije většina z nás

Kompenzačním cvičením k pevnému zdraví

Kromě správného výběru cyklistického vybavení a samotné techniky jízdy je pro cyklisty důležité zařadit také dostatečná kompenzační cvičení. Mezi nejdůležitější patří strečink pro cyklisty, podceňovat byste však neměli ani dostatečné posilování svalů v oblasti horních končetin, trupu, ramen a oblasti krku.

Strečink a posilování pro cyklisty

V první řadě byste se měli zaměřit na dolní část těla, kterou při jízdě zatěžují cyklisté nejvíce. První cvik na protažení hamstringů i lýtek můžete provádět vleže, například s páskem. Jedna noha je pokrčená na zemi. Druhou máte zvednutou a bez zvedání hýždí ji přitahujete co nejblíže hrudníku.

Další klasický cvik vhodný na protažení dolních končetin se provádí ve stoje s chodidly pevně na zemi a rovnými zády. Ruce zvedneme nad hlavu a pomalu se snažíme celé dlaně položit na podlahu. Pro další inspiraci mrkněte na mtbs.cz.

Při žádném protahovacím cviku nechoďte přes sílu a bolest! Protahujte se pouze tak, jak to jde.

Jak se nudným rozcvičkám vyhnout?

Pokud protahování před a po výletě není nic pro vás… zkuste něco jiného. Místo klasických kompenzačních cviků na sílu i na protahování můžete jednou až dvakrát týdně zařadit jógu.

A že jóga není nic pro silné chlapáky? Nenechte se mýlit! Právě z jógy vychází většina dnešních, třeba i kulturistických, rozcviček. Jóga je ideálním kompenzačním cvičením. Nejenže při ní protáhnete celé tělo, ale také posílíte „jádro“, které je pravděpodobně nejdůležitější při jakémkoliv pohybu včetně chůze.

13. 6. 2019Německý cirkus vyslyšel ochránce přírody a místo zvířat nyní používá hologramy

Pomůže plavání i posilovna

Pokud ani jóga není váš šálek kávy, skvělou možností, jak uvolnit svaly, je například plavání (ideální je kraul či znak, při kterých nenamáháte krční páteř).

Dalším výborným doplňkovým sportem k cyklistice je rozhodně cvičení s vlastní vahou a s velkou činkou, samozřejmě pod dohledem trenéra. To s vaším zdravím, tělem i cyklistickými dovednostmi dovede udělat skutečné zázraky!