Pivní poprsí: dejte pivu sbohem, souvisí s růstem mužských prsou

Ve spojitosti s pivem a muži se obvykle hovoří o tzv. „pivním pupku“. Ovšem pupkem to rozhodně nekončí, lze se totiž setkat také s termínem „pivní prsa“ – a ten se (pro někoho možná překvapivě) netýká žen, které by dle pověry měly pro zvětšení ňader konzumovat ideálně pivo černé, ale mužů. Má tedy konzumace piva souvislost s tzv. gynekomastií?

Stop pivu?

Češi považují pivo za svůj národní nápoj, máloco by tedy české muže dokázalo od konzumace orosené desítky/dvanáctky odradit. Růst pivního břicha pány obvykle netíží (a někteří jsou na něj dokonce náležitě hrdí), ovšem co kdyby existovala souvislost mezi konzumací piva a růstem prsou? Přeci jen, standardní představa maskulinity rozhodně nezahrnuje obtloustlého chlapíka s prsy jako želé…

O tom, že piva typu IPA (piva svrchně kvašená), mají na svědomí růst mužských prsou (v lékařské terminologii označovaný jako gynekomastie), se hovoří již množství let. Prakticky by se dalo říci, že tato myšlenka je podobně stará jako alkohol sám. Zatímco fakt, že nadměrná konzumace alkoholu – bez ohledu na druh – způsobuje erektilní dysfunkce, byl již prokázán, v souvislosti s pivem a růstem prsou vše stojí a padá na základní surovině, která je k výrobě piva potřebná, na chmelu.

„Chmel obsahuje fytoestrogeny, díky nimž pivo obsahuje vyšší hladinu estrogenů (ženské pohlavní hormony, pozn. red.) než jiné nápoje,“ tvrdí nutriční terapeutka Kelly Dorfman. „Veškerý alkohol  má tento estrogenový potenciál, ale kombinace alkoholu s chemelem dělá z piva nápoj, který skutečně může velikost mužských prsou ovlivnit,“ dodává. A pravdou je, že tzv. gynekomastie se nejčastěji objevuje, když je u mužů zachycena vysoká hladinu estrogenu a zároveň nefunguje vyrovnávací poměr mezi estrogenem a testosteronem.

Devadesátkový účes, který u nás proslavil hokejista Jágr, je zpět. Sestřih zvaný „mullet“ je znovu hit27. 8. 2019

IPA a prsa

Jedna z prvních odborných studií, které se zabývaly spojitostí mezi konzumací piva a růstem mužských prsou, byla publikována v roce 1998. A jako první se na ráně ocitla právě piva typu IPA, jelikož mají tendenci obsahovat větší podíl chmelu než piva ostatní. Snad i proto v roce 2017 vyšel také text, který již v titulku tvrdí, že „IPA způsobuje růst mužských prsou“. Vědci jsou přesto k podobným závěrům skeptičtí. Ostatně, američtí kliničtí endokrinologové v roce 2008 uvedli, že „vztah příčin a účinků mezi fytoestrogeny a gynekomastií nebyl pro burbon a pivo přesvědčivě prokázán“.

Nejásat předčasně…

Ačkoliv nad tím, zda pivo (a specificky IPA) skutečně může ovlivnit růst mužských prsou, by bylo možné vést dlouhé diskuse, pravdou je, že pivo konzumované ve větším množství než přiměřeném na tělo prostě a jednoduše působí nepříznivě. Ano, typičtí pivní nadšenci obvykle nevypadají jako vystřižení z příručky o zdravém životním stylu. Důvod je pak nasnadě – příčinná souvislosti mezi nadměrným pitím piva a nabíráním na váze již prokázána byla. K nabývání na váze přitom samozřejmě nedochází jen v oblasti břicha, ale po celém těla, trup, hrudník – a specificky prsa – nevyjímaje. Ačkoliv tedy odborníci primárně neprokázali, že by konzumace piva přímo způsobovala růst mužských prsou, a do jisté míry se jedná o značné zjednodušení celého problému, shodují se v tom, že bulvární titulky hovořící o souvislosti piva a růstu prsou nejsou od věci. Minimálně mohou sloužit jako varování mužům, že pivo není jen a pouze „zdravý nápoj“.

„Dospívající pijí příliš mnoho a o negativních dopadech alkoholu na tělo nechtějí slyšet. Když dojde na věc, obvykle vytáhnu obrázky mužských prsou. Těm pacienti věnují upřímnou pozornost, nezřídka se také baví, ale jsem ochotna použít jakékoliv metody, abych je přinutila přemýšlet o jejich rozhodnutích,“ doplňuje Dorfman.

Rodiče jsou šťastnější než bezdětné páry. Ovšem teprve tehdy, když se děti odstěhují z domova22. 8. 2019

Všeho s mírou

I když je to klišé, i pro pivo platí, že by jej měl člověk konzumovat v omezené míře. „Je to mnohostranný problém. Jak rychle se mužská prsa budou vyvíjet, úzce souvisí s metabolismem každého jednotlivce, s tím, v jaké je kondici, jaký druh alkoholu a v jakém množství konzumuje, ale také s jeho hormonální situací a dokonce i s vystavením se environmentálním toxinům,“ upřesňuje Dorfman.

Pozitivním závěrem ale je, že i gynekomastie je problém řešitelný, kterému lze zároveň předcházet cvičením a v případě piva také konzumací jeho „lehčích“ verzí. Co české pivaře zatím do jisté míry chrání, je fakt, že piva typu IPA do Česka začala pronikat teprve nedávno a od tuzemských ležáků se chuťově dost liší. Přijít jim na chuť tedy může být pro někoho problém. 

Zdroj: askmen.com