Devadesátkový účes, který u nás proslavil hokejista Jágr, je zpět. Sestřih zvaný „mullet“ je znovu hit

Účesu, který nosil legendární Ziggy Stardust Davida Bowieho, ale třeba i Andre Agassi, svět propadl v 70. a 80. letech minulého století, označován byl termínem „mullet“. A v Česku se nejslavnějším nositelem střihu, jenž si vysloužil také charakteristiku „vpředu byznys, vzadu party“, stal hokejista Jaromír Jágr. I když by se mohlo zdát, že „party vzadu“ je už skutečně jen vzpomínkou k pousmání, pravdou je, že mullet se vrací…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: theguardian.com, menshairstylestoday.com, vogue.com, pinterest.com / 27. 8. 2019

„Mullet, to je takový undergroundový výstřední střih, ale na trh se vrací a znovu se stává módním,“ konstatuje kadeřník Brent Mattern. A prý za to může cyklický návrat módních trendů, ale také skutečnost, že věhlasné značky před nedávnem propadly kouzlu nostalgie pojící se s devadesátými lety. „Na vině“ může být i seriál Stranger Things, v němž tento retro sestřih znovu zpopularizoval jeden z hlavních hrdinů.

Bez ohledu na konkrétní podnět, který za vzkříšením mulletu stojí, tento retro sestřih opět nabývá na popularitě, a to nejen mezi muži, ale také mezi ženami. Podle stylistky prestižního módního časopisu Vogue, Tiny Outen, je navíc mullet ideálním účesem v době, kdy se vizuální rozdíly mezi pohlavími začínají stírat, lidé jsou co do úpravy svého zevnějšku mnohem svobodnější a nezřídka se snaží jednoduše vybočit ze zažitých kategorií.  „Mullet funguje prakticky u každého, poskytuje prostor pro ženy, muže, osoby, které žijí nebinárně třeba jako androgynové,“ tvrdí navíc kadeřník celebrit Charlie Le Mindu.

27. 3. 2020Domácí mazlíčci si karanténu majitelů užívají. Jezevčík si nadšením dokonce „uvrtěl“ ocas

Protest proti konvencím?

Legendární účes, který na snímcích z 80. let vyvolává spíše smích, však dle některých může mít i přesah v rovině politické. Stejně jako třeba užívání rtěnky nebo i změna jazykových prostředků, může i znovuoživení tohoto retro střihu znamenat určité připojení se ke konkrétnímu proudu a identitě.

Podle módní komentátorky Caryn Franklin může být navíc mullet prostě a jednoduše protestem. Protestem proti konvenční a médii podporované „kráse“, proti ideálním sestřihům a v případě žen také proti dominantní podobě feminity zastoupené dlouhými lesklými precizně udržovanými vlasy svůdně vlajícími ve větru. „Střih a úprava vlasů vždy umožňovala jít do jisté míry proti proudu,“ tvrdí Franklin.

7. 3. 2020Uměle pěstovaná slanina, maso z bioreaktoru a žádná káva. I tak se může změnit naše stravování během 30 let

Moderní mullet

Zatímco klasický mullet je definován kratší úpravou vlasů vpředu a dlouhými vlasy vzadu (vzpomeňme ještě jednou na Jardu Jágra a jeho vlasový styling), moderní verze tohoto sestřihu nabízí mnoho různých – a skutečně nositelných – variant. Moderní mullet, v němž jasně vyrýsované proporce mizí, může být tedy kratší i po stranách a jeho různé podoby (kdy naopak horní část kštice zůstává dlouhá) jsou kupodivu slušivé.

Stejně tak se jedná o střih, který je i praktický – delší vlasy vzadu lze sepnout, pak mohou vyniknout sestříhané boky, jejichž linie by měly volně přecházet, příp. je možné ozvláštnit je také vystříhanými geometrickými obrazci. Ačkoliv tedy před deseti lety byl mullet rozhodně tabu, dnes se v různých úpravách opět objevuje běžně v ulicích, ale i na módních molech. A podle odhadů odborníků jen tak nezmizí.