Buteyko: trend, který zlepšuje zdraví i spánek tím, že nutí lidi zalepit si na noc ústa páskou

Před pár dny se Instagram otřásl v základech. Indonéská populární zpěvačka své fanoušky informovala, že ona, její choť i dvě děti si poslední dobou na noc přelepují ústa páskou. Objevili totiž původně sovětskou dechovou terapii, která by měla být tělu – a zejména spánku – prospěšná. Proč bychom si tedy (neměli) zalepovat na noc pusu?

Fenomén buteyko

Ačkoliv termín buteyko je hojně skloňován až v posledních pár dnech, rozhodně se nejedná o žádný převratný „vynález“. Tuto techniku totiž vyvinul již v padesátých letech minulého století sovětský lékař Konstantin Pavlovič Buteyko, po němž ostatně nese i název. Právě Buteyko byl přesvědčen, že dechová kondice člověka, zejména pak astmatické obtíže, jsou spojeny s konkrétním způsobem, jak lidé dýchají. A věřil, že kdyby se pacienti naučili správně dýchat – nosem – jejich plicní problémy by jako mávnutím kouzelného proutku zmizely.

Téměř o 70 let později se Buteykově myšlence konečně dostává pozornost, jelikož jím doporučovaný postup se rozšiřuje po celém světě. Ačkoliv sám Buteyko prohlašoval, že jeho technika dokáže zlepšit zdravotní stav v mnoha různých ohledech, např. že pomůže při diabetu, s chronickou únavou, ADHD, ale i s depresí, nejvíce pozornosti se jí dostává v souvislosti s řešením tzv. spánkové apnoe.

Čeští LGBT se spojili s Jaromírem Jágrem a Zalandem, aby motivovali Česko k pohybu. Zapoj se i ty a vyhraj poukazy na oblečení23. 7. 2020

Spánková apnoe – problém, který brání tělu v odpočinku

Spánková apnoe v praktické rovině znamená stav, kdy jsou dýchací cesty během spánku blokovány či omezeny, v důsledku je pak člověku ztíženo dýchání. Tato situace ústí v nekvalitní spánek, jenž ovlivňuje nejen celkovou kondici, ale také psychický stav. Apnoe pak souvisí také s chrápáním, které je vlastně výsledkem komplikací v cestě vzduchu dovnitř a ven z průdušnice.

„Dýchání ústy je významným faktorem, který přispívá k obstrukční spánkové apnoe, protože může tlačit jazyk zpět a bránit tak dýchacím cestám. Udržení zavřených úst může tomuto stavu zabránit,“ tvrdí Patrick McKeown, zakladatel mezinárodní kliniky Buteyko. Lékěři na druhou stranu takové nadšení nesdílejí a v činění podobných závěrů jsou spíše opatrní.

Lepit, či nelepit?

„Chápu, proč je preferováno dýchání nosem, ale většina lidí během spánku ústa neotevírá – k tomu dochází jen tehdy, pokud s dýcháním nosem mají nějaký problém,“ upřesňuje Dr. Kathleen Yaremchuck, chiruržka a spánková specialistka. Podle ní tak není možné zamezit spánkové apnoe jen cíleným zavřením úst. S tím ostatně souhlasí i další specialisté, např. prof. Nirmal Kumar, otolaryngolog a prezident britské zdravotnické organizace ENT UK, dodává, že „neexistuje žádný přesvědčivý soubor důkazů v lékařské literatuře na podporu léčby buteyko.“

Ačkoliv tedy i lékaři uznávají, že rozličná dechová cvičení (a nutně se nemusí jednat jen o buteyko) mohou obecně zlepšit astma a další respirační obtíže, nejedná se dle nich o nic speciálního a převratného. Kromě toho navíc odborníci varují, že konkrétně přelepování úst je poměrně nebezpečná metoda, zejména je-li aplikována na děti. Ty jsou totiž mnohem častěji nemocné a s dýcháním nosem mohou mít problémy, mohly by se tak v krajním případě i udusit.

Heterosexuálové stále častěji vyhledávají sex s jinými muži. Nejde o city, uvažují o nich jako o „živém dildu“10. 6. 2020

Buteyko jako léčebný postup

Ačkoliv konkrétně přelepování úst se rozhodně nejeví jako ideální způsob, jak zlepšit své dýchání, spánek či celkový zdravotní stav, je třeba dodat, že Butyekova metoda je mnohem komplexnější. Zahrnuje rozličná dechová cvičení, která skutečně s astmatem a respiračními problémy mohou pomoci. I proto již existují četné příručky týkající se buteyko techniky, stejně tak v zahraničí fungují specializované buteyko kliniky. Také v České republice se pak s metodou lze setkat, klasicky je však považována spíše za alternativní či doplňkovou.

Zdroj: theguardian.com, bbc.co.uk