„Budeme léčit HIV jako genetickou nemoc,“ hlásí vědci, kterým se novou metodou povedlo uzdravit myši

„Budeme léčit HIV jako genetickou nemoc,“ hlásí vědci, kterým se novou metodou povedlo uzdravit myši

Od diagnostiky prvního pacienta nakaženého virem HIV letos uplynulo přesně půlstoletí. Během 50 let stál virus miliony životů, přesto však dodnes neexistuje na HIV účinný lék. Medicína ale pokročila a dokáže pacientům nabídnout poměrně vysokou kvalitu života a také srovnatelný věk dožití jako v případě zdravé populace. Nyní ale vědci hlásí další pokrok – eliminovali virus z DNA infikovaných myší. Dočká se tedy stávajících více jak 37 milionů HIV pozitivních skutečného léku?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
4. 7. 2019

1959 – první pacient diagnostikovaný s HIV. 1966 – virus dorazil do USA. 1969 – Robert Rayford umírá na záhadnou chorobu. Výzkumníci později zjistí, že byl HIV pozitivní. 1977 – vychází první texty pojednávající o chorobě, která postihuje gaye. Tentýž rok sanfranciská prostitutka porodí první ze svých tří dětí, které budou postupně předurčeny ke smrti kvůli komplikacím s AIDS jejich matky. 1980 – Ken Horne je prvním Američanem, kterému je oficálně stanovena diagnóza později pojmenovaná jako AIDS. 1982 – krize začíná.

Budoucnost léčby HIV – LASER ART?

Ačkoliv různých výzkumů, které jsou v médiích prezentovány jako průlomové, se v souvislosti s HIV/AIDS objevuje nespočet, faktem je, že nový způsob léčby označovaný jako LASER ART by skutečně mohl být možnou cestou, kudy by se minimálně další zkoumání mohlo ubírat. Studie, jejíž výsledky byly publikovány toto úterý, prezentuje výsledky kombinace technologie úprav genomu s léky na supresi viru s tím, že výsledkem je skutečná eliminace buněk HIV z krve některých infikovaných myší. Současná léčba (tzv. antiretrovirová terapie, ART) přitom virus zcela eliminovat nedokáže, pouze potlačuje jeho replikaci. Vyžaduje také nepřetržité (a tedy celoživotní) užívání léčiv, avšak díky dnes již velmi pokročilým vědeckým metodám dokáže snížit virovou nálož prakticky na nulu, čímž alespoň minimalizuje riziko nákazy např. mezi sexuálními partnery.

<Path> „Letošní rok uběhlo 40 let od oznámení prvních případů HIV. Lidé s HIV/AIDS se však dodnes setkávají s mnoha stigmaty,“ říká Robert Hejzák z České společnosti AIDS pomocZdroj: Robert Hejzák

LASER ART by však principielně mohla přinést revoluci v léčbě HIV. Na skupině humanizovaných myší (tedy myší geneticky upravených tak, aby produkovaly lidské T-buňky citlivé na HIV) vědci vyzkoušeli aplikaci „zpomalené“ antiretrovirové terapie s cílem potlačit HIV buňky před replikací. Modifikovali tedy běžné léky na HIV tak, aby se do těla uvolňovaly postupně v horizontu několika týdnů, a zacílili je zejména na tkáně ve slezině, kostní dřeni a mozku, kde se s největší pravděpodobností vyskytují také latentní ložiska HIV nebo neaktivní shluky HIV buněk. Nakonec byl užit také nástroj pro úpravu genů CRISPR-Cas9.

1983 – francouzští vědci izolovali virus HIV a zjistili, že je příčinou AIDS. Američtí vědci došli k témuž o rok později. V médiích se poprvé na titulní straně objevuje „AIDS“. 1985 – o HIV konečně hovoří i prezident Ronald Reagan. 1986 – Americká vláda vyčlenila 100 milionů dolarů na vývoj léku na AIDS. 1987 – vzniká ACT-UP. 1991 – Elizabeth Taylor zakládá vlastní AIDS nadaci, která se také stala inspirací pro Eltona Johna, který svou nadaci zaměřující se na výzkum a léčbu HIV/AIDS vede dodnes.  

 „Celý proces nám umožnil vyčistit segmenty genomu  a odstranit chromozom HIV,“ uvedl spoluautor studie Kamel Khalili v rozhovoru pro zpravodajský server CNN. Khalili pak k celému postupu doplnil, že de facto léčí HIV jako genetické onemocnění – jakmile totiž virus infikuje subjekt, virový genom vstoupí do chromozomu a stane se špatným genem. Právě kombinace terapie LASER ART a CRISP je tak údajně dobrým způsobem, jak na virus „zaútočit“ hned ze dvou stran (a v různých fázích).

Ačkoliv virus se podařilo zcela odstranit z těla „jen“ devíti myší z celkového počtu 23, vědci neskrývají nadšení zejména z faktu, že HIV je zjevně skutečně možné z organismu eliminovat. A to bez toho, aby bylo nutné podstoupit invazivní léčbu na onkologické bázi – k tomu došlo u dvojice případů HIV pozitivních, kteří jsou označování jako Londýnský a Berlínský pacient a virus se pro prodělané transplantaci kostní dřeně skutečně podařilo v jejich těle potlačit. Nyní tedy budou následovat další testy na primátech, které by měly být realizovány v horizontu jednoho roku. Pokud by se postup ukázal jako efektivní, klinické studie by mohly být zahájeny již během příštího léta, uvedl také Khalili.

<Path> „Budeme léčit HIV jako genetickou nemoc,“ hlásí vědci, kterým se novou metodou povedlo uzdravit myšiZdroj: cnn.com, advocate.com

1995 – vědci objevili virus HIV ve vzorku krve z roku 1959, což byl zároveň důkaz toho, že virus se šířil ještě před začátkem AIDS epidemie. 1997 – úmrtnost na AIDS v USA klesá o více jak 40 % díky vysoce účinné antiretrovirové léčbě. Po světě žije kolem 30 milionů HIV pozitivních. 2005 – objevují se první guideliny pro užití postexpoziční profylaxe. 2008 – z HIV je „vyléčen“ první člověk, je označován jako Berlínský pacient. 2012 – rozšiřuje se preventivní léčba, PrEP.

2013 – od počátku epidemie HIV/AIDS se virem nakazilo 78 milionů lidí. 39 milionů lidí na AIDS zemřelo.

2017 – vědci oznámili významný pokrok v možné léčbě, a to včetně schopnosti zaměřit virus a „zabít jej“  v jeho rezervoárech. Jedná se o techniku úpravy genů CRISP, která má být dále testována.

2019 – HIV lze dle dalších výzkumů souvisejících s technikou CRIPS léčit jako genetickou chorobu. Metoda zabrala u myší...

2020?

Zdroj: cnn.com, advocate.com

Populární
články

Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser

E-Shop