Holení chlupů v podpaží je mezi muži stále tématem. Je ochlupení zdrojem mužnosti a dohladka vyholení muži gayové?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Holení chlupů v podpaží je mezi muži stále tématem. Je ochlupení zdrojem mužnosti a dohladka vyholení muži gayové?

Holení v podpaží je tématem, které už ne pouze v případě žen budí poměrně silné vášně. Měli by tedy svému podpaží věnovat péči i pánové?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
14. 11. 2022

Ochlupení je nevzhledné a nehygienické, to by jistě tvrdil tábor příznivů holení. Naopak jeho odpůrci by se zase odvolávali k přírodě a faktu, že ochlupení má své nepopiratelné funkce. Pak je tu samozřejmě ještě ryzí estetika a módní trendy. V každém případě je ale uplatnění určité soudnosti ohledně vlastního vzhledu jednou věcí, úprava ochlupení, která v posledních letech nabyla podoby celospolečenského tématu, pak věcí druhou. Jsou chlupy skutečně znakem mužnosti? A je muž s oholeným podpažím (a nedejbože nohama) prostě gay?

Dan Krejčík se ve světové premiéře Dánské dívky stane ženou. „Nikdo by se neměl bát ukázat své pravé já,“ tvrdí15. 7. 2019

Časy se mění…

Holení ochlupení, a to nejen v intimních oblastech, je skutečně mužským tématem č. 1. V prvé řadě je třeba vyvrátit klasický mýtus, že holení ochlupení je výhradně ženskou záležitostí. Jedním šmahem pak lze smést ze stolu i tvrzení, že muži s vyholením podpažím či oholenýma nohama jsou zženštilí, či dokonce gayové. Ostatně, máte pocit, že by precizně upravený a chlupů zbavený Christiano Ronaldo byl zženštilá bábovka?

Bez ohledu na to byla ještě donedávna většina mužů skálopevně přesvědčena, že zbavování se ochlupení není nic pro ně. V současné době se však ukazuje, že došlo přeci jen k názorové změně. V online anketě realizované mezi více jak 4 000 mužů jich 68 % uvedlo, že podpaží si důkladně holí. Důvody? Celých 52 % se holí z čistě estetických důvodů, dalších 16 % si podpaží upravuje kvůli sportu.

Zdraví především

Ačkoliv estetika je jistě chvályhodný důvod, proč mít podpaží vyholené dohladka, pravdou je, že tou primární motivací, proč vzít strojek/holítko do ruky, by mělo být zdraví, potažmo dodržení zásad hygieny. Čím méně chloupků v podpaží člověk (bez ohledu na pohlaví) má, tím méně prostoru poskytuje potním bakteriím k tomu, aby se množily. V důsledku jsou pak lidé, kteří se v podpaží důkladně holí, méně cítit, stejně tak jsou jejich potní skvrny na oblečené méně výrazné.

Kde se vzal, tu se vzal – CHLUP

S lidským ochlupením se však pojí i jiná vědecká bádání než jen ta týkající se  jeho úpravy či kompletní eliminace. Zatímco v intimních partiích je funkce ochlupení poměrně prozaická (ochrana před vniknutím nežádoucích bakterií), s chlupy v podpaží vědci zas tak úplně jasno nemají. Podle jednoho z harvardských profesorů věnujících se evoluční biologii, Daniela Liebermana, je možné, že dříve ochlupení v podpaží mělo sloužit k „nalákání“ či „přivolání“ ostatních.

V podpaží se totiž nachází nespočet tzv. apokrinních žláz produkujících pot – ten se skládá ze steroidů, lipidů, bílkovin a dalších chemických složek, které mohou komunikovat určitou informaci. Podle Liebermana tak možná předci člověka chlupy v podpaží užívali k nalákání partnera – což dnes samozřejmě již nefunguje. Naopak by se dalo říci, že efekt může být naprosto opačný. I proto tedy holení v podpaží stojí minimálně za úvahu…

<Path> Polovina populace si denně nemění spodní prádlo. Hygienu více neřeší muži. Je ale čisté prádlo každý den vůbec nutné?Zdroj: bestlifeonline.com, today.com, news.com.au, tommyjohn.com

Jak na první holení?

Pokud jste si podpaží ještě nikdy dříve neholili, nejlepším způsobem, jak začít, je s nůžkami – teprve po zkrácení je vhodné užít strojek, jinak by celá procedura byla nanejvýš bolestivá. Před samotným holením pak není od věci ani užití lufy nebo exfoliačního tělového peelingu, který odstraní odumřelé kožní buňky a bakterie. Jen díky tomu pak bude vaše oholení hladké a pokožka nebude podrážděná (o eliminaci zarůstajících chloupků ani nemluvě).

Holení odborníci doporučují (s užitím holicí pěny) provádět ve sprše, protože teplá voda chloupky změkčuje a zároveň tak snižuje riziko poranění. Po skončení „procedury“ pak do podpaží aplikujte neparfemovaný balzám (především se vyvarujte těch, které jsou na bázi alkoholu) a před užitím hydratačního deodorantu pár minut vyčkejte.

Zdroj: pride.com, towleroad.com, menshealth.com, manscaped.com, medicalnewstoday.com, modernteen.co

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop