Opravdu je pondělí nejhorší den týdne? Ostatní dny mohou škodit vašemu elánu daleko více

Týden už pozvolna končí. Někdo už stříhá metr k tomu, až si v pátek odpíchne a vyrazí do víru velkoměsta. Jiný zase začíná bilancovat, jak mu šla od ruky práce a co vše se mu překlopí do dalšího týdne. S víkendem se ale pozvolna blíží i přízrak dalšího pondělí. Myslíte si ale skutečně, že pondělí je tím nejhorším dnem týdne?

Co si vybavíte, když se řekne pondělí? Těžké vstávání po bujarém víkendu, novou várku úkolů a další dlouhý týden plný nepříjemných povinností. Ale nemusí to tak být vždycky. Server Liveplan má několik dobrých argumentů, proč pondělí není to nejhorší, co vás může potkat.

Místo kariéry a vysokého platu pasou ovce nebo učí jógu. Kvůli silnému tlaku společnosti hledá řada lidí smysl života mimo běžný shon25. 8. 2021

Zaprvé, pokud se vám podaří o víkendu odpočinout si a zrelaxovat, do práce nastupujete s čistou hlavu a s daleko více silami, než máte třeba uprostřed týdne. Zadruhé, i kdybyste o víkendu sjížděli divokou řeku, vymetali bary nebo prořezávali sad, alespoň máte další téma hovoru s kolegy, další způsob, jak si zkrátit dlouhý den.

A v neposlední řadě v pondělí má člověk nejvyšší motivaci k tomu skutečně aktivně a produktivně pracovat, aby si usnadnil práci v dalších dnech. A pokud vám už pondělí leze krkem, je čas ho spláchnout třeba v nějakém klubu na akci v duchu „free Mondays“ nebo využít nabídek levných pondělních drinků, které se v poslední době šíří nejen po koktejlových barech.

Server Men’s Health pak přichází se zajímavým výzkumem z dílny odborníků z Cambridge. Ten ukázal, že sledovaní pracovníci největší únavu a rozčarování z práce vyjevovali až v úterý. Skoro jako by lidský mozek nejlépe fungoval v režimu „den intenzivní práce – den odpočinku“. Na druhou stranu, redaktoři připomínají, že tento výzkum se týkal těch, kteří do zaměstnání nastoupili po mateřské dovolené či delší době nezaměstnanosti, takže o přesnosnosti výsledků mohou nastat oprávněné pochyby.

Liveplan i Buzzfeed také připomínají, že největším problémem úterků je to, že se prostě táhnou. Zatímco v pondělí na člověka čekají nové věci, úterý je prostě udržovacím dnem, připomínkou, že žádná práce nekončí a že je před vámi ještě dlouhý týden. Vždyť i školní děti většinou snesou pondělky, kdy po víkendu zase uvidí svoje kamarády. Teprve úterní rutina je ubije a znechutí.

Velké oblibě se ale netěší ani středa. Jako den přesně v prostředku pracovního týdne nesvědčí ani výhledům na víkend, ani odpočinku, ani produktivitě. Server Liveplan ale podotýká, že středa není zcela zabitým dnem. Jen nesvědčí soustředěnosti nad spoustou drobných úkolů. Naopak ve středu byste se spíše měli dát do velkých a dlouhodobějších projektů, jejichž zpracování vám pokryje celý den, nebo alespoň jeho většinu.

Problémem čtvrtku pak je to, že většina lidí už příliš cítí páteční večer a víkend, tak trochu jako kůň svoji stáj. A leckdo už si večer udělá „malý pátek“. Není tak divu, že produktivita klesá exponenciálně. Liveplan radí udělat si ze čtvrtku a pátku protiklad středy. Tyto dva dny nejlépe prospívají rutinním činnostem, vyřizování e-mailů či jiným drobnostem, které je potřeba udělat či dodělat.

Páteční večer bývá vrcholem týdne, to netřeba opakovat. I zarytý abstinent a asketa se těší, až „utichnou stroje“ a on se bude moci natáhnout na pohovku s dobrým filmem, knížkou a šálkem čaje bez toho, aby se stresoval, co ho čeká zítra.  Pátek se tak mizerným dnem z pohledu spokojenosti může stát jen tehdy, když vám najednou půl hodiny před koncem směny přijde mail či zazvoní telefon s dotazem ve stylu „Jak to, že X (za X dosaďte úkol z doby před čtrnácti dny, na který jste v kalupu zapomněli) není hotové?!“

Kniha plná penisů aneb Tomáš Horych se do Česka rozhodl přinést tak trochu jiné antistresové omalovánky. Cílit bude na ženy a gaye24. 9. 2021

Buzzfeed ale připomíná, že velké oblibě se netěší ani neděle. Zvlášť, když člověk vstane po dvou divokých víkendových večerech s vidinou, že zábava skončila a dnes večer ho čeká maximálně tak film. A samozřejmě, přemýšlení o práci. Bohužel, takový je život.

Takže nesmutněte. Mohou vás potkat i daleko horší věci, než je pondělí. Třeba úterý. Nebo středa. Nebo čtvrtek.

Zdroj: LivePlan, Buzzfeed, Scoopwhoop, Men's health