Proč jsou kocoviny o tolik horší, když jsme starší?

Také jste si všimli, že máte s přibývajícím věkem mnohem horší a delší kocoviny? Vědci mají řadu teorií, proč to tak je.

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: FTO: Flickr, Pexels, Instagram / 29. 6. 2019

Byly doby, kdy jste chodili z party ráno rovnou do školních lavic, na brigádu nebo do první práce a po jednom šumáku se to celkem dalo přežít. Po kratším spánku jste pak byli schopni jít v pohodě na další večírek. Dnes si dáte s kamarády či kamarádkami tři vína a jednoho panáka, jdete spát o dvě hodiny později než obvykle a následkem toho je v podstatě třídenní bdělá smrt.

12. 12. 2019Italské městečko bojuje proti kultu krásy a oslavuje ošklivost. Do místního „Klubu ošklivých“ se hlásí lidé z celého světa

Starší orgány s alkoholem bojují hůře

Důvodů, proč jsou naše kocoviny s přibývajícími roky stále horší, je více a ani účinky alkoholu na tělo samy o sobě nejsou vědci ještě plně prozkoumány, tedy jde v podstatě o soubor teorií.

Ethanol je velmi malá a jednoduchá molekula, která ovšem v podstatě procestuje celé tělo a ovlivní téměř každou jeho část od žaludku, který dráždí, přes srdce a mozek až po vaši kůži.

Jedna z teorií říká, že naše srdce i žaludek se během našeho stárnutí o něco scvrknou a v důsledku toho je alkohol zadržován tělem po delší dobu. Hovoří se i o tom, že s věkem přichází v podstatě horší výkon jater jako takový, a tedy odbourávání alkoholu bude pro játra těžší a bude jim déle trvat.

Podle jedné z teorií může být na vině horší kocoviny starších osob úbytek a menší efektivita činnosti jaterních enzymů. Enzymy se podílí na metabolizaci alkoholu a při horší funkci tedy celá akce trvá déle. A k tomu musíme přičíst ještě horší schopnost regenerace staršího organismu. Mluví se i o souvislosti s oslabováním imunitního systému s přibývajícím věkem. Mnoho starších lidí také již bere léky, které mohou vstupovat s alkoholem do nežádoucích interakcí. Faktorem horší reakce na alkohol oproti minulým zkušenostem může být i to, že lidem s věkem ubývá často svalová hmota a přibývá tuk.

Výsledkem jsou pak ty dva nebo tři dny pěkné a intenzivní kocoviny. Celkově alkohol ve větší míře vede ke zvyšování krevního tlaku a má z dlouhodobého hlediska negativní účinky na činnost srdce a oběhového systému a na činnost mozku. O tom, že alkohol má destruktivní účinky na játra, asi netřeba více hovořit.

Kocoviny jsou s věkem horší a delší

Jak stárneme, jsme zároveň náchylnější k dehydrataci a máme nižší objem vody v těle. Tedy alkohol v našem těle bude koncentrovanější a kvůli tomu bude déle trvat jeho odbourání. Přitěžujícím faktorem je i to, že třeba nepijeme alkoholické drinky už tak pravidelně, tedy máme nižší toleranci k alkoholu.

Mnoho z nás má také s přibývajícím věkem větší tendenci k depresivním stavům, které přes počáteční zdánlivé zlepšení potlačením akutních negativních pocitů v konečném důsledku alkohol výrazně prohlubuje a zhoršuje.

17. 12. 2019Americká designérka staví z Lega na zakázku repliky domů. Vytvoří klidně i ten váš

I kůže nese alkohol čím dál hůře

Cévy se při konzumaci alkoholu rozšiřují. To může způsobit zarudnutí kůže, které časem může při pravidelném silném pijáctví získat trvalejší povahu. Zároveň alkohol zhoršuje a vyvolává akné. Možná jste si také po nějakém velkém celonočním mejdanu všimli skvrn na kůži. Alkohol také přispívá k dehydrataci organismu a při delší a větší konzumaci alkoholu může vaše kůže získat trvale vysušený a až šupinatý vzhled.

Celkově tedy lze říci, že je bohužel po všech stránkách pro vaše zdraví lepší, pokud budete pít pouze výjimečně, nebo vůbec.