Lidem roste na lebce roh. Jedná se o evoluční reakci na používání mobilního telefonu, tvrdí odborníci

Lidem roste na lebce roh. Jedná se o evoluční reakci na používání mobilního telefonu, tvrdí odborníci

Mobilní telefony v posledních dvou desetiletích pronikly do našich životů natolik, že se staly jeho nedílnou součástí. Člověk se bez svého mobilu nezřídka cítí jako bez ruky. Ovšem neustálé používání mobilního telefonu má i nespočet negativních dopadů, a to i na lidské zdraví a dokonce i na tělo samotné. Lidem roste roh.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
26. 6. 2019

O tom, jak (možná) lidem škodí užívání mobilů s ohledem na mobilní signál samotný, již byly popsány stohy papíru (o monitorech ani nemluvě). Nyní však přichází mnohem těžší kalibr v kategorii zdravotních dopadů „mobilování“. Podle nové vědecké studie se totiž mobilnímu trendu začala přizpůsobovat i lidská kostra. Ta reaguje na prostý fakt – snaží se přizpůsobit pozici, kterou většina z nás při zírání na mobilní display zaujímá – tedy shrbená záda, skloněná hlava.

Podle odborníků je právě neustálé sledování mobilu důvodem, proč se u mladé generace začíná stále častěji objevovat zvětšený vnější týlní výčnělek. Tzv. okcipitální kost je hlavní kostí dolní částí lebky, která se snaží přizpůsobit tlaku vyvolanému hodinami strávenými ve shrbené pozici nad mobilem tak, že si začíná utvářet jakýsi pomyslný roh, který by tento tlak měl snížit.

<Path> Co dělat, když vás začne trápit jakýkoliv pohyb? Existují i neinvazivní řešení, tvrdí odborníkZdroj: MUDr. Dalibor Zeman

Člověk se adaptuje na použití mobilu…

Data týkající se času, který denně trávíme zíráním do mobilního telefonu, jsou poměrně alarmující. Průzkum realizovaný napříč kanadskými vysokoškoláky ukázal, že s mobilem v ruce stráví denně 4,65 hodiny. A 68 % těchto studentů také uvedlo, že trpí bolestmi krční páteře. „Předpokládáme, že právě použití moderních technologií a mobilních telefonů může být primárně zodpovědné za hrbení se dnešní mladé populace a následný vývoj adaptivních robustních lebečních prvků, které jsme zaznamenali u našeho vzorku,“ píší vědci v časopise Scientific Reports. Vnější týlní výběžek pak mělo z celkového počtu 1200 žen a mužů ve věku 18 až 86 evidentně zvětšeno 33 % vzorku.

Ne každý evoluční posun je však vítaný, přesně tak tomu je i v tomto případě. Vysoká prevalence tohoto „rohu“ mezi mladou populací tak podle vědců rozhodně není dobrou zprávou týkající se lidského kosterního a svalového systému. „Naše zjištění vyvolávají obavy z budoucího zdraví pohybového aparátu mladé dospělé populace a posilují potřebu preventivního zásahu prostřednictvím vzdělávání v oblasti správného držení těla,“ uvádí souhrnná zpráva. Ta zároveň varuje, že problémy týkající se muskuloskeletárního systému znamenají „zvyšování fyzické, sociální a finanční zátěže jednotlivců i celé společnosti.“

Kde je pravda?

Po publikování studie, kdy její výsledky převzala světová média, se začali ozývat někteří odborníci, kteří její výsledky začali zpochybňovat. „Aniž bychom věděli cokoliv bližšího o používání mobilních telefonů kteréhokoliv z respondentů, jejichž RTG snímky hlavy byly analyzovány, není možné vyvodit závěry o vztahu mezi použitím mobilních telefonů a morfologii hlavy,“ tvrdí např. Michael Nitabach, profesor fyziologie, genetiky a neurovědy z univerzity Yale.

Vědecký tým, David Shahar, chiropraktik a biomechanik, a také jeho supervizor, Mark Sayers, profesor biomechaniky, si však za svým primárním výzkumem stojí a výsledky výzkumu hájí s tím, že se jeho prostřednictvím snaží zejména upozornit na potenciální problém – zároveň však plánují po vlně kritiky studii revidovat a doplnit.

Zdroj: health.com, washingtonpost.com

Populární
články

Gay páry dnes již docela běžně děti vychovávají
LIDÉ

„Chtěli jsme být s partnerem rodiči za každou cenu, dnes kvůli tomu syn trpí,“ přiznává Erik, který svého rozhodnutí lituje

Autor: Mirka Dobešová
Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Portrét muže, který musel opustit vše, aby našel svobodu
LIDÉ

V Rusku ho vydírala policie, protože je gay. Uprchl proto do Kanady a Čechům vzkazuje: “Bojujte za svá práva, dokud ještě můžete”

Autor: Redakce LUI
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Myslím, tedy jsem! Ale kde jsem?
BEYOND REALITY

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

Autor: Redakce LUI
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková

E-Shop