Lidem roste na lebce roh. Jedná se o evoluční reakci na používání mobilního telefonu, tvrdí odborníci

Mobilní telefony v posledních dvou desetiletích pronikly do našich životů natolik, že se staly jeho nedílnou součástí. Člověk se bez svého mobilu nezřídka cítí jako bez ruky. Ovšem neustálé používání mobilního telefonu má i nespočet negativních dopadů, a to i na lidské zdraví a dokonce i na tělo samotné. Lidem roste roh.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: health.com, washingtonpost.com / 26. 6. 2019

O tom, jak (možná) lidem škodí užívání mobilů s ohledem na mobilní signál samotný, již byly popsány stohy papíru (o monitorech ani nemluvě). Nyní však přichází mnohem těžší kalibr v kategorii zdravotních dopadů „mobilování“. Podle nové vědecké studie se totiž mobilnímu trendu začala přizpůsobovat i lidská kostra. Ta reaguje na prostý fakt – snaží se přizpůsobit pozici, kterou většina z nás při zírání na mobilní display zaujímá – tedy shrbená záda, skloněná hlava.

Podle odborníků je právě neustálé sledování mobilu důvodem, proč se u mladé generace začíná stále častěji objevovat zvětšený vnější týlní výčnělek. Tzv. okcipitální kost je hlavní kostí dolní částí lebky, která se snaží přizpůsobit tlaku vyvolanému hodinami strávenými ve shrbené pozici nad mobilem tak, že si začíná utvářet jakýsi pomyslný roh, který by tento tlak měl snížit.

3. 1. 2020Egypt, Laos nebo Etiopie. Proč se tyto země vyplatí navštívit v roce 2020?

Člověk se adaptuje na použití mobilu…

Data týkající se času, který denně trávíme zíráním do mobilního telefonu, jsou poměrně alarmující. Průzkum realizovaný napříč kanadskými vysokoškoláky ukázal, že s mobilem v ruce stráví denně 4,65 hodiny. A 68 % těchto studentů také uvedlo, že trpí bolestmi krční páteře. „Předpokládáme, že právě použití moderních technologií a mobilních telefonů může být primárně zodpovědné za hrbení se dnešní mladé populace a následný vývoj adaptivních robustních lebečních prvků, které jsme zaznamenali u našeho vzorku,“ píší vědci v časopise Scientific Reports. Vnější týlní výběžek pak mělo z celkového počtu 1200 žen a mužů ve věku 18 až 86 evidentně zvětšeno 33 % vzorku.

Ne každý evoluční posun je však vítaný, přesně tak tomu je i v tomto případě. Vysoká prevalence tohoto „rohu“ mezi mladou populací tak podle vědců rozhodně není dobrou zprávou týkající se lidského kosterního a svalového systému. „Naše zjištění vyvolávají obavy z budoucího zdraví pohybového aparátu mladé dospělé populace a posilují potřebu preventivního zásahu prostřednictvím vzdělávání v oblasti správného držení těla,“ uvádí souhrnná zpráva. Ta zároveň varuje, že problémy týkající se muskuloskeletárního systému znamenají „zvyšování fyzické, sociální a finanční zátěže jednotlivců i celé společnosti.“

Kde je pravda?

Po publikování studie, kdy její výsledky převzala světová média, se začali ozývat někteří odborníci, kteří její výsledky začali zpochybňovat. „Aniž bychom věděli cokoliv bližšího o používání mobilních telefonů kteréhokoliv z respondentů, jejichž RTG snímky hlavy byly analyzovány, není možné vyvodit závěry o vztahu mezi použitím mobilních telefonů a morfologii hlavy,“ tvrdí např. Michael Nitabach, profesor fyziologie, genetiky a neurovědy z univerzity Yale.

Vědecký tým, David Shahar, chiropraktik a biomechanik, a také jeho supervizor, Mark Sayers, profesor biomechaniky, si však za svým primárním výzkumem stojí a výsledky výzkumu hájí s tím, že se jeho prostřednictvím snaží zejména upozornit na potenciální problém – zároveň však plánují po vlně kritiky studii revidovat a doplnit.