Přehlížení malí muži aneb Když je malý vzrůst stigma ovlivňující práci, plat i osobní život

Ideální vzhled je jedna věc, druhá pak veškeré aspekty, které se k němu pojí. Zatímco však např. váhu je do jisté míry možné ovlivnit, jsou chvíle, kdy se i ti nejmotivovanější ke změně dostávají do slepé uličky. Malí muži.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: theguardian.com, health.com / 24. 6. 2019

Ačkoliv postupně společnost začíná obracet a minimálně se snaží zdůrazňovat, jak moc lidem škodí na jednu stranu honba za neexistující dokonalostí a na stranu druhou odsuzování člověka kvůli jeho fyzickým rysům, ideálního stavu jsme zatím rozhodně nedosáhli. Zatímco tedy nadváha či akné již nejsou takovými stigmaty jako dříve, malý vzrůst je stále něčím, z čeho si může v prime timu utahovat i Meryl Streep („považuji malé lidi za nedůvěryhodné,“ prohlašuje její postava v premiéře druhé série Sedmilhářek). A jak se ukazuje, malí muži opravdu naráží na velké problémy v různých oblastech života, ten osobní nevyjímaje…

28. 1. 2020Čeští LGBT lidé se bojí vyoutovat, což brzdí změny,“ říká vědec, který provádí unikátní výzkum zdejších sexuálních minorit

Výška jako životní deviza

Možná by se člověku chtělo nad problémy mužů malých vzrůstem mávnout rukou, ovšem pravdou je, že celoživotní potýkání se s narážkami na malý vzrůst člověku na psychice a sebevědomí nepřidá. Nezřídka tak mají menší muži problémy i v soukromém životě či při hledání partnera/ky. Vlastní stud a pocit nedostatečnosti kvůli malé výšce je však reálným problémem.

„Existuje celá řada studií, které ukazují, že malí muži jsou stigmatizováni mnoha způsoby, a to nejen v rovině vnímání ze strany druhých, ale také na úrovni reálných výsledků a životních úspěchů,“ tvrdí Joseph Vandello, sociální psycholog, který se zaměřuje na téma maskulinity. „Lidé vnímají menší muže například jako méně schopné vedení,“ dodává Vandello a odkazuje také ke skutečnosti, že drtivá většina všech amerických CEO velkých korporací měří nad 180 cm, stejně tak voliči upřednostňují i vysoké kandidáty do veřejných funkcí, post prezidenta nevyjímaje.

„Existují důkazy naznačující, že na pracovišti jsou vyšší muži placeni lépe. A v rovině mezilidských vztahů a randění je v případě menších mužů pravděpodobnější, že se nikdy neožení,“ dodává Vandello. Ostatně, stačí se podivat na dvě aktuálně nejpopulárnější seznamky, Grindr pro gaye a Tinder pro heterosexuály. V obou případech lze uvést, že dotyčný/á nemá zájem, aby jej/ji kontaktovali muži pod 180 cm. Tinder pak dokonce toto téma využil k aprílovému žertu, kdy vydal zprávu, že bude vyžadovat od svých uživatelů výškové ověření tak, aby mužům zabránil jejich výšku z obav o odmítnutí přehánět.

Malí vzteklí muži

Jistá stigmatizace pojící se s malým vzrůstem přitom dle výzkumů začíná již v útlém dětství, dokonce ve školce. Odborníci zjistili, že učitelé vnímají manší chlapce ve třídě jako méně akademicky schopné než jejich vyšší vrstevníky. To samozřejmě přispívá k budování pocitu nedostatečnosti, který si pak s sebou muži nesou po celý zbytek života.

Výška je přitom do jisté míry považována za základní předpoklad naplnění představy o „pravé mužnosti“. To tedy znamená, že menší muži jsou ve společnosti nezřídka nejistí, psycholožka Jennifer Bosson pak v tomto případě přímo hovoří o tzv. „nejistém mužství“.  „S ohledem na vztah mezi výškou a vnímanou mužskostí mnoho mužů pociťuje určitý druh chronické úzkosti a nejistoty týkající je právě jejich mužství. To se ve výsledku projevuje např. v přecitlivělosti na urážky, která pak ovšem přispívá ke stvrzování stereotypu malých mužů jako rozzlobených, naštvaných, kompenzujících si Napoleonský komplex,“ upřesňuje Bosson.

7. 2. 2020Když se historie mísí s modernou aneb Britský startup předělává klasická auta na moderní elektromobily

Patologický ideál

Bohužel právě tlak společnosti, která vzrůstu přikládá takový význam, skutečně z malých mužů nezřídka dělá malé vzteklé muže. Vědecky podloženo pak je, že právě oni se v některých případech dopouští extrémně násilného chování vůči ženám a jsou patologicky posedlí změnou vlastního vzhledu tak, aby se napasovali do striktní definice oslnivé maskulinní krásy.

A tak je třeba pozitivních příkladů. Tom Holland, představitel Spidermana, měří 173 cm, stejně jako Kit Harington, který dokonce přiznal, že jednomu z vyšších hereckých kolegů dovolil, aby mu prohrábl vlasy. Kendrick Lamar pak měří jen 167 cm. Ovšem malý muž nutně nemusí být celebritou, aby si vydobyl respekt, úctu a úspěch. I muži pod 180 cm mohou být schopní, inspirativní a galantní, a to zejména tehdy, když se na veškeré předsudky týkající se výšky pokusí prostě a jednoduše vykašlat. To by ostatně měli udělat i všichni ostatní.