Přehlížení malí muži aneb Když je malý vzrůst stigma ovlivňující práci, plat i osobní život

Ideální vzhled je jedna věc, druhá pak veškeré aspekty, které se k němu pojí. Zatímco však např. váhu je do jisté míry možné ovlivnit, jsou chvíle, kdy se i ti nejmotivovanější ke změně dostávají do slepé uličky. Malí muži.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: theguardian.com, health.com / 24. 6. 2019

Ačkoliv postupně společnost začíná obracet a minimálně se snaží zdůrazňovat, jak moc lidem škodí na jednu stranu honba za neexistující dokonalostí a na stranu druhou odsuzování člověka kvůli jeho fyzickým rysům, ideálního stavu jsme zatím rozhodně nedosáhli. Zatímco tedy nadváha či akné již nejsou takovými stigmaty jako dříve, malý vzrůst je stále něčím, z čeho si může v prime timu utahovat i Meryl Streep („považuji malé lidi za nedůvěryhodné,“ prohlašuje její postava v premiéře druhé série Sedmilhářek). A jak se ukazuje, malí muži opravdu naráží na velké problémy v různých oblastech života, ten osobní nevyjímaje…

6. 6. 2019Nový a velmi podivný trend ve světě moderního seznamování a randění: Tindstagramming

Výška jako životní deviza

Možná by se člověku chtělo nad problémy mužů malých vzrůstem mávnout rukou, ovšem pravdou je, že celoživotní potýkání se s narážkami na malý vzrůst člověku na psychice a sebevědomí nepřidá. Nezřídka tak mají menší muži problémy i v soukromém životě či při hledání partnera/ky. Vlastní stud a pocit nedostatečnosti kvůli malé výšce je však reálným problémem.

„Existuje celá řada studií, které ukazují, že malí muži jsou stigmatizováni mnoha způsoby, a to nejen v rovině vnímání ze strany druhých, ale také na úrovni reálných výsledků a životních úspěchů,“ tvrdí Joseph Vandello, sociální psycholog, který se zaměřuje na téma maskulinity. „Lidé vnímají menší muže například jako méně schopné vedení,“ dodává Vandello a odkazuje také ke skutečnosti, že drtivá většina všech amerických CEO velkých korporací měří nad 180 cm, stejně tak voliči upřednostňují i vysoké kandidáty do veřejných funkcí, post prezidenta nevyjímaje.

„Existují důkazy naznačující, že na pracovišti jsou vyšší muži placeni lépe. A v rovině mezilidských vztahů a randění je v případě menších mužů pravděpodobnější, že se nikdy neožení,“ dodává Vandello. Ostatně, stačí se podivat na dvě aktuálně nejpopulárnější seznamky, Grindr pro gaye a Tinder pro heterosexuály. V obou případech lze uvést, že dotyčný/á nemá zájem, aby jej/ji kontaktovali muži pod 180 cm. Tinder pak dokonce toto téma využil k aprílovému žertu, kdy vydal zprávu, že bude vyžadovat od svých uživatelů výškové ověření tak, aby mužům zabránil jejich výšku z obav o odmítnutí přehánět.

Malí vzteklí muži

Jistá stigmatizace pojící se s malým vzrůstem přitom dle výzkumů začíná již v útlém dětství, dokonce ve školce. Odborníci zjistili, že učitelé vnímají manší chlapce ve třídě jako méně akademicky schopné než jejich vyšší vrstevníky. To samozřejmě přispívá k budování pocitu nedostatečnosti, který si pak s sebou muži nesou po celý zbytek života.

Výška je přitom do jisté míry považována za základní předpoklad naplnění představy o „pravé mužnosti“. To tedy znamená, že menší muži jsou ve společnosti nezřídka nejistí, psycholožka Jennifer Bosson pak v tomto případě přímo hovoří o tzv. „nejistém mužství“.  „S ohledem na vztah mezi výškou a vnímanou mužskostí mnoho mužů pociťuje určitý druh chronické úzkosti a nejistoty týkající je právě jejich mužství. To se ve výsledku projevuje např. v přecitlivělosti na urážky, která pak ovšem přispívá ke stvrzování stereotypu malých mužů jako rozzlobených, naštvaných, kompenzujících si Napoleonský komplex,“ upřesňuje Bosson.

30. 10. 2019Železná opona stále stojí: Češi i Slováci v právech homosexuálů zaostávají za Západem, tolerance ve společnosti rapidně klesá

Patologický ideál

Bohužel právě tlak společnosti, která vzrůstu přikládá takový význam, skutečně z malých mužů nezřídka dělá malé vzteklé muže. Vědecky podloženo pak je, že právě oni se v některých případech dopouští extrémně násilného chování vůči ženám a jsou patologicky posedlí změnou vlastního vzhledu tak, aby se napasovali do striktní definice oslnivé maskulinní krásy.

A tak je třeba pozitivních příkladů. Tom Holland, představitel Spidermana, měří 173 cm, stejně jako Kit Harington, který dokonce přiznal, že jednomu z vyšších hereckých kolegů dovolil, aby mu prohrábl vlasy. Kendrick Lamar pak měří jen 167 cm. Ovšem malý muž nutně nemusí být celebritou, aby si vydobyl respekt, úctu a úspěch. I muži pod 180 cm mohou být schopní, inspirativní a galantní, a to zejména tehdy, když se na veškeré předsudky týkající se výšky pokusí prostě a jednoduše vykašlat. To by ostatně měli udělat i všichni ostatní.